İlahi adalet

Çarşamba 30.09.2009 09:05
Güncelleme: Çarşamba 30.09.2009 09:05
ABONE OL
Usta kalem Hıncal Uluç "İlahi adalet" başlığı ile verdiği yazısında haftasonu oynanan Antalyaspor - Fenerbahçe karşılaşmasını değerlendirdi. Uluç "Yıldırım'ı benim kadar sevmeyen yoktur Türkiye'de. Adamın yaptığı pek çok şeyden nefret ediyorum" dedi.

Hıncal Uluç, Fotomaç Gazetesi'nde Bülent Can ile yaptığı söyleşide şunları dile getirdi;

_Fenerbahçe, Antalya'da son dakika golüyle kazanırken, ev sahibi defansın büyük hatası vardı.

Semih'in golüne ne kadar sevindim bilemezsin. Manisa'nın son dakikada yediği gol için de söylemiştim. Beraberliğe razı olup, aptalca futbol oynayan takımlara ve oynatan hocalara çok kızıyorum!..

Şifo Mehmet kardeşim beni bir telefonla arasın. Lütfen bir arasın. Antalya'da, kendi sahanda, böyle bir kevgir Fenerbahçe savunmasına karşı beraberliğe niçin razı olduğunu bana bir anlatsın. Elinde bu kadar güzel hücum elemanları varken üstelik... Bir sahne var, çok önemli... Balili öfkeden sahayı terk ediyordu, neredeyse!.. Antalya taç atıyor, Fenerbahçe korner direğinin yakınında. Balili bomboş ve taçtan ofsayt olmaz, kural olarak. Adam tacı atmadı; 10 saniye kazanmak için!.. Öylesine rölantide oynuyor Antalyaspor ve kenardan Şifo Mehmet hocamız demiyor ki 'Sahamızda alacağımız 1 puanın, ne önemi var. Galibiyet için oynayın.' Antalya'da Fener'i yeneceksin, kazanmaya oynayacaksın. Hayır; 1 puana razı. Niye razı olduğunu bana bir anlatsın. Buna karşılık 1-1'e razı takım, 89. dakikada 'korner oldu' diye cümbür cemaat rakip sahaya gider mi!.. Fenerbahçe kazanmak için çırpınırken dahi en azından Uğur Boral'ı geride bırakıyordu ki hiçbir şey yapmasa faul yapar, akını keser. O sırada da diğerleri yerine gelirdi. Fenerbahçe dörde sıfır kişiyle geldi. 90 dakika boyunca 1-1'e razı olan takımın hepsi rakip sahaya gitmiş. 'Şimdi bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu' derler adama, 'Bu nasıl iş?' derler adama!.. Ama işte, ilahi adalet. Sen bu kadar aptalca savunma yaptığın halde maçın 7-1 olmasını engelleyen unsur direkler ve Güiza. Yani senin savunma taktiğin bir işe yaramamış. Şifo Mehmet kardeşim, senin savunma taktiğini, o futbol oynamayan Fenerbahçe paramparça etmiş. 3 topu direkler kurtarmış ve Güiza akla hayale gelmez golleri kaçırmış. O zaman sen oyunu öbür tarafta oynayacaksın. Ama böyle cümbür cemaat değil, pikniğe gider gibi değil. O Antalya yenilgiyi hak etmemişse dünyanın hiçbir takımı yenilmeyi hak etmez. Ben evvel futbolu severim. Ondan sonra Galatasaraylı'yım. Evvela futbol severim ve futbola ihanet edenlerin mağlup olmaları beni memnun ediyor. Bunun için Fenerbahçe'nin son dakikada attığı gollere seviniyorum. Bunun için Galatasaray'ın puan kaybetmesine seviniyorum. Futbola ihanetin bir cezası olmalı. Cezası olmadığı zaman 'futbola ihanet' adet haline geliyor.

_Direkten dönen 3 top var,Güiza'nın kaçırdığı pozisyonlar var. Fenerbahçe'nin gol atmakta zorlanmasını neye bağlıyorsunuz?

Güiza da golcü falan değil. Direkten dönen toplara diyecek bir şey yok ama Güiza ile olacak iş değil. Baros ile de olacak iş değil. Bunlar fevkalade iyi asistçilerle oynadıkları için golcü zannediliyor. Golcü falan değiller.

HAKAN'I SAVUNDUM

_Kazım'ın rahat tavırları, kişiliği tartışılıyor. Geçen hafta taraftarla kapıştı, buhafta 1 golattı,1 şutuda direkte patladı.Kazım'ın tarzı ve futbolu ileilgil ine düşünüyorsunuz?

