İnönü Stadı yeniden yapılacak

Beşiktaş Kulübü'nün 2010 yılı Ocak ayında yapılacak olağan seçimli genel kurulu öncesi eski yöneticilerden Murat Aksu, kulüp başkanlığına aday olduğunu açıkladı.

Murat Aksu, BJK Plaza'daki Divan Kurulu Lokali'nde düzenlediği basın toplantısında, başkan adaylığını resmen duyurdu.

Beşiktaş'ın kötü yönetildiğini savunarak, mevcut başkan Yıldırım Demirören'i eleştiren Murat Aksu, ''Yapılan idari ve mali yanlışların hesabını sormak, özkaynağa dönmek, Beşiktaş'ın tahrip edilen değerlerini onarmak, unutulan geleneklerini hatırlatmak, güven ortamını kurmak, sözde değil, özde birliği sağlamak, 106 yıllık birikimimizi ve gücümüzü çağdaş bir yönetim anlayışıyla bütünleştirmek, yeni vizyonlar ve projeler ortaya koymak, yeni tesisler, araziler kazandırmak, yeni sportif başarılar kazanmak ve Beşiktaş'ı hak ettiği yere getirmek için Ocak 2010 kongresinde Beşiktaş Jimnastik Kulübü Başkanlığı'na adayım'' dedi.

''BEŞİKTAŞ KÖTÜ YÖNETİLMEKTEDİR''

Beşiktaş Kulübü'nün 2010 yılı Ocak ayında yapılacak olağan seçimli genel kurulu öncesi eski yöneticilerden Murat Aksu, kulüp başkanlığına aday olduğunu açıkladı.

Murat Aksu, BJK Plaza'daki Divan Kurulu Lokali'nde düzenlediği basın toplantısında, başkan adaylığını resmen duyurdu.

Beşiktaş'ın kötü yönetildiğini savunarak, mevcut başkan Yıldırım Demirören'i eleştiren Murat Aksu, ''Yapılan idari ve mali yanlışların hesabını sormak, özkaynağa dönmek, Beşiktaş'ın tahrip edilen değerlerini onarmak, unutulan geleneklerini hatırlatmak, güven ortamını kurmak, sözde değil, özde birliği sağlamak, 106 yıllık birikimimizi ve gücümüzü çağdaş bir yönetim anlayışıyla bütünleştirmek, yeni vizyonlar ve projeler ortaya koymak, yeni tesisler, araziler kazandırmak, yeni sportif başarılar kazanmak ve Beşiktaş'ı hak ettiği yere getirmek için Ocak 2010 kongresinde Beşiktaş Jimnastik Kulübü Başkanlığı'na adayım'' dedi.

BEŞİKTAŞ GİBİ BÜYÜK BİR GÜÇ ÇOK KÖTÜ YÖNETİLMEKTEDİR

Beşiktaş'ın halkın kulübü olduğunu ve halka rağmen yönetilemeyeceğini, hiç kimsenin ''Benim param var. Borç veriyorum. İstediğim gibi de harcarım, istediğim gibi de yönetirim'' deme hakkına sahip olmadığını vurgulayan Murat Aksu, ''Bu büyük camia avukat Hakkı Yeten'i, devlet memuru Süleyman Seba'yı onursal başkanlığa layık görmüştür. Beşiktaş, köklü ve değerleri olan bir kulüptür. Beşiktaş gibi büyük bir güç çok kötü yönetilmektedir. Başkan Sayın Yıldırım Demirören, kulübün borcunu astronomik rakamlara çıkarmıştır. Borç her sene katlanarak artmıştır'' diye konuştu.

Takımın geçen sezon çifte kupalı şampiyonluğa ulaştıktan sonra bile, alınan kararlar ve yapılan hesapsız transferlerle kulübün borcuna önümüzdeki 3 yıl için 80 milyon lira daha ek yük bindirildiğini savunan Aksu, şöyle devam etti:

''Büyük gayretlerle izinlerini aldığımız Fulya Projesi'nde ek katlar ve kiralama sürecinde Beşiktaş'ın hakları korunamamış, olay, yönetim tarafından sürekli kapatılmaya çalışılmıştır. Yanlış transferler ve kontrolsüz harcamalarla, sürekli kulübün borcunu arttırarak ve kendisine borçlandırarak, 'Borçlandır, korkut, yönet taktiği uygulamaktadır. Görüldüğü üzere de bu zihniyet iflas etmiştir.''

