Sonunda şampiyon

Dünya Şampiyonası'nda zirveye çıkan Grekoromen Güreş Milli Takımı Antrenörü Salih Bora, sporcuyken 3 kere finalde kaybettiği şampiyonluğa hoca olarak ulaştı

Çarşamba 30.09.2009
Güncelleme: Çarşamba 30.09.2009
ABONE OL
Danimarka'da yapılan Dünya Güreş Şampiyonası'nda zirveye çıkan Grekoromen Milli Takımı'nın antrenörü Salih Bora, 13 yıllık aktif sporculuk döneminde 3 defa dünya ikincisi olup hep kılpayı kaçırdığı birincilik kürsüsüne 'teknik adam' sıfatıyla çıkmayı başardı. SABAH'a özel açıklamalarda bulunan yapan 54 yaşındaki Milli Takım Antrenörü Bora, 13 yaşında güreşe başladığını hatırlatıp şunları söyledi: "Hamza Yerlikaya, Şeref Eroğlu, Hakkı Başar, Mehmet Özal, Ercan Yıldız, Nazmi Avluca ve son olarak Selçuk Çebi gibi dünya ve olimpiyat şampiyonu güreşçiler yetiştirdim ama zirveye aktif sporculuk yaşamımda çıkamadım. En büyük mutluluğu, antrenör olarak birincilik kürsüsüne çıktığım an yaşadım." Danimarka'da takım halinde şampiyon olduklarının altını çizen Bora, "Bu yüzden kupayı almak için kürsüye ben çıktım. Hayatımın en mutlu anıydı. Şimdiki hedefimiz 2011 yılında İstanbul'da yapılacak Dünya Güreş Şampiyonası ve 2012 Londra Olimpiyatları'nda bu başarıyı tekrarlayıp aynı sevinci yaşamak" yorumunu yaptı.

LOKOMOTİF NAZMİ
2008'deki Pekin Olimpiyatları'nda sadece Ramazan Şahin'in altın madalya aldığını vurgulayan Bora, "Takım yavaş yavaş yaşlanıyordu. Genç güreşçileri ülkemize kazandırmamız gerekti. Radikal bir karar ile takımı Nazmi Avluca dışında gençleştirdik; Nazmi'yi de bir lokomotif olarak Danimarka'ya götürdük. O da bizi başarısıyla mahçup etmedi. Altın madalya kazandı ve genç sporculara örnek oldu" ifadesini kullandı. "Doğru bir karar aldığımızı Danimarka'da göstermiş olduk" diyen başarılı antrenör, diğer talebesi Selçuk Çebi'ye de övgüler yağdırdıktan sonra, "Şimdi işimiz daha da zor. Bu unvanı korumalıyız. Danimarka'da 7 final müsabakası yapıldı. İkisini biz kazandık. Yeni bir jenerasyon geliyor. Arayışımız devam ediyor" diye konuştu.

"ÜÇ FİNAL KAYBETTİM ANTRENÖRLÜĞE GEÇTİM"
Antrenörlüğe 1984 yılında başladığını söyleyen Salih Bora, "Sporculukta 3 ayrı Rus rakip ile Dünya Güreş Şampiyonası finalinde karşılaştım. Yenemediğim için hep ikincilikte kaldım. Baktım olmuyor; güreşi bıraktım. Antrenörlüğe başladım. Olimpiyat, Dünya ve Avrupa şampiyonları yetiştirdim. Onlar zirveye çıkarken, ben de şampiyon olmuş gibi duygulandım. Hayatımdaki en büyük mutluluğu Danimarka'da yaşadım" açıklamasını yaptı.