Arjantin bileti kaptı

Güney Amerika'dan Dünya Kupası'na gruptan çıkarak direkt katılacak son takım da dün gece 03.00'te belli oldu. Maradona ile zor günler geçiren Arjantin, Peru'nun ardından bu kez de ezeli rakibi Uruguay'ı mağlup ederek Güney Afrika bileti alan son takım oldu. Luganolu Uruguay'ın kaderi ise baraj maçlarının ardından belli olacak.

1930 Dünya Kupası finalini Centenario'da oynayan Uruguay ile Arjantin'in 2010 Dünya Kupası'na katılmak için aynı statta karşı karşıya geldiği mücadeleye konuk ekip iyi başlamadı. Maradona döneminde oynadığı futbol nedeniyle eleştirilen Arjantin, ilk 20 dakikada bu dağınıklığını sürdürdü. Üç pas yapamayan Arjantin yıldızı Messi de beklenenin çok uzağında kalınca Lugano'nun kaptanlığını yaptığı Uruguay, yaptığı baskıyla hakimiyeti ele geçirdi. Ancak 20. dakikadan sonra biraz toparlanan Arjantin, ilk yarının sonuna kadar istediği oyunu ortaya koydu ve devre arasına 0-0 eşitlikle girmeyi başardı.

İkinci yarının ilk dakikalarında Şili'nin ekvador karşısında öne geçtiği haberinin gelmesinin ardından Arjantin, biraz daha rahatladı. İkili mücadelelerde yaşanan sertlikler ikinci yarıya damgasını vururken, Juventuslu Caceres, 84. dakikada Jonas Gutierez'i düşürdü ve ikinci sarı kartın ardından takımını 10 kişi bıraktı. Bu faulü çok iyi değerlendiren Arjantin, 3. kez milli formayı giyen Bolatti ile 1-0 öne geçti.

Bu golle rakibini 1-0 mağlup eden Arjantin, Maradona yönetiminde ilk deplasman galibiyetini aldı ve Güney Amerika'dan Dünya Kupası'na giden 4. takım oldu. Uruguay ise Şili'nin Ekvador'u 1-0 mağlup etmesi sayesinde Kuzey ve Orta Amerika Grubu'nun 4.'süyle baraj maçı oynama hakkı kazandı.
Güney Amerika Grubu'nda oynanan maçlarda alınan sonuçlar şöyle;

Peru - Bolivya: 1 - 0
Brezilya - Venezuella: 0 - 0
Şili - Ekvador: 1 - 0
Uruguay - Arjantin: 0 - 1
Paraguay - Kolombiya: 0 - 2

BİZE ULAŞIN