Penaltı değil mi?

Pazar 27.09.2009 10:45
Güncelleme: Pazar 27.09.2009 15:43
ABONE OL
Fenerbahçe, Antalyaspor'u da yenerek 7'de 7 yaptı, 1964-65 sezonundaki en iyi başlangıç rekorunu yeniledi. Sarı-lacivertli ekip, 90'da nöbetçi golcüsü Semih'le galibiyete ulaştılar. Güiza'nın inanılmaz goller kaçırdığı maçta puanını 21'e çıkaran Fenerbahçe maç fazlasıyla lider oldu.

GÜRCAN BİLGİÇ: Yok edici, iş başında (SABAH)


"Tel tel" dökülenler ile onlarla yine maç kazanacağını sanan Daum, yedinci galibiyet için yine "kaderine" güvenmişti.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

Ve o kader; oynadığı oyunlarla, biraz olsun doğruya yaklaştırdı Alman Hoca'yı... Santos, Uğur'a bırakmak zorunda kaldı görevini... Gökhan'ın sakatlanmasında ise oyuna forvet sokarak doğru seçimi yaptı Daum. Çünkü sağ bekinin aslında en önemli forvet oyuncusu olduğunun, belki de farkındaydı.

Daum'a geçen haftaki "kazandık ya"mazeretini geri aldırırcasına istekli oynamaya devam ettiler. Son saniyelerde gelen müthiş kontra atak golü de bu karakterin sonucuydu zaten. Hem kenardakinin, hem de sahadakilerin anlaması gereken de bu.

Kötü oynamalarını herkes eleştirir. Ama fedakarlık yoksa, bu herkesi kızdırır. Kazansalar bile protesto edilirler. Çünkü o tavır, vazgeçmenin işaretidir. Ve bunu da, özellikle bu sene, hiçbir F.Bahçe taraftarı kabul etmez.

Son satırları Alex'e ayırmamız lazım. Golleri yarattı, kaçanları da. F.Bahçe'yi sonuca götüren tek oyuncu gibiydi. Takımını, hocasını ve başkanını kurtarmaya devam ediyor. Öylesine bir "silgi" ki, O'nun olduğu yerde yapılan hatalar da "silinip" kayboluyor.

AHMET ÇAKAR: Güiza'nın gecesi (SABAH)

Dün Antalya'da hem Fenerbahçe için hem de Antalyaspor için tuhaf bir gece yaşandı. Maçın özeti şu: F.Bahçe, Güiza'yla 3-4 net gol pozisyonu harcadı. Üç topu direkten döndü. Ve kalesinde de sadece tek pozisyon gördü. Ama aynı F.Bahçe dün gece son saniyede kazandı.

F.Bahçe kazanamasa bunun tek sorumlusu Güiza olacaktı. Ve yine F.Bahçe kazanamasa Güiza bugün F.Bahçe'de belki de istenmeyen adam haline gelecekti. Ama aynı Güiza Antalyaspor'un defans oyuncularına dua etsin.

Gelelim maça F.Bahçe özellikle ilk yarıda biraz şanslı olsa ya da Güiza biraz becerikli olsa maçı kopartırdı. Özellikle Alex, Vederson ve Kazım maçı forse etmek için ellerinden geleni yaptılar. Ama maalesef F.Bahçe hızlı oynayamıyor. Tempoyu artırsalar Antalyaspor gibi hem kötü oynayan hem de kalitesi sınırlı bir takımı darmadağın ederlerdi.

İkinci yarıda Antalyasporlu kalecinin Uğur Boral'a yapmış olduğu sarılma hareketi penaltı değil mi? Yunus maçı tekrar baştan sona izlerse ne demek istediğimi çok iyi anlar.

HAŞİM ŞAHİN: Daum'a rağmen (FOTOMAÇ)

Yadsınamaz bir gerçektir ki, Türkiye'de her kategorideki takımlar çok daha motive olarak Fenerbahçe maçlarına çıkıyor. Eh, haksız da değiller. Çünkü takımıyla nefes alıp veren özverili bir taraftar, diğer takımlarda oynayan futbolcuların rüyalarına giren maddi ve manevi olanaklara sahiptir sarı-lacivertliler.

Dolayısıyla bu denli kaliteli bir kadroda Özer'i on sekize almayan Daum'dan başkası değil, Kazım'ın sonu gelmeyen sorumsuzluklarının ve Güza, Santos, Gökhan'ın yorgunluktan kaynaklanan yararsızlıklarının. Ne yani, (hele 53 ve 78. dakikalarda Alex'in o enfes paslarını golle sonuçlandıramayan) bu Güiza'dan Semih, bu Santos'tan Uğur, bu Kazım'dan Deivid veya Özer daha büyük katkı sağlayamazlar mı takıma?

Şu kadar pozisyon yakalasa Galatasaray, her halde maçı 3-4 farkla kazanırdı. Neyse ki, kadronun kalitesi, Daum'un korku ve muhafazakarlığını bile boşa çıkardı ve Fenerbahçe 7'de 7'di yaparak yeni bir rekorun altına imza attı, tarih yazmaya devam etti.

SELÇUK YULA: Alex'siz olmuyor (FOTOMAÇ)

Normalde Fenerbahçe'nin 6-7 farkla kazanması gereken bir 90 dakikanın son dakikasında atılan gol Fenerbahçe'ye 7'de 7'yi getirdi. "Tuhaf" dedim çünkü ilk 45 dakikada Antalyaspor'un attığı gol, Fenerbahçe kalesine gelen ilk top ve kaleci Volkan'ın eline değmeyen toptu.

Futbolda böyle bir şey yok. İkinci devre Gökhan Gönül sakatlandı, Mehmet Topuz sağ kanatta. Hiç işlemeyen Güiza'nın yanında Semih görev yapıyor ve de Brezilya Milli Takımı'ndaki disiplinden uzak Santos'un yerine ofansif anlamda Uğur Boral sahada.

Ama bunlar önemli değil önemli olan bundan sonra yapılacak işlerdir.
Dip not: Belki Alex için bir şey yazmadığımı düşünüyorsunuz ama geldiğinden beri Alex'i tek savunan yazar olarak bir şey söylemeye gerek görmüyorum. Gollerdeki payını herhalde herkes görmüştür, Alex'siz olmuyor.

HADİ TÜRKMEN: 3 direk 1 kazık (FOTOMAÇ)

Fenerbahçe, Antalya deplasmanını kolaylaştırması gerekirken elinden geldiği kadar zorlaştırdı. İlk devre Kazım'ın attığı golden sonra Antalya oyuna denge getirdi. Sarı-lacivertlilerde de son haftalara göre biraz kıpırdama vardı.

Bu tabloya baktığımızda iç sahada F.Bahçe, Gençlerbirliği'ne karşı da 3 puanı kuvvetli ihtimal alacaktır. Ondan sonra oynanacak olan deplasman maçı Fener'in Süper Lig'deki gerçek gücünün görülmesinin aynası olacaktır. F.Bahçe'nin hâlâ bir gerçek golcüye sahip olamaması ve Güiza'nın da fevkalade müsait pozisyonları kaçırması bu forma için gerçek ter akıtanlara külfet olmaktan öteye gitmiyor.