BEŞİKTAŞLILIK DURUŞU BU DEĞİLDİR

Beşiktaş'ın asıl sorununun para değil, zihniyet sorunu olduğunu vurgulayan Murat Aksu, ''Günü kurtarmak için her şeyi mubah sayan bir anlayışla karşı karşıyayız. Yakın tarihte, başkanın söz vermesine rağmen yerine getirmediği bir sürü olay görülmüştür. Tutulmayan ve havada kalan sözlerle Beşiktaş başkanlık makamının kamuoyunda itibarı sarsılmıştır. Günü kurtarma adına, Beşiktaş değerlerini ayaklar altına almıştır. Beşiktaşlılık duruşu bu değildir'' dedi.

Taraftar ve genel kurul üyesi profilinin değişerek, giderek zedelendiğini iddia eden Murat Aksu, ''Geçtiğimiz günlerde Beşiktaş Başkanı'na yapılan fiili saldıralar, içinde bulunduğumuz durumun vahametini apaçık göstermektedir. Kulübümüzün bu görüntülerle kamuoyuna yansımasından duyduğum üzüntüyü sizlerle paylaşırken, Beşiktaş Başkanı'na yapılan bu fiili saldırıları da şiddetle kınıyorum. Beşiktaş'ın saygınlığına ve marka değerine zarar veren, bu ve bunun gibi her olaya sert ve radikal tedbirler alınması gerekmektedir'' ifadelerini kullandı.

Bu konuda son derece kararlı olduğunu anlatan Murat Aksu, şunları kaydetti:

''Tribün rantını ve bu rantın oluşturduğu çeteleri bir daha Beşiktaş ismiyle yan yana gelmeyecek şekilde bitireceğiz. Beşiktaş'ın geleneklerini bozan, 2000 ve sonrası tüm seçimlerinde başrol oynamış, destekledikleri adaylar kazansa da kaybetse de iktidardan hiç uzaklaşmamış, Beşiktaş'ı rant kapısı gören bir zümre maalesef kulüpte kök salmıştır. Nitelikli ve sağduyulu birçok Beşiktaşlı bu yüzden kulüpten giderek uzaklaşmaktadır. Uçaklara alınan 'Yan misafirler!' nedeniyle, deplasmanlara gitmemekte, 'Olay çıkar mı?' diye, İnönü Stadı'na gitmekten dahi çekinir hale gelmişlerdir. Saygın Beşiktaşlılar bu görüntüden çekinmektedir.''

BEŞİKTAŞ ALTERNATİFSİZLİK GİRDABINDA DEĞİLDİR


''Beşiktaş alternatifsizlik girdabında değildir'' diyen Murat Aksu, siyah-beyazlı kulübün Ocak 2010'da tarihinin en kritik kongrelerinden birini yaşayacağını vurgulayarak, konuşmasına şöyle devam etti:

''Beşiktaş'ın suskun, ama gerçek sahiplerine sesleniyorum. Sesinize, çağrınıza, isyanınıza kulak veriyorum. 'Ne olacak bu Beşiktaş'ın hali' diyerek yüreğinizden yansıyan haykırışa cevap veriyorum.
Yapılan idari ve mali yanlışların hesabını sormak, özkaynağa dönmek, Beşiktaş'ın tahrip edilen değerlerini onarmak, unutulan geleneklerini hatırlatmak, güven ortamını kurmak, sözde değil, özde birliği sağlamak, 106 yıllık birikimimizi ve gücümüzü çağdaş bir yönetim anlayışıyla bütünleştirmek, yeni vizyonlar ve projeler ortaya koymak, yeni tesisler, araziler kazandırmak, yeni sportif başarılar kazanmak ve Beşiktaş'ı hak ettiği yere getirmek için Ocak 2010 kongresinde Beşiktaş Jimnastik Kulübü Başkanlığı'na adayım.''

SORUNLARI DA ÇÖZÜMLERİNİ DE BİLİYORUZ

Önlerinde zorlu bir seçim dönemi olduğunu, seçimi kazanmaları durumunda daha zor bir yeniden yapılanma sürecinin yaşanacağını bütün Beşiktaşlıların bilmesi gerektiğine dikkati çeken Murat Aksu, şöyle devam etti:

''Bu hareket raydan çıkartılmış kulübümüzü, yeniden rayına koyma hareketidir. Bu kararı verirken, 'Bu gidişata kayıtsız kalmamalıyız, Beşiktaş için ne gerekiyorsa yapmalıyız' dedim. Camianın büyükleriyle bir araya geldim. Onların da fikirlerini aldıktan sonra, güven ortamının sağlanması halinde camiamızın bu sorunları çözme konusunda ne kadar istekli olduklarını gördüm. Bu yola 3,5 ay önceden çıkıyorum. Erken çıkmamın başlıca sebebi hiç kimseye taviz vermeden bu süreci yürütmek istememdir. Bu kararlılığı çoğunluk kongre üyelerinin de göstereceğinden eminim. Kulübümüzü çok iyi biliyoruz. Sorunları da çözümlerini de biliyoruz. Mevcut zorlukları aşacak her türlü donanım ve birikime sahibiz.''

