Fener'e 2 kötü haber

Çarşamba 30.09.2009 10:16
Güncelleme: Çarşamba 30.09.2009 10:17
ABONE OL
UEFA Avrupa Ligi H Grubu'na kötü bir başlanğıç yapan ve Twente'ye kendi evinde yenilen Fenerbahçe'de Sheriff maçı öncesinde Güiza ve Dos Santos şoku yaşanıyor. Sarı - lacivertli ekibin Alman Teknik Direktörü Christoph Daum, sakatlıkları bulunan Güiza ve Dos Santos'un Sheriff maçında oynamayacaklarını söyledi.

''Güiza ve Dos Santos'un sakatlıkları var, onlar oynayamayacaklar. Sağlam ve hazır olan futbolcularımızla gideceğiz ve başarılı bir şekilde döneceğimize inanıyorum.'' diyen Daum, 15-18 futbolcularının hazır olduğunu belirterek, ''Onlar en iyi şekilde Fenerbahçe formasını orada temsil edecekler. Her toplantıda herkesin ne kadar önemli, değerli ve herkese ne kadar ihtiyacımız olduğunu söylüyoruz. Bu maçta bunu gerçekleştirmek istiyorum.'' şeklinde konuştu.

FB TV'de yayınlanan ''Teknik Analiz'' programında soruları yanıtlayan Christoph Daum, tüm oyuncuların profesyonel futbolda neticenin önemli olduğunu öğrendiklerini ifade ederken, ''Futbolun sert ve ciddiye alınacak bir meslek olduğunu öğrendiler, ona göre neticeye oynuyorlar. Tabi bu her zaman hoş olmayabilir. Fenerbahçe için önemli olan sonuçlardır. Futbolda en çok göze batan ve en güzel olan puanlardır, galibiyetlerdir. Bunu her zaman söylerim.'' dedi.

Taraftarların karşılaşmalarda bol gol beklentilerini anlayabildiğini ifade eden Daum, şunları kaydetti:
''Bu beklentileri anlayabiliyorum, ama takımı kurmak istediğiniz zaman, bu ev yapmaya benzer, bir inşaata benzer. Bir ev yaparken en önemlisi tabii ki sağlam bir temel yapmak. Ondan sonra yavaş yavaş bazı şeyleri kuruyorsunuz. İlk önce sağlam bir temel, daha sonra duvarlar, en son göze batan şeyler gelir. Emin olun planlarımızdan ileride çok kişi faydalanacak ve ben eminim, Fenerbahçeliyim diyen herkes bu planlardan faydalanacak. Herkesi kastediyorum, hem yönetimi, hem taraftarı, hem de takımı.''

GÜZEL OYNAMANIN ÖDÜLÜ YOKTUR

Fenerbahçe yönetiminin yaklaşımını da değerlendiren Christoph Daum, ''Yönetim sabırlı ve gittiğimiz yolu paylaşıyor, bize destek veriyor. Bundan yüzde 100 eminim. Taraftara gelince, taraftarın çoğu bizi destekliyor, taraftarın çoğu bizim yolumuzda sabırlıdır ve bizim planlarımıza güveniyorlar. Tabii ki bazı taraftarlar ya da bazı kişiler çok hızlı bir yere varmak istiyorlar, çok hızlı hedefe ulaşmak istiyorlar, ama bu konuda şunu demeliyiz; bir yere çok hızlı ulaşırsınız belki sonunda boş ellerle kalabilirsiniz. Bizim hedefimiz ara döneme kadar şampiyonluğa oynamak, üst sıralarda yer almak, aynı zamanda UEFA Avrupa Ligi'nde başarılı olmak. Bu hedeflere ulaşmak için bize gereken nedir; puanlar, puanlar, yine puanlar... Güzel oynamanın ödülü yoktur, kimse öyle bir ödül almadı.''

SHERİFF'TEN BİR PUAN ALIRSAK GÜZEL OLUR, 3 PUAN ALIRSAK ÇOK GÜZEL OLUR

Brezilyalı yıldız Roberto Carlos'un Fenerbahçe'de olmasının gurur verici olduğunu, Roberto Carlos'un tecrübesiyle, kalitesiyle sadece sahada değil, antrenmanlarda da kendileri için çok önemli olduğunu belirten Alman teknik adam, ''Onunla ilgili dileklerim şudur: Eğer bir gün Fenerbahçe'yi terk ederse, şampiyon olarak terk eder, bu ona yakışır ve hak etmiş olur. Roberto'yla aram çok iyi. Aramızdaki diyalog çok sağlam. Gidecekse şampiyon olarak bu kulüpten ayrılır. Rolü çok büyük, çok değerli bizim için.'' diye konuştu.

UEFA Avrupa Ligi H Grubu'nda deplasmanda Moldova ekibi Sheriff ile yapacakları karşılaşma hakkında da görüşlerini aktaran Daum, ''Zor bir maç olacak. Güçlü bir rakip. Bir puan alırsak güzel olur, 3 puan alırsak çok güzel olur. Her maçtan galibiyetle ayrılmak basit bir şey gibi gözüküyor burada, ancak her galibiyet özeldir. Hiçbir rakibi küçümsememek gerekir. Oynayacağımız takım Sheriff, 7 yıl üst üste kendi liginde şampiyon olmuş, kaliteli yabancı oyuncuları var.'' dedi.

Alman teknik adam, hedeflerinin her maçta öncelikle dengeyi bulmak olduğunu, bunun çok önemli olduğunu belirterek, ''Bunu derken maçın sadece bir kısmı için değil, ilk düdükten son düdüğe kadar dengeli oynamamız lazım. Twente maçında da gördük, bir ara dengeyi bulamadık ve 5-6 dakika içinde 2 gol yedik. Maçın bazı durumlarında tamamen ofansif oynamamız lazım, ama bazı durumlarda da defansa çekilmek gerekiyor.'' ifadelerini kullandı.

45 YILLIK REKORU EGALE ETTİK

Teknik direktör Christoph Daum son olarak, ligde 45 yıllık rekoru egale ederek 7'de 7 yaptıklarını da hatırlatarak, ''Bu yapılan çalışmaların bir ödülüdür, ama rekorlar bir yana, önemli olan şey gerçekçi olmak ve bunu abartmamak. Hedeflerimiz büyük, bu hedeflere ulaşmak için disiplinle ve sabırla çalışmak gerekir. İyi bir başlangıç yaparak iyi bir avantaj elde ettik. Daha iyi olacağız. Bundan emin olun, futbolcularımız bu hedeflere ulaşmak için her gün disiplinli bir şekilde çalışıyorlar. Bize destek veren herkese teşekkür ediyoruz.'' dedi.