Unutmuştuk

Bosna Hersek'in Estonya'da kazanarak play-off'u garantilediği haberini Belçika önüne çıkmadan alan Türkiye, tam 16 yıl sonra bir şampiyonada son iki maçına iddiasız girdi

A Milli Takımımız, Bosna Hersek'in Estonya'da 2-0 kazanması ve play-off biletini alması sonucu Belçika önüne formalite amacıyla çıktı. Türkiye tam 16 yıl sonra bir şampiyonada elemelerin bitmesini iki maç kala kupaya havlu atmış oldu. Ay-yıldızlılar bu duyguyu daha önce 1994 Dünya Kupası elemelerinde yaşamıştı. Teknik direktör Sepp Piontek'in yardımcısı Fatih Terim'e devrettiği Milli Takım, Norveç, Hollanda, İngiltere ve Polonya'nın çok gerisinde kalarak son iki haftaya girmiş, formalite maçlarının ikisini kazansa da Dünya Kupası vizesini alamamıştı. Türkiye, 1996'da İngiltere'de düzenlenen Avrupa Şampiyonası'na ise tarihinde ilk kez katılmayı başarmıştı. 1998 Dünya Kupası yolunda da umudunu son maça kadar koruyan ay-yıldızlılar, Hollanda ve Belçika'nın gerisinde kalınca Fransa 98'deki yerini alamamıştı.

PLAY-0FF'LARDA DEVRİLDİK

Mustafa Denizli yönetiminde Euro- 2000'e katılan ve Avrupa Şampiyonası'nda çeyrek final oynayan Milliler, 2002 Dünya Kupası'nda ise Şenol Güneş önderliğinde üçüncü olma başarısı göstermişti.
Play-off'larda Euro-2004'te Letonya'ya, 2006 Dünya Kupası'nda ise İsviçre'ye takılan Türkiye, Euro-2008'e ise doğrudan katılmış ve Fatih Terim'in talebeleri yarı finalde turnuvaya veda etmişti. Dün Belçika karşısına çıkan ay-yıldızlılar, tam 16 yıl sonra unuttuğu duyguyu yaşadı ve elemelerdeki son iki maçına formalite amacıyla çıktı. 2-0'lık yenilgi de üzüntüye tuz biber oldu.

VOLKAN YETMEDİ
A Milli Futbol Takımımız'da Belçika karşısında son maçlarda olduğu gibi dün de sahanın en iyisi kaleci Volkan Demirel idi. 2 gol yiyen ancak 90 dakika boyunca gollük 3-4 pozisyonda kalesine duvar ören Volkan'ın çabaları 2-0'lık mağlubiyeti önlemeye yetmedi. Deneyimli eldiven, Nuri Şahin ile birlikte ayakta kalan ender oyuncularımızdan biriydi.

BİZE ULAŞIN