Sivasspor'da Ertuğral dönemi

Pazar 11.10.2009 15:25
Güncelleme: Pazar 11.10.2009 15:26
ABONE OL

Turkcell Süper Lig takımlarından Sivasspor, teknik direktör Muhsin Ertuğral ile 1 yılı opsiyonlu 2.5 yıllık sözleşme imzaladı.


Bülent Uygun'un, ligin 8. haftasında 2-0 kazanılan Antalyaspor maçı sonrası istifasının ardından, teknik direktörlük görevi için Muhsin Ertuğral'da karar kılan Sivasspor, anlaşmaya vardığı Ertuğral ile kulüp tesislerinde resmi sözleşme imzaladı.

İmza töreninde konuşan kulüp başkanı Mecnun Otyakmaz, son yıllarda Sivasspor'un yükselen bir ivmesi olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

''Bize bu başarıları yaşatan sevgili hocamız Bülent Uygun ile maalesef bu yıl ortaya çıkan konum itibariyle yollarımızı ayırmak durumunda kaldık. Bülent hocamızın şimdiye kadar Sivasspor için yapmış oldukları ve yaşatmış oldukları başarılar için bir kere daha teşekkürlerimi sunuyorum. İnşallah önümüzdeki dönemlerde tekrar kendisiyle çalışma fırsatı bulabiliriz. Sivasspor'a ve camiasına, Sivas şehrine yaptıklarını unutmamız mümkün değil.''

Şimdi takımda yeni bir dönem başladığını ifade eden Otyakmaz, ''Muhsin Ertuğral ile önümüzdeki dönem için 1 yılı opsiyonlu olmak üzere 2.5 yıllık sözleşme imzalıyoruz'' dedi.

Ertuğral'ı tercih etmelerinin nedeninin Sivasspor'un futbol mantalitesine, anlayışına ve kulüp yapısına uygun bir teknik direktör olması olduğunu bildiren Otyakmaz, ''Gençlere önem vermesi ve geleceğin Sivasspor'unu en uygun maliyetlerde kurabileceğimiz bir hoca olduğuna inanmamızdır. İnşallah kendisinin Sivasspor'a çok büyük hizmetleri olup adını altın harflerle kulübe ve Sivas şehrine yazacaktır. Bundan en ufak bir şüphemiz yok. Kendisinden çok ümitliyiz. Sivasspor'u güzel günler beklediğini bütün kalbimizle inanıyoruz'' diye konuştu.

SİSTEM TAKIMI KURMAYI DÜŞÜNÜYORUZ

Muhsin Ertuğral ise Bülent Uygun'un yaptığı başarıların ortada olduğunu belirterek, ''Maalesef biraz şanssız olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla dün başarılı olan bir takımın bugün kötü olmasına bir anlam veremiyorum. Zannediyorum şanssız bir durum geçirdi'' dedi.

''Her şey otomatikleşmiş bir sistem takımı kurmayı düşünüyoruz'' diyen Ertuğral, ''Geçen sene iyi olan bir takım bugün kötü olamaz. Moral ve ilgiye muhtaç olan bir takım olduğunu düşünüyorum. Zannediyorum bize öngörülen düşüncelere en iyi şekilde yardımcı olacağımı teknik açıdan umuyorum'' açıklamasını yaptı.

Yardımcısının Talat Üzüm olacağını, bir de Hollanda'dan üst düzeyde bir kaleci antrenörü getireceklerini ifade eden Ertuğral, ''Üç kişilik yeni bir teknik heyet olacağız. İnşallah bu beklentileri kısa zamanda yerine getirip takımımızı durgun sulara çıkartmak bizim amacımız'' diye konuştu.

Ertuğral ile Otyakmaz, daha sonra sözleşmeyi imzaladı.

SORULAR

Törende basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Ertuğral, yaklaşık 10 yıl çeşitli kıtalarda, Afrika, Avrupa ve Asya'da çalıştığını belirterek, ''Tabii ki teklifler, ön görüşmeler oldu. Bu ciddiyette, bu boyutta başkanımızın yaklaştığı tarzda bugüne kadar bu ilgiyi görmedim'' dedi.

Teklife çok sıcak baktığını, Sivasspor'un geçen yıl çok önemli bir başarı yakaladığını ifade eden Ertuğral, ''Tabii her hocanın böyle bir ortamda çalışmak arzusudur. Zannediyorum benden önceki sırada olan birçok hoca olmasına rağmen yönetimin beni öngörmesi hakikaten beni çok mutlu etti. Dolayısıyla başkanımızın teklifini kabul ettim'' ifadesini kullandı.

TRANSFER YAPILACAK MI?

Ertuğral, takıma transfer yapıp yapmayacağının sorulması üzerine, öncelikle elindeki mevcut kadroya bakacağını belirterek, şunları kaydetti:

''Zannediyorum geçen sene başarılı olan bir takımın şimdi başarısız olmasının nedeni psikolojik baskı, biraz şansızlık ve kendilerinden ümitlerini yitirmeleridir. Onu bir an önce tekrar birlikte çalışarak düzeltmek istiyoruz. O ortamı bulabilirsek zannediyorum ara transferde artık eksiklerimizi yönetimle oturup görüşeceğiz. Ama ilk olarak kendim takımı hissetmek istiyorum.''

Bir soru üzerine, genç futbolculara önem verdiğini, daha önceki çalıştığı takımlarda altyapıdan futbolcu yetiştirip dünya piyasasına sunduklarını ifade eden Ertuğral, şunları söyledi:

''Dolayısıyla bir an önce takımımızı durgun sulara getirip biraz rahatlatabilip ondan sonra belirli bir ekole yön vermemiz gerekiyor. Yani Sivas'ın kendi ekolü olması gerekiyor. Dolayısıyla bu ekolü ayakta tutabilmemiz için gençlere ihtiyacımız var, ve inşallah tabii ki Afrika'da çok yetenekli gençler var. Dolayısıyla eğer öyle bir duruma gelebilirsek takımımıza genç Afrikalı oyuncu kazandırmayı tabii ki düşünüyoruz.''