"Terim'e teşekkür ediyorum"

Pazartesi 12.10.2009 14:02
Güncelleme: Pazartesi 12.10.2009 14:07
ABONE OL
Fenerbahçe Teknik Direktörü Christoph Daum, Fatih Terim'in (A) Milli Futbol Takımı'ndaki görevini bırakma kararıyla ilgili yaptığı değerlendirmede, ''Türk futboluna verdiği destek için teşekkür ederim'' dedi.

Fenerbahçe'nin, Can Bartu Tesisleri'ndeki antrenmanı sonrası milli takımdaki son gelişmelerle ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayan Alman çalıştırıcı, Terim'in milli takımla elde ettiği başarılarla Türk futbolu için yurt dışında büyük bir reklam yaptığını kaydetti.

Fatih Terim hakkında her zaman olumlu konuştuğunu, bundan sonra da böyle olacağını anlatan Daum, şöyle devam etti:

''Her zaman büyük bir sevinçle hatırlıyorum, 42 yıl sonra Fatih hoca Türkiye'yi 1996'da yapılan Avrupa Şampiyonası'na götürdü. Tabii ki güzel hatıralar. Fatih Terim, Türk futbolu için çok şeyler yaptı. Sadece milli takım için değil, kulüpte de çalıştığı zaman büyük bir destek yaptı. Bu durumda bugün Fatih hocaya teşekkür etmek istiyorum. Tam da zamanı diyorum. Her şey için, Türkiye futboluna destek verdiği için teşekkür etmek istiyorum. Yurt dışında ve dünyada büyük bir reklam yaptı Türk futbolu için. Hem kulüple kazandığı kupalarla, hem de Türk Milli Takımı'na yaptığı büyük işlerle. Yurt dışında Türk futbolu için büyük bir reklam yaptı.

Türk futbolcuların gelişmesi için büyük çaba gösterdi. Birçok Türk futbolcusunun Avrupa'da oynayabilmesi için büyük destek oldu. O, futbolcular için de sadece hoca değil, baba, ağabey, zaman zaman arkadaş gibiydi. Fatih hoca büyük bir hoca. Umarım futbolda kalır, çünkü onsuz da futbol olmaz diye düşünüyorum.''

''ERMENİSTAN MAÇI GÜZEL BİR VEDA OLUR''

(A) Milli Futbol Takımı'nın çarşamba günü Ermenistan ile yapacağı 2010 Dünya Kupası Eleme Grubu son maçının siyasi anlamda ve Terim'in son maçı olması nedeniyle önemi hatırlatılan bir soru üzerine de Daum, ''Güzel bir veda maçı olur diye umuyorum'' dedi.

Fenerbahçe Teknik Direktörü, ''Bu maça rahat çıkılabilir. Birincisi, Ermenistan ile olan dostluğumuzu, arkadaşlığımızı sürdürüp daha da iyiye doğru götürebiliriz. İkincisi, tabii ki Fatih hocayla ilgili. Güzel bir veda maçı olur diye umuyorum. Fatih hoca büyük alkışlar hak etti. Umarım dostluk çerçevesi içinde güzel bir maç olur'' diye konuştu.

FENERBAHÇE'NİN YANINDA MİLLİ TAKIMI DA ÇALIŞTIRMAK İSTER Mİ?

Christoph Daum, ''Hem Fenerbahçe'yi, hem de Türk Milli Takımı'nı çalıştırmak ister mi? Bunun örneği basketbolda da var (Bogdan Tanjevic)'' şeklindeki soruya verdiği yanıtta, ''Çarşamba günü son maçı. Bu maçtan önce, gelecek hocayla ilgili konuşmak istemiyorum. Ne gelecek hocayla, ne de adayla ilgili konuşmak istemiyorum. Çünkü bu saygısızlık olur. Son maçını oynasın ondan sonra tabii konuşulur'' ifadelerini kullandı.

TARAFTARLARIN TERİM'E TEPKİSİ

Belçika'da özellikle gurbetçi taraftarların Fatih Terim'e yönelik tepkisiyle ilgili soruyu da Daum, ''Oradaki durumu düşünün. Türkiye kupaya gidemedi. Büyük bir hayal kırıklığına uğradı taraftar. Gurbetçi üzüldü. Duygusal bir andı. Onun için fazla abartmamak lazım. Taraftarın çoğu benim gibi Fatih hocaya teşekkür etmek isterdi diye düşünüyorum. Olayı abartmamak lazım'' şeklinde yanıtladı.

Milli takımda kupaya gidememenin üzüntüsünü yaşayan önemli oyuncuları bulunduğunun hatırlatılması üzerine de Alman teknik direktör, bu futbolcuların motivasyonu konusunda sıkıntı yaşayacağını düşünmediğini anlatarak, şöyle konuştu:

''Bu konuda aslında fazla bir büyük bir sıkıntım yok. Zaten kupaya gitme şansı çok küçüktü, yüzde 10 gibi. Çünkü her şey Bosna-Hersek'in maçına kalmıştı. Gerçekçiydik zaten. Gerçekçi olmak lazım. Bu konuda sıkıntım yok, futbolcularım iyi bir şekilde döneceklerdir.

Belki şimdi farkında değiliz, ama büyük hayal kırıklığını Dünya Kupası oynandığı zaman görecekler. Bosna-Hersek'i gördükleri zaman 'Keşke biz olsaydık' diyeceklerdir. Ama şimdi bir sıkıntı yaşamayız.''