Ermenistan maçında kuş uçurulmayacak

Bursa Valisi Şahabettin Harput, Dünya Kupası Avrupa Elemeleri 5. Grup maçında (A) Milli Takım'ın Ermenistan ile Bursa'da yapacağı maç için gerekli bütün önlemlerin alındığını bildirdi.

Vali Harput, 14 Ekim Çarşamba günü Bursa Atatürk Stadı'nda yapılacak maçın hazırlıkları ve alınan önlemlerle ilgili AA'ya açıklamalarda bulundu.

Harput, Bursa'da oynanacak maçın Türkiye ile Ermenistan arasında olumlu istikamete doğru giden ilişkiler açısından ''Dönüm noktası'' olma özelliği taşıdığını söyledi.

İki ülke arasında yürütülen olumlu açılım sürecinde, dünyanın önde gelen basın kuruluşlarının da karşılaşmayı takip edeceği düşünülerek, iki ülke cumhurbaşkanının katılımı ve Bursa'da verilecek olumlu demeçlerin dünyaya ilişkilerin geliştiği anlamında önemli mesaj olacağını dile getiren Harput, Türkiye ile Ermenistan arasındaki iyi havanın Azarbeycan'a da olumlu yansıyacağına, bölge coğrafyasında uzun süredir devam eden stresli ortamın sona ermesine yardımcı olacağına inandıklarını vurguladı.

Vali Harput, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün maçla ilgili kendisinin başkanlığındaki Bursa'dan bir heyeti kabul ettiğini belirterek, ''Sayın Cumhurbaşkanımız Bursa'da verilecek olumlu mesajın sadece Bursa'ya değil, tüm Türkiye'ye prestij kazandıracağını, ülkenin imajına olumlu yönden katkı sağlayacağını iletti'' dedi.

STATTA HAZIRLIKLAR DEVAM EDİYOR

Maçın yapılacağı Bursa Atatürk Stadı'nda hazırlıkların devam ettiğini, bu konuda valilik olarak tüm kurum ve kuruluşlarla gerekli çalışmayı yaptıklarını bildiren Harput, maça gelecek taraftarların, Türk bayrağı ve kırmızı-beyaz renkler taşıyan flamalar dışında tribünlere herhangi bir şey sokamayacağını anlattı.

''Bizim kültürümüzde düşman bile eve geldiğinde sıcak karşılama vardır'' diyen Harput, bu doğrultuda görüştüğü Bursalı taraftarlar ve futbolseverlerin tribünde Türk Milli Takımı'nı en iyi şekilde destekleyecekleri, konuk takım ve heyete Türk misafirperverliğini en iyi şekilde gösterecekleri yönünde kendisine söz verdiğini söyledi.

Harput, artık dünyada ülkeler arası düşmanlığın kalmadığına işaret ederek, şunları söyledi:

''Bizim Ermenilerle Osmanlı döneminde 'Milleti Sadıka' diye adlandırılan çok köklü, çok sıcak ilişkilerimiz vardı. Zaman içinde başka çevrelerin tahrik ve provokasyonuyla bir kısım olaylar meydana gelmiş. Ama bir yerde bu olayların tarihin derinliklerine gömülerek yeni bir dünyaya doğru karşılıklı çıkar ve dostluk ilişkileri içinde ilerlemek en önemli hedeflerimiz arasındadır.

Biz meseleye sadece bir futbol maçı olmasından öte ülkeler arasında ilişkilere olumlu katkıda bulunacağına inanarak, plan ve programımızı bu çerçevede yapıyoruz. Türkiye-Ermenistan maçının Bursa'nın tanıtımının yanı sıra iki ülke ilişkilerinin ileri seviyeye götürülmesi açısından önemli bir basamak teşkil edeceğini düşünüyoruz. Bu inançla statta maç öncesi, sırası ve sonrasında güvenliği bozacak, iki ülke ilişkilerini zedeleyecek hiçbir yanlışa fırsat vermeyeceğiz.''

TÜM ÖNLEMLER ALINDI

İki ülke cumhurbaşkanları ile Ermenistan heyetinin geliş-gidişi ve Bursa'daki programlarının yanı sıra maç öncesi, sırası ve sonrasında rahatsız edici bir durumun yaşanmaması için gerekli tüm tedbirlerin alındığını ifade eden Harput, bu konuda tüm kurum ve kuruluşlarla sürekli toplantı ve istişare içinde olduklarını söyledi.

Harput, ''Ermenistan Cumhurbaşkanı'nın gelip gelmeyeceği belli oldu mu?'' yönündeki soru üzerine, bu konuya ilişkin kendilerine henüz bir net bir bilgi ulaşmadığını, zaten bu tür üst düzey ziyaretlerin programının önceden açıklanmadığını dile getirerek, ''Ancak biz valilik olarak tüm hazırlıklarımızı geleceklermiş gibi yapıyoruz'' dedi.

''Ermenistan'dan taraftar gelecek mi?'' sorusuna ise Harput, bu konuda da kendilerine bir bilgi ulaşmadığını, ancak konuk ülkeden kalabalık bir heyetin geleceğini bildirdi.

Harput, maç için 2 binin üzerindeki güvenlik görevlisinin aktif bir şekilde görev alacağını, gerekli görüldüğü takdirde çevre illerden takviye isteyebileceklerini söyledi.

TAHRİK EDİCİ TAZAHURAT VE PANKART YASAK

Taraftarların stada sıkı şekilde aranarak sokulacağını, maç öncesi tribünlerde de gerekli aramanın yapılacağını anlatan Harput, ayrıca taraftarlar içine sivil kıyafetli emniyet güçlerinin konuşlandırılacağını, tahrik edici tezahürat ve pankart açılması halinde bu görevlilerin olaya hemen müdahalede bulunacağını bildirdi.

Harput, taraftarların, maç sırasında üzerine karşı tarafı tahrik edici slogan yazılabileceği ihtimaline karşı, koltukların üzerine koymak üzere karton bile getiremeyeceklerini belirtti.

Tribünlerdeki renk ahengine büyük önem verdiklerine de değinen Harput, maç günü tüm taraftarlara yetecek kadar Türk bayrağının dağıtılmasının planları arasında olduğunu sözlerine ekledi.

BİZE ULAŞIN