Asker Bülent'in Sivasspor macerası sona erdi

  1. Haberler
  2. Spor
Salı 06.10.2009 15:06 ABONE OL
Futbolseverlerce ''Asker Bülent'' olarak tanınan Bülent Uygun'un 7 yıl önce futbolculukla başlayan ''Sivasspor macerası'', bugün kentten ayrılmasıyla sona erdi.

Fenerbahçe'de forma giydiği 1993-94 sezonunda attığı 22 golle gol kralı olan ve attığı her gol sonrası tribünlere verdiği ''Asker selamı'' ile futbolseverlerce ''Asker Bülent'' olarak tanınan, eski milli futbolcu Bülent Uygun'un Sivasspor macerası, bundan 7 yıl önce başladı.

Futbol yaşamında Fenerbahçe'nin yanı sıra Trabzonspor, Kocaelispor, Çanakkale Dardanelspor, Sakaryaspor ve Göztepe'nin bulunduğu birçok üst düzey kulübün formasını giyen Bülent Uygun, Sivasspor formasıyla kırmızı-beyazlı ekibin 2002-2003 sezonunda İkinci Futbol Ligi (A) Kategorisi'nde mücadele ettiği dönemde tanıştı.

Uygun, Sivasspor'daki başarılı, ancak kısa süren bir futbolculuk döneminin ardından, 19 Kasım 2003 tarihinde kırmızı-beyazlı ekibin genel menajerliği görevine getirildi. Genel menajerlik görevini yaptığı süre içerisinde Kemal Kılıç, İsmail Kartal, Werner Lorant ve Karol Pecze gibi teknik adamlarla çalışarak, teknik direktörlük konusunda da tecrübe kazanan Bülent Uygun, 2006-2007 sezonunun 12. haftası sonrasında Slovak teknik direktör Karol Pecze'nin sözleşmesinin feshedilmesinin ardından, yönetimin aldığı karar doğrultusunda 4 Kasım 2006 tarihinde takımın teknik patronu oldu.

Teknik direktörlük yaşamına Sivasspor ile adım atan Uygun, futbolculuk yaşamındaki başarısını, teknik direktörlük yaşamında da sürdürmeyi başardı. Bülent Uygun, ligde 17. sırada teslim aldığı Sivasspor'u ilk sezonunda 7'nci, ikinci sezonunda 4'üncü, üçüncü sezonunda ise 2'nci sıraya yükseltti.

ULAŞILMASI GÜÇ BAŞARILARA İMZA ATTI

Sivasspor'u ligde başarıdan başarıya koşturan, Anadolu'nun şampiyon umudu bir takım konumuna getiren, kırmızı-beyazlı ekibi Avrupa kupalarına taşıyan, Fortis Türkiye Kupası'nda çeyrek final başarısını yaşatan Bülent Uygun, kısıtlı bütçeye sahip bir Anadolu kulübünde ulaşılması güç başarılara imza attı.

Sivasspor'a kurulduğu 1967 yılından bugüne dek geçen sürede tarihinin en önemli başarılarını yaşatan teknik adam olarak kayıtlara geçen Uygun, bu sezon ligde ve Avrupa kupalarında alınan başarısız sonuçların ardından, ligin 8. haftasında Antalyaspor'u 2-0 mağlup ettikleri maçtan sonra Sivasspor teknik direktörlüğü görevinden istifa etti.

Sivasspor Kulübü'ne ve Sivas'a bugün veda eden Bülent Uygun, böylelikle 7 yıllık Sivasspor macerasını noktaladı.

Görev yaptığı sürede Sivasspor camiası ve Sivas ile bütünleşen, futbolcusundan teknik heyetine, masöründen malzemecisine, görev yaptığı ekibinin tüm sorunlarıyla ilgilenen Bülent Uygun, futbolculuk, genel menajerlik ve teknik direktörlük yaşamındaki başarılarının yanı sıra sosyal yönüyle de Sivaslıların hafızalarında unutulmayacak bir yer edindi.