ÇOK GÜÇLÜ BİR YÖNETİM KURUYORUM

Beşiktaş için çok güçlü bir yönetim kurup, alışılagelmiş ezberleri bozacağını anlatan Murat Aksu, basın toplantısında daha sonra şu ifadeleri kullandı:

''Kimseyle yöneticilik pazarlığı yapılmayacak. Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da Murat Aksu olarak, yapamayacağım hiçbir söz ve vaatte bulunmayacağım. Söz verdiğimde de var gücümle çalışacağım. Zaman içinde yönetici adaylarını tek tek tanıyacaksınız. Ne kadar ciddi ve derin bir çalışma yaptığımıza önümüzdeki seçim sürecinde yakından şahit olacaksınız. Yönetici arkadaşlarımla beraber gerçekleştirmeyi planladığımız hareket, sadece Beşiktaş için değil Türk sporu için de devrim niteliğinde olacaktır.''

İNÖNÜ STADI YENİDEN YAPILACAK

Beşiktaş Kulübü'nün 2010 yılı Ocak ayında yapılacak olağan seçimli genel kurulu öncesi başkan adaylığını açıklayan eski yöneticilerden Murat Aksu, alanlarında üst düzey tecrübe ve birikime sahip güçlü bir yönetim kurulu oluşturacağını söyledi.

Murat Aksu, BJK Plaza'daki Divan Kurulu Lokali'nde düzenlediği basın toplantısında, kongre için önlerinde 3,5 ay gibi yeterli bir süre olduğunu vurgulayarak, ilerde daha ayrıntılı biçimde açıklayacağı programı hakkında, satır başlarıyla bilgiler verdi.

Aksu, olağan kongrede başkan seçilmesi durumunda yapacaklarını şöyle sıraladı:
'' Alanlarında üst düzey tecrübe ve birikime sahip güçlü bir yönetim kurulu oluşturulacak. Yönetim oluşturulurken kesinlikle oy kaygısıyla pazarlık yapılmayacak.

- Kulüpte idari ve sportif yeniden yapılanma hareketi hayata geçecek. Dünyanın büyük kulüplerinin standartlarında, alanında en iyi profesyonellerin görev alacağı kurumsallaşmış bir yapı kurulacak. Rakiplerini aşmayı hedefleyen 'Dünya Kulübü Beşiktaş' sloganına uygun bir gelişim süreci başlatılacak.

- Tüzük Tadil Kongresi'ne gidilecek. Bunun için camia içinde saygın bir kurula ön hazırlık yaptırılacaktır.
- Beşiktaş'ta bozulan kongre üyesi profili iyileştirilecek. Oyunu ranta çevirmeye çalışanların önü kesilecek. Beşiktaş Jimnastik Kulübü Derneği tam anlamıyla demokratik bir yapıya kavuşturmak için üyelik daha geniş kitlelere yayılacak.

- Halkın takımına halkın sahip çıkması sağlanacak.

- Şeffaflık ve mali disiplin yol haritasındaki en önemli kilometre taşı olacak. İlk iş, mevcut yönetimin bütün ısrarlara rağmen yapamadığı uluslararası bağımsız mali denetim firmalarına kulüp bilançoları denetletilecek ve bu kalıcı hale getirilecek. Çıkan raporlar kamuoyu ile paylaşılacaktır.

- Beşiktaş A.Ş. ve BJK Derneği'nin bilançoları bütün ayrıntısıyla konsolide olarak mali kongrelerde açıklanacaktır.

- İzinlerini alırken şahsımın da büyük gayret gösterdiği Fulya Projesi'nin daha sonra ortaya çıkan ek katlar ve kira sözleşmeleriyle ilgili kayıpların peşine düşülecek, mahkemeye intikal eden anlaşmazlık kararlılıkla takip edilecektir.

- Beşiktaş'ın kaynakları idari olarak doğru kullanıldığında neler yapılacağını tasavvur etmek zor değildir. Denk bütçe Beşiktaş'ın öncelikli konularından biridir. Beşiktaş Yatırımlar A.Ş. orta ve uzun vadede kar edecek duruma gelecektir.

