Hem Galatasaray hem şampiyonluk

Şampiyonluğu kazanamadıktan sonra Galatasaray'ı yenmenin anlamı olmadığını ifade eden Daum "İki kere Galatasaray'ı yen, ama şampiyon olma. Bu aptalca bir şey. Önemli olan hem Galatasaray'ı yeneceksin, hem de şampiyon olacaksın" dedi

Fenerbahçe Teknik Direktörü Christoph Daum, İstanbul Lisesi'ndeki öğrencilerle söyleşi yaptı. Alman teknik adama genelde Galatasaray maçına yönelik sorular gelirken, Daum derbiyle ilgili şunları söyledi:
"Şampiyon olamadıktan sonra Galatasaray'ı yenmenin bir anlamı yok. O maçta atak oynamak ve kazanmak isteyeceğiz. Ancak Galatasaray maçını kazanmış olmakla ligi kazanmış olmuyoruz. İki kere Galatasaray'ı yen ama şampiyon olma, bu aptalca bir şey. Önemli olan hem Galatasaray'ı yeneceksin, hem de şampiyon olacaksın."

'KÜÇÜMSEMEK ZAVALLILIKTIR'
Daum, Denizli maçında kaçan şampiyonlukla ilgili soruyu ise "O sezon 4 kez Galatasaray'la oynayıp, onları 3 kez yenmiştik. 80 puandan fazla alarak ligi ikinci bitirmiştik. Taraftar için bunu haksızlık olarak addediyorum. Ama bunlardan sonra Fenerbahçe çok daha farklı bir yapılanma yaşadı. Olanları unuttuk, geride kaldı. Bu sezon Denizli'de yine 'Cehenneme hoşgeldiniz' pankartları vardı ama biz oradan çıktık. Bu olay bizim için kapandı" yanıtını verdi. Sadece Galatasaray'a değil, tüm rakiplere saygı duyduğunu belirten Daum, "Küçümsemek, aşağılamak zavallılıktır. Aynı şeyleri Adnan Polat da söylüyor, saygı anlamında. Kavganın değil, birlikte bayram yapmanın yollarını aramalıyız" dedi. Rekabetçi bir takım olarak ilk hedeflerinin ligde başarılı bir takım olmak olduğunu ifade eden Daum,"Avrupa'da da bir ivme yakaladığımız zaman bu seri devam edecektir. Bu sezon kötü oynadığımız maçlar da oldu, ama bunları kötü oynamamıza rağmen kazanarak taraftarlarımızı mutlu ettik. Doğru yoldayız. Maçları tek tek düşünmeliyiz. Her maça ayrı bakmak zorundayız. Galatasaray maçından önce Gaziantepspor ve Steaua Bükreş maçlarını düşünmeliyiz. Avrupa Ligi'nde de başarıyı hedefliyoruz"diye konuştu. Brezilyalı yıldız Roberto Carlos'un takımdan ayrılacağı söylentileriyle ilgili ise Daum, "Benim anladığım kadarıyla basında çıkan bazı haberlerde Carlos bir yere gidiyor ama sonra geri dönüyor. Bunun altında sanki bir huzursuzluk olması beklentisi var diye zaman zaman düşünebilirim. Bu tür şeyleri kendi aramızda çözüyoruz" açıklamasını yaptı.

'ÖZER'DEN YARARLANACAĞIM'
Özer'in ilk 11'de şans bulamaması hakkındaki sorunun ardından Daum şöyle konuştu: "Özer haziran ayında ameliyat oldu. 6 hafta kadar yoğun bir tedavisi oldu. Şimdi artık ayağa kalkıyor, bizim artık ondan istifade etme zamanımız geldi. Ama tıbbi bekleme zamanı geçti ama ben onu elimin altında tutuyorum, onu koruyorum. Ondan imkanlar oluştuğunda İtalyanlar'BİZE ULAŞIN