Yıldırım yapamaz

Süleyman Seba, SABAH'a konuştu: "Demirören 2007'de tek listeyle girdiği kongrede güçlü bir yönetim oluşturamıyorsa, bundan sonra da kurabileceğini sanmıyorum..."

Beşiktaş'ta 2010'da yapılacak kongre öncesi bütün gözler Süleyman Seba-Rahmi Koç ve Hikmet Çetin'in yapacağı tarihi zirveye çevrilirken SABAH olarak dün kulübün Onursal Başkanı Süleyman Seba'yı ziyaret ettik. Eski başkan ile Cuma namazını kıldığı Akaretler'deki camiden sonra evinin yakınındaki Bordo Cafe'de hem yemek yedik hem de Beşiktaş üzerine samimi bir sohbet yaptık. Ocak 2010'da yapılacak seçimden tribünlere kadar birçok konuyla ilgili değerlendirmeler yapan Süleyman Seba, siyah-beyazlı kulübün yapısı hakkında da görüşlerini açıkladı. İşte Süleyman Seba'nın gündem yaratacak çarpıcı açıklamaları:

"KULÜP İYİ YÖNETİLMİYOR"
"Beşiktaş iyi yönetilmiyor. Kulübün geldiği nokta ortada. Tribünlerin bulunduğu duruma bir bakın. Kim Beşiktaş'ı bu halde görmek ister. Kesinlikle bir şeyler yapılması lazım. Hepimiz kulübün düştüğü bu duruma çok üzülüyoruz. Umarım hepsi düzelir. Bunun için de Beşiktaş'ta iyi ve güçlü yönetimlere ihtiyaç var. Son 9 yılda kulübün yapısı çok değiştirildi. Öncelikle yönetenlerin profili değişti. Bütün bunları büyük bir üzüntüyle izliyoruz. Yıldırım Demirören geçen sene GATA'da yatarken ziyaretime geldi. Orada kendisine, 'Beşiktaş'ı bu şekilde yönetemezsin. Etrafında bir sürü parazit var. Bunları temizle ve ilkeli bir şekilde kulübü yönet. Sana yakışan budur' dedim. Kendisi benden yardımcı olmamı istedi, bunları halledeceğini söyledi. Ancak sözlerimi dikkate alıp sözünü tuttuğunu göremedim."

"PARAZİTLERİ TEMİZLEMEDİ"
"2007'deki seçime tek listeyle girdi. Daha önceleri 4 adaylı seçimler olmuştu. Seçime tek listeyle giriyor ve buna rağmen güçlü bir yönetim kuramıyorsa bundan sonra da kurabileceğini sanmıyorum. Bu büyük şansı değerlendiremedi. Tabii ki iş sadece güçlü bir yönetim kurmakla bitmiyor, çarpık anlayışı da değiştirmek gerekiyor" diyen Seba "Aday olmanız konusunda baskı var mı?' sorusuna ise şu yanıtı verdi:

"CUROĞLU'NDAN HABERİM YOK"
"
Başkanlık defterini kapattım. Bize bu konuda kimse baskı yapamaz. Artık aday olmam söz konusu değil. Gelinen noktada başkanlığa soyunan kişinin kesinlikle cesur olması gerekir. Karşısına çıkacak bir takım zorluklarla mücadele edecekse, bu büyük kulübü bir yerlere taşıyacaksa ve parazitler temizlenecekse başkanlığa soyunmalılar. Cesaret olmadan bu işler olmaz." Sayın Seba'ya, eski yönetici Fahrettin Curoğlu'nun kongrede Demirören'in listesine gireceği haberini soruyoruz. Yanıtı ilginç oluyor: "Yıldırım'ın listesine mi giriyor? Benim haberim yok, beni aramadı."

BİZE ULAŞIN