- Kaynaklarını sorumsuzca harcayan, transfer dönemlerinde akla hayale gelmeyecek yanlışlarla kulübü borç batağının içine sürükleyen, sonra da başkanının, yöneticisinin cebine tamah eden çarpık zihniyet gidecek, yerine öz kaynaklarını layıkıyla kullanacak bir anlayış gelecek.

- İnönü Stadı yeniden yapılacak. Hem de kredi kullanmadan, bankalara ve şahıslara borçlanmadan İnönü Stadı'nı yenileyeceğiz. Bunu, görüştüğüm ve zamanı gelince açıklayacağım Beşiktaşlı işadamlarımızın katkısıyla yapacağız.

- Stadı komple yıkıp yapmak yerine tribün tribün yıkıp yaparak ve bu sürede maçları da oynatarak sonuca ulaştıracağız.

- Bu konuda gerekli hazırlıkları yapıyoruz. Stat bittiğinde herkesin hayran olacağı modern bir cazibe merkezi haline gelecektir.

- 'Eski yönetimlerinin kazandırdığı araziler olmasa bugün halimiz ne olur' diye sormak gerek. Rakiplerimiz arazilerine, arazi katarken, Beşiktaş'a bir metrekare dahi yeni arazi kazandıramamış bir yönetimle karşı karşıyayız. Bizim İstanbul'da ve dışında kulübe birçok gayrimenkul kazandırmak için çalışmalarımız başlamıştır.

- Beşiktaş markasının değeri çok büyüktür. Ancak iyi yönetilememektedir. Beşiktaş markası küresel anlamda bir değer haline getirilecektir. Beşiktaş'ın marka değerinin ve pazarlama gelirlerinin kısa sürede kulübe önemli getiriler sağlayacak şekilde artacağını göreceksiniz.

- Beşiktaş'ın iletişim ağları yeniden yapılandırılacaktır.

- Beşiktaş altyapıya, özüne dönecek. Sözde değil, özde bir yapılanmayla altyapı hak ettiği yere gelecek. Barakalarda sıkıştırılan geleceğimiz hak ettiği ilgiyi görecektir.

- Sportif anlamda her yıl yeni umutların tacirliğini yapmadan, orta ve uzun vadede başarıyı istikrarlı hale getirecek sportif yönetim reformunu gerçekleştireceğiz.

- Bilgi teknolojileri gibi daha bir çok alanda seçim yaklaştıkça projeleri ayrıntısıyla görecek, değişimi hissedeceksiniz.''

BEŞİKTAŞLILAR, OYUNUZA DA KULÜBÜNÜZE DE SAHİP ÇIKIN

2007 yılında yapılan kongrede salonda yaklaşık 2 bin genel kurul üyesi olduğunu anlatan Murat Aksu, şu ifadeleri kullandı:

''Beşiktaş'ın oy kullanabilir kongre üyesinin yaklaşık 13 bin 500 seviyesinde olduğu bir ortamda bu oran yüzde 15'dir. Beşiktaş'ın kongre üyelerinin yüzde 15'inin oyuyla yönetilmesi camia için kötü bir fotoğraftır. Kime oy verirseniz verin, ancak mutlaka kongreye gelip oyunuzu kullanın. Aidatların son yatırma günü olan 31 Ekim 2009'a kadar aidatlarınızı mutlaka yatırın. Atacağınız oylarla Beşiktaş'ın gerçek sahiplerinin iradesini ortaya koyun. Birçoğu artık kongrelere hiç gelmeyen kırgın, belki de küskün, umutsuz üyelerimizin de oylarına talibim. Beşiktaş'a, Beşiktaşlıya yakışan, yönetimlerin 2 bin kişiyle seçilmesi değil, üyelerinin tamamının oyu ve iradesiyle seçilmesidir.''

Murat Aksu, konuşmasının son bölümünde şunları kaydetti:

''Sevgili Beşiktaşlılar, oyunuza da kulübünüze de sahip çıkın. Bilginin paradan daha önemli olduğu günümüzde, Beşiktaş'ın yeni yüzyılını, önceki yüzyıldan daha başarılı geçirmesi adına bugün atacağımız tohumlar, yarın çocuklarımıza ve torunlarımıza büyük kazanımlar olarak geri dönecektir. Bu büyük emaneti, bizden sonraki nesillere de taşımak için çıktığımız bu onurlu yolculuk, Beşiktaşımıza hayırlı olsun.''

Başkan adaylığını açıklayan ve programı hakkında satır başlarıyla bilgi veren Murat Aksu, basın toplantısının ikinci bölümünde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

BİZE ULAŞIN