Eski bir dost gelecek

Milli Takım'ın yeni teknik direktör arayışında adaylar çoğalıyor. Hiddink ve Lucescu dışında, Alman Milli Takımı'na Euro-2008'de final oynatan Löw de adaylar arasında

Milli Takımlar Sorumlusu Fatih Terim'in yarınki Ermenistan maçı sonrasından geçerli istifasının ardından "Milli Takım'ın yeni teknik patronu kim olacak?" sorusuna yanıt aranıyor. Federasyon Başkanı Mahmut Özgener, yeni teknik direktörü "Türk futbolunu uluslararası alanda başarıya götürecek, bu başarıyı istikrarlı kılacak deneyim, birikim ve özelliklere sahip" diye tanımlamıştı. Federasyonda "Yeni teknik adam yabancı olsun" görüşü ağır basmış durumda. Bu ismin Türkiye'yi ve Türk futbolunu tanıyor olması, medyada ve kamuoyunda yükselecek olası eleştirilere karşı parlak kariyeriyle kredi sahibi, başarıya doymamış olmasında da uzlaşıldı.

SİZCE KİM GELMELİ? YORUMLAYIN...

HİDDİNK VE LUCE 65'E GİDİYOR
Kulislerde birçok aday var. Öne çıkanlardan Guus Hiddink'in özellikle milli takımlarda (Hollanda, Güney Kore, Avustralya ve Rusya) iyi bir çizgi tutturması artısı. Ancak 63 yaşına geldi; kendi ifadesiyle 2010 Dünya Kupası'ndan sonra "emekliliği planlıyor." Lucescu'yu Türk futbolunu ve futbolcusunu çok iyi tanıdığı savıyla isteyenler var. Ancak o da 64 yaşını devirdi ve daha önce Türk futbolu hakkında yaptığı olumsuz açıklamalar sıkıntı yaratıyor. Eric Gerets ve Christoph Daum da isim geçenler arasında. İkisinin de hiç milli takım deneyimi yok. Gerets'in Marsilya'yı bırakış şekli, Daum'un Almanya'nın başına geçememe sebepleri ile TFF'nin iki takım çalıştırma iznine sıcak bakmaması ikisinin de şansını düşürüyor.

LÖW'DE ZAMAN SIKINTISI
Favoriler arasında Joachim Löw de var. 2006'da sorumluluğunu üstlendiği Alman Milli Takımı'na büyük çıkış yaşatan 49 yaşındaki teknik adam, 2010 Dünya Kupası finalleri biletini cebine koydu. Alman Federasyonu finallerin ardından süresi dolacak sözleşmesini uzatmak için bastırıyor. "Almanya ile gelebileceği noktaya geldi. Yeni bir heyecan isteyebilir" düşüncesi ile olası adaylar arasına giren Löw'deki en büyük sıkıntı "Dünya Kupası'ndan sonra geleyim" deme olasılığı...

BUNLARIN ŞANSI AZ
MARCELO LİPPİ: İtalya'yı Dünya Kupası'na götürüyor. Kupadan sonra Juventus'ta teknik direktörlüğün üstünde bir görev alacak.
OTTO REHHAGEL: Yunanistan ile Euro- 2004 sonrası çok başarılı olamadı. 71'inci yaşgününü Ağustos'ta kutladı. En büyük dezavantajı ilerlemiş yaşı.
ARTHUR ZİCO: Japonya'dan sonraki performansı inişli, çıkışlı. Fenerbahçe'de istikrarsız bir grafik çizdi. Daha sonraki kulüp deneyimleri de (CSKA Moskova ve Olympiakos)iyi değil.

BİZE ULAŞIN