Kabus senaryosu

G.Saray 25. haftada da Ankaragücü'ne yenilir ve ardından Adnan Polat veya oğlu Ankaragücü'ne başkan olursa, Futbol Federasyonu başkent ekibini küme düşürüp G.Saray'a 6 puan verecek mi?

Futbol Federasyonu'nun, Ankaraspor hakkındaki kararları kamuoyunda çok tartışıldı, çok da tartışılacak. Ankaraspor'un statüye ve talimatlara uygunken oynadığı ilk 4 haftadaki lig maçlarının skorlarının iptal edilip maçların rakipleri lehine hükmen tescili en büyük tartışma konularından biri. TFF Yönetim Kurulu'nun bu kararı için talimatlarda uygun bir dayanak yok. Kararların açıklandığı basın toplantısında "İlk 4 maçla ilgili kararı, Futbol Müsabaka Talimatı'nın "Hükmen Yenik Sayılmalar başlıklı 22. maddesindeki hükmen yenik sayılmayı gerektiren durumların sayıldığı 11 fıkradan hangisine dayandırdınız?" sorusuna "talimatta bu konuyla ilgili hüküm olmadığı için insiyatif kulanıldığı" yönünde bir yanıt verilmişti. Üstelik aynı talimatın "Alt kümeye indirme" hakkındaki 24. maddesinde "Karar tarihinden itibaren bu takımla müsabakası olan diğer takımlar müsabakaları oynamaksızın hükmen galip gelmiş sayılırlar" ifadesi de bulunmasına rağmen.

EMSAL KARAR OLUR MU?
Şimdi futbol kulislerinde ilginç bir senaryo dolaşıyor. Buna göre; 8. haftada Galatasaray'ı yenen Ankaragücü, ikinci yarıda 25. haftada da İstanbul'da kazanır. Galatasaray, lider Fenerbahçe'nin beş puan gerisine düşer. Adnan Polat veya oğlu da gider Ankaragücü'ne başkan olur. Bu durumda Futbol Federasyonu, Ankaraspor- Ankaragücü olayındaki emsal kararlara göre, daha eski kuruluş tarihli Galatasaray'a ceza veremez. Ankaragücü'nü küme düşürür. Daha önce oynadığı maçları da hükmen yenik sayar. Galatasaray, Ankaragücü'ne kaybettiği 6 puanı hanesine yazarak bir puan farkla Fenerbahçe'nin önüne geçer. Elbette; böyle bir senaryonun gerçekleşme ihtimali sıfıra yakın. Ama ya olursa?

BİZE ULAŞIN