Sonucu biliyorlardı

TFF Yönetim Kurulu Ankaraspor'un oynadığı maçları da hükmen yenilmiş saydı. Başkanvekili Arıboğan, "Bu olayı yapmak isteyenlere daha önce sakıncaları anlatılmıştı, yani sonuçları biliniyordu" dedi

Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, Ankaraspor'un küme düşürülmesine sonrası yanıt bekleyen konuları değerlendirdi. Toplantı sonrası Başkanvekili Lutfi Arıboğan ve Yönetim Kurulu Üyesi Yunus Egemenoğlu bir basın toplantısı yaptılar. Arıboğan, Ankaraspor'un bu sezon ligde oynadığı ilk 4 maçla daha sonra oynanmayan ve sezon sonuna dek olan tüm maçlarında 3-0 hükmen yenik, rakiplerinin ise galip sayılmasına karar verildiğini açıkladı. Kararın siyasi olmadığının altını çizen Arıboğan "Evrensel hukuk kuralları uygulanıyor. İnandıklarımızı yapıyoruz. Adil yarışma prensibimizden taviz veremeyiz" derken "Bu konuda ceza alan kişi veya kulüp uyarıldı mı?" sorusuna "Bu olayı yapmak isteyenler tarafından sözlü olarak yapılan başvurulara sakıncaları anlatıldı, yani sonuçları biliniyordu" yanıtını verdi.

İNİSİYATİF KULLANDILAR
Egemenoğlu ise, "Bu olayla birlikte, sportif dürüstlüğün sağlanması, aynı gücün aynı ligde iki takımı aynı anda yönetememesi kavramı futbolumuzun gündemine girdi. Bu şekilde bir oluşumun, sportif rekabette sorun oluşturacağı CAS'ta daha önce karara bağlandı. 'O takımı yöneten yöneticilerin rekabete gölge düşecek hareket yapmalarından daha çok, mücadele eden diğer takım taraftarların, bu mücadelenin tarafsızlığına ya da dürüstlüğüne gölge düşeceği kanaatine varmaları bile korunması gereken etik bir kuraldır' fikrine varıldı" derken Futbol Müsabaka Talimatı'nın "Hükmen yenik sayılmalar" başlıklı 22. maddesindeki hangi fıkraya göre ilk dört maçın 'hükmen'tescil edildiği yönündeki soruya, "Talimatta böyle bir madde yok. Bu ekstra bir konu" diyerek inisiyatif kullandıklarını belirtti.

Kupaya katılıyor
Ankaraspor dosyası için alınan diğer kararlar:
İlk dört maçtaki kartlar geçerli sayılacak.
Bu sezon Bank Asya 1.Lig'e iki takım daha düşecek ve Bank Asya'dan yukarı üç takım çıkacak.
Ankarasporlu futbolculara 22 Ekim gecesine kadar özel transfer ve tescil dönemi açıldı. Futbolcular, Ankaraspor'un yazılı muvafakatının alınması koşulu ile transfer yapabilecekler.
Ankaraspor'da kalan ve sözleşmesi süren yabancı uyruklu futbolcu ve teknik adamları TFF 1.Lig Statüsü gereği sözleşmelerinin sonuna kadar kalabilecekler. (Not: Söz konusu maddeye göre yabancı futbolcuların en fazla ikisi 18'e alınabiliyor.)
Ankaraspor bu sezon Türkiye Kupası'na katılacak ama Ankaragücü ile eşleştirilmeyecek.
Ankaraspor'a naklen yayın gelirleri ve isim sponsorluğuyla ilgili olarak dayanışma payı ve isim hakkı adı altında ödenen bedellerin oynadığı 4 müsabakaya isabet eden kısmının mahsubu ile yapılan fazla ödemeleri kulüp TFF'ye iade edecek. Bu 4 maç için performans primi ödenmayacak. Bunun dışında naklen yayın geliri dağıtım kriterleri aynen uygulanacak.
Ankaraspor yönetimi düzelmeden Bank Asya'da terfi hakkı kazansa da A.Gücü düşmezse yukarı çıkamayacak. A.Gücü'nün düşmesi halinde iki kulüp aynı ligde oynatılmayacak..BİZE ULAŞIN