Ateşle dans

Talimata göre klasman hakemleri Süper Lig'de maç yönetemiyor. Ama MHK geçen haftaki sekiz maçın dördüncü hakemlerini klasman hakemlerinden seçerek risk aldı

Türk futbolunda en çok eleştirilen unsurlardan biri hakemler ve onların atamaları ile değerlendirmelerini yapan Merkez Hakem Kurulu...MHK'ya yönelik eleştirilerden bir tanesi de atamalarda çifte standart uygulandığı, bazı hakemlerin kollanırken, bazılarının ise performanslarına bakılmaksızın gözardı edildiği yönünde... Bu durumun en azından ikinci kısmını MHK Başkanı Oğuz Sarvan, "Kendi istediğim hakemlerle çalışırım" açıklamasıyla kısmen onaylamıştı. Ancak Sarvan da, MHK'nın diğer etkin üyeleri de çifte standart ve kayrılma konusunda yapılan eleştirilere her zaman karşı çıktılar. Klasman hakemlerinden Erdem İren için de MHK'ya böyle bir eleştiri vardı. Çünkü klasman hakemlerinden bir tek Erdem İren bu sezon ilk yedi haftada Süper Lig'e 'dördüncü hakem' olarak çıkmıştı.

NASIL YÖNETECEKLER?
Bunu ismi bizde saklı bir MHK yetkilisine sorduk."Talimata göre klasman hakemi Süper Lig'de 4. hakemlik yapabilir. Erdem İren yetenekli bir hakem. Önü açık olduğu için bu atama yapıldı" yanıtını aldık. Bu diyalogdan sadece 8 gün sonra açıklanan 8. hafta hakemlerinde 8 Süper Lig maçına da klasman hakemlerinin 4. hakem olarak atanması, bir rastlantı mıydı acaba? Hakemliğin klasmanlarını tanımlayan talimata göre klasman hakemleri Süper Lig'de dördüncü hakem olarak görev yapabilir ama hakemlik görevini üstlenemezler. Talimat "Süper Lig ve Birinci Lig dışındaki müsabakalarda" diyerek sınırı, açık bir şekilde belirtiyor. 'Futbol Müsabaka Talimatı'nın 27. maddesi de, Futbol Oyun Kuralları kitabının 53. sayfası da 4. hakemin, sakatlanan hakem veya yardımcı hakemin yerine görev yapacağını yazıyor. Bu durumda MHK, ilgili talimatı düzeltmeden klasman hakemlerini Süper Lig'e dördüncü hakem olarak nasıl atıyor? Klasman hakemlerinin Süper Lig maçlarında hakemlik yapmasına talimatlar izin vermiyorsa, bir klasman hakeminin dördüncü hakem olduğu maçta orta hakem sakatlanırsa ne olacak? Örneğin Fenerbahçe- Gençlerbirliği karşılaşmasının orta hakemi Kuddusi Müftüoğlu sakatlansa, Süper Lig'deki 'Klasman Hakemi'Burak Astar maçı yönetebilir miydi? Peki ya Volkan Bayarslan... O da Fırat Aydınus'un görev aldığı Beşiktaş-Denizli maçında dördüncü hakemdi. Ters bir durumda o gergin atmosferdeki maçı, bir diğer 'Klasman Hakemi' olan dördüncü hakem nasıl yönetecekti? Sorular, sorular, sorular!

İşte talimat!
"Hakemliğe Giriş Unvan ve Klasmanlara Ayrılma ile Vize Yenileme Kural, Prensip ve Yöntemleri" talimatının 10. maddesi Klasman Hakemi'ni şöyle tanımlıyor: "Süper Lig ile 1. Lig dışındaki müsabakalarda ve Türkiye Kupası Kademe müsabakalarında Hakem; tüm liglerde dördüncü hakem olarak görev alan hakemlerdir.

BİZE ULAŞIN