Veda busesi

2010 Dünya Kupası elemelerine Erivan'daki 2-0'lık Ermenistan galibiyeti ile başlamıştık. Ancak Güney Afrika yolculuğu bizim için başlamadan bitti. Grupta ilk ikiye giremesek de, son maçta Ermenistan'ı yine 2-0 yendik ve Terim'i galibiyetle uğurladık

Maç Ermenistan'la olunca gece ayrı bir renk kazanmıştı. Ama spor medyası olarak "Böyle mi olmalıydı?" diyerek hüzünlü bakışlarla mücadeleyi izlemeye çalıştık. Çalıştık diyoruz çünkü aylar öncesi bu gece için ne düşlerimiz vardı. Ermenistan'ı yenerek Güney Afrika vizesi alacaktık. Hatta belki de bu maç sadece 2010 vizeli takımımızın 'şov gecesi' olacaktı, olmadı. Hocası 4 gün önce ayrılacağını açıklamış, yeni teknik direktörü belirsiz kaoslu bir ortamda soyunmak zorunda kalındı Ermenistan sınavına. Futbolcularda buram buram bir hava kokuyordu, "Hocalarına yakışır veda" havası. Atılan goller sonrası koşar adım hep birlikte Fatih Terim'e koşulması bunun 'net' göstergesi oldu. Günahıyla, sevabıyla, alkışıyla, eleştirisiyle bir görev dönemini daha noktalayan Terim ise belki de en sakin maçını izliyordu kulübede. Takımı ise onun için bu hedefsiz maça hızlı ve arzulu başladı. Rakip de dişe göre olunca iş kolaylaştı. 11 ve 12'de Halil'in kaçırdığı pozisyonlar sonrası 17'de Arda'nın ortasında golü atan yine o oldu. 28'de Servet'in golünü beğeniyle izledik. Ceyhun'un atılmasıyla 'Aragonesvari' bir diziliş geldi ve Gökhan geçici olarak stopere geçti. İkinci yarıda milli formayla uzun süredir durgun bir tablo izleyen Tuncay'ın yerine İbrahim Kaş vardı. Skor garantiye alınıp 10 kişi de kalınca millilerimiz ikinci yarıyı daha kontrollü geçirdi. 67 ve 69'da Ermenistan 2 kez kalemizi yoklarken kalan anlarda yoğun olmayan baskımız vardı. Biz de Bursa'da olunca tribünlere daha çok göz attık. Her zamanki gibi çok etkililerdi. Lig maçı olmayıp karşı takıma fazla sövme gereği duymamaları izlenme sempatilerini arttırdı. Ama o muhteşem şovlarına 'takım taraftarlığı' ve 'İstanbul basınına küfür' gölgesini eklemeyi unutmadılar! Onlar da olmasa gerçekten büyüleyiciler. Ama 90 dakika süren desteklerinde 15 yılın hatırına 15 saniyelerini de Fatih Terim'e ayıramazlar mıydı diye içimizden geçirdik...