Kazım iyi futbolcu. Ama Kazım bana sorarsan Fenerbahçe'yi de Türkiye'yi de sevmiyor. Sevse bunca zamandır Türkiye'de yaşıyor, Türkçe konuşmayı öğrenir. Annesi Türk. Yani anadili Türkçe. Türkçe bilmiyor ve öğrenmeye de niyeti yok. Niye yok; çünkü burada kendini geçici olarak görüyor. O zaman ne Fenerbahçe'ye, ne milli takıma bağlanması söz konusu değil. Ama kredibilitesi düşürse biliyor ki Avrupa'ya kapağı atması zor. Oynaması lazım ki oradan teklifler alsın. Bunu akıl ettiği zaman iyi oynuyor. Çünkü mayası, kumaşı iyi ama Fenerbahçeli de değil, Türk de değil.

_ Arda'nın, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım ile bayramlaşması olay oldu. Genelde normal karşılanırken, doğru bulmayanlarda vardı. Siz hangi kısımdasınız?

Haber çıkarmaktan aciz medyamız haber çıkarmaya uğraşıyor. Aziz Yıldırım'ı Türkiye'de benim kadar sevmeyen adam yoktur. Adamın yaptığı pek çok şeyden nefret ediyorum. Mesela şu Efes olayında... Olacak şey değil! Fenerbahçe'nin basketbolcusu Kambala dopingli çıktığı zaman, Efes'in başkanı Tuncay Özilhan, 'Bütün Fenerbahçeli oyuncular dopinglidir, Fenerbahçe ligden ihraç edilmelidir' deseydi Aziz Yıldırım ne diyecekti: 'İspatlamazsan şerefsizsin, ispatlamazsan alçaksın.' Kullanmıyor mu bu lafları Aziz Yıldırım? Şimdi aynı lafları Aziz Yıldırım'a söylerseler ne olacak!.. Aziz Yıldırım, 'Enel Hak' diyen biri. 'Ben ne dersem olur ama bana kimse bir şey diyemez.' Ben bu kafayı sevmem. Ben bu kafadan nefret ederim. Ama medeni bir yerde bir bayram günü karşılaşsak adam bana 'İyi bayramlar Hıncal bey' dese yaşça büyüğüm ondan, onun bana demesi gerekir, arkamı dönüp gidecek miyim! 'Size de iyi bayramlar' der elini sıkarım. Hatta konu da açılırsa, 3 kelime eder, şimdi sana anlattıklarımı, ona anlatırım. Ona niye kızdığımı da anlatırım. Çünkü Aziz Yıldırım'ı öven de tonla yorumum ve yazım var benim. Kişisel antipatilerim, sempatilerim başkadır, yorumcu olarak görevim başkadır. Hakan Şükür benim için bitik bir adamdır, yok. İrlanda maçından itibaren, yok. 2002 Dünya Kupası'nda da damgası basıldı, her türlü ilişkim bitti adamla. Ama 2002'den bu yana Hakan Şükür'e yapılan bütün haksızlıklarda ben kimin yanındaydım? Hakan Şükür'ü benim kadar savunan bir adam daha çıktı mı Türkiye'de? O başka o başka.

ARDA PROFESYONEL

Şimdi bu kadar sildiğim bir adam bana bayram günü gelip, 'İyi bayramlar Hıncal ağabey' dese arkamı mı döneceğim?

Uygarlık başka bir şey, yorumculuk başka bir şey, kişisel sempatiler ve antipatiler de başka bir şey. Arda profesyonel bir futbolcu. Aziz Yıldırım ile niye konuşmasın? Emre, Arda'dan az mı Galatasaraylıydı? Nerede şimdi? Yarın Galatasaray'ın Hakan Şükür'e yaptığını bir başka yönetimi Arda'ya yaparsa ne olacak? Arda'yı kapıya koyarsa ne yapacak? Arda o zaman Fener'e gitmeyecek mi? Kendi mesleği içindeki insanların uygar ilişkiler içinde olmasından daha doğal bir şey var mı?

_Başka bir zaman olsa normal karşılanabilirdi belki ama Yıldırım'ın 15 milyon euro önerdiği ve "15 dakikada Fenerbahçeli yaparım" dediği bir döneme gelmesinin etkisiyle buluşma bu kadar çok konuşuldu sanırım...

Haber çıkarmaktan aciz Türk medyası böyle şeylerle oyalanıyor. Rijkaard'ın Türkiye'ye gelişini atlamış medyanın utancıdır bu!.. Haberleri atlayınca, işte bunlarla oyalanıyorlar.