Aysun Eczacıbaşı Zentiva'da

Eczacıbaşı Zentiva, Türk bayan voleybolunun en başarılı orta oyuncularından Aysun Kalkan Ayhan'ı kadrosuna kattı. 1977 İstanbul doğumlu olan Aysun Kalkan Ayhan bir sene aradan sonra voleybola, Eczacıbaşı Zentiva ile döndü.

Voleybol kariyerinde dört Türkiye Şampiyonluğu, bir Avrupa Top Teams Şampiyonluğu ve bir Avrupa Challenge Cup Şampiyonluğu yaşayan, Avrupa Challenge Cup'ta şampiyonanın "En Değerli Sporcusu" seçilen Aysun Kalkan Ayhan, 2003 yılında Avrupa ikinciliği elde eden ve 2005 Akdeniz Oyunları'nda şampiyon olan Milli Takım'ın ilk yedi oyuncu arasında yer aldı. 1,83 boyundaki Aysun Kalkan Ayhan, birçok kez de "En İyi Blokör" seçildi. Aysun Ayhan'ın kadroya katılmasıyla, daha da güçlendiklerini belirten Eczacıbaşı Zentiva Teknik Direktörü Guieseppe Cuccarini, ligde ve Avrupa'daki zirve hedeflerine daha emin adımlarla yürüyeceklerini söyledi. Voleybolu çok özlediğini ifade eden Aysun Kalkan Ayhan ise, Eczacıbaşı gibi büyük bir kulübün formasıyla yeniden sahalara dönmekten büyük mutluluk duyduğunu belirtti.

Aysun Kalkan Ayhan kimdir?

Voleybola 13 yaşında Fenerbahçe'de başlayan Aysun Kalkan Ayhan, altı sezon sonra 1996'da Ankara Vakıfbank Takımı'na transfer oldu ve aynı sezon A Bayan Voleybol Milli Takımı'na seçildi. Dört sezon Ankara'da voleybol oynayan Aysun Kalkan Ayhan 2000'de Vakıfbank ile Güneş Sigorta'nın birleşerek Vakıfbank Güneş Sigorta adıyla liglerde yer almasıyla birlikte voleybola İstanbul'da devam etti. Vakıfbank Güneş Sigorta'da sekiz sezon oynadıktan sonra voleybola ara verdi. Ankara Vakıfbank'la iki Türkiye Şampiyonluğu (1997, 1998), iki Avrupa Şampiyonlar Ligi ikinciliği (1998, 1999) elde etti. Vakıfbank Güneş Sigorta ile 2004 ve 2005'te Türkiye Şampiyonluğu, 2004'te Avrupa Top Teams Kupası Şampiyonluğu ve şampiyonanın da "En İyi Blokör" ödülünü kazandı.

2006'da Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde "En İyi Blokör" seçilen Aysun Kalkan Ayhan, 2008 Avrupa Challenge Cup şampiyonluğunu yaşarken, bu şampiyonanın da "En Değerli Oyuncusu" seçildi. 1997'de A Bayan Voleybol Milli Takımı'na seçilen ve 10 yıl boyunca Milli Takım'ın değişmez oyuncuları arasında yer alan Aysun Kalkan Ayhan, Milli Takım'la birlikte 1997 ve 2001'de Akdeniz Oyunları'nda, 2003 Avrupa Şampiyonası'nda ikincilik, 2003 Dünya Kupası'nda yedincilik, 2005 Akdeniz Oyunları'nda şampiyonluk, aynı sene Avrupa Şampiyonası'nda altıncılık, 2006 Dünya Şampiyonası'nda ve 2007 Avrupa Şampiyonası'nda da 10.'luk elde etti.

BİZE ULAŞIN