Yendik, yine yeneriz

Geçen sezon Galatasaray'ı iki maçta da mağlup eden 'Anadolu efsanesi' Eskişehirspor, Rıza Çalımbay ile yeniden hayat buldu. Çalımbay: "Rakiplerimiz güçlü fakat takımıma güveniyorum. İstikrarı korumalıyız"

Pazar 27.09.2009
ABONE OL
İlk 6 haftada ligde namağlup 4 takımdan bir tanesi olan Eskişehirspor'un teknik direktörü Rıza Çalımbay SABAH'a konuştu. Eskişehir'in başında mutlu olduğunu belirten tecrübeli hoca, "Rakiplerin güçlerinin farkındayız, her maç çok zor fakat oyuncularım kendilerine, ben de takımıma güveniyorum" dedi. Çalımbay, "Burası futbol kültürü olan mükemmel bir şehir, çok da iyi taraftara sahip... 2008 yazında Eskişehir'e geldiğimde başarılı olmam gerektiğinin bilincindeydim. Geçen sezon bazı sıkıntılar yaşadık. Özellikle de maddi olarak... Ama o dönemleri atlattık. Bu sezon kadromuzu koruduk, 'Elimizdekinden daha iyileri olursa düşünürüz' mantığıyla yabancı oyuncu da almadık. Lige başlarken de geçen sezon yaşadığımız sıkıntaları kafamızdan sildik. Şimdi güzel bir konuma ulaştık. Rakiplerimiz bizden korkuyorlar. Ama önemli olan bunu sürdürebilmektir" ifadelerini kullandı. Transfer döneminin iyi geçtiğini belirten Çalımbay, "Aldığımız çoğu oyuncu kendi takımlarında oynamayan; şans bulamayan isimlerdi. Onlar bu sezon patlama yapıyorlar ve yapmaya devam edecekler. Sadece biraz daha zamana ihtiyaçları var" dedi. Kadrodan memnun olduğunu ve sıkıntının olmadığını söyleyen Çalımbay: "Şimdi istikrarı korumak için mücadele edeceğiz. Başarı zaten istikrarın ardından gelir. Önemli olan da buralarda bu hedeflere ulaşmak. Daha iyi kenetlenmemiz gerekiyor. Bunu başarabilirsek ligi iyi bir yerde bitirebiliriz."

EN BÜYÜK HEDEFİM MİLLİ TAKIM
İşte kendi ifadeleriyle Çalımbay'ın hedefi: "Amacım Eskişehir'i bir yerlere getirebilmek. Burada çok mutluyum. Önceden hedefim, bir Anadolu takımını Avrupa Kupaları'na götürmekti. Denizlispor ile bunu başardım. Şimdi ilk hedefim, Anadolu'dan bir takımı şampiyon yapmak. Sonra da Avrupa'ya açılmak ve yurt dışında bir takımı çalıştırmak. En büyük hedefim ise Milli Takım... Orası çok ayrı; çok kutsal ve en çok çalışmak istediğim yer... Çalımbay Fatih Terim için ise, "Milli Takım'da başarılı işler yaptı. Gruptan çıkmayı başaramasa bile devam edecektir. Bence de istikrar açısından devam etmeli" dedi.

Beşiktaş'a gelirsem önceki gibi olmaz!
Rıza Hoca ile söz dönüp dolaşıp Beşiktaş'a geliyor: Benim futbolculuk hayatım, "Beşiktaş" demektir. Bir gün yollarımız yeniden kesişirse, ilk geldiğim gibi gelmem. Bazı şeyleri garantiye alırım. Mustafa Hoca'ya gelince; bence başarılı olacaktır. Zaten olmuştur. Şu anda kendisine çok iyi bir destek var. Yıldırım Demirören bu destekle doğru olanı yapıyor. O, bu zor günleri atlatacaktır. Benim dönemim ile bugün arasında çok fark var. Benim en büyük transferim, '1 milyon Dolar'a Youla'ydı. Doğru düzgün transfer dahi yapamadık; maddi sıkıntılar vardı. Sezona da kötü başladık. Ama şimdi Beşiktaş iyi bir kadroya sahip... Başarılı olacaklardır. Sadece bir çıkışa ihtiyaçları var. CSKA maçı da iyi bir fırsat...

Kırgın değilim
Kim gelirse gelsin Beşiktaş adına iyi işler yapmak isteyecektir. Demirören de iyi niyetli... Kimseye kırgınlığım yok ama içimde de bir burukluk var. Mustafa Hoca'ya verilen destek bizlere de verilse ve böyle bir kadro o dönemlerde olsaydı farklı olurdu.

Mütevazı; samimi sohbet
ESKİŞEHİRSPOR'UN başarılı teknik direktörü Rıza Çalımbay, SABAH Gazetesi'ni İstanbul'daki kamp süresince kaldıkları Sürmeli Otel'de karşıladı. Mütevazı tavırları ile daima insanların takdirini toplayan Rıza Çalımbay, arkadaşımız Emir Somer'in sorularını keyifli bir sohbet sırasında bütün samimiyetiyle cevapladı.https://www.sabah.com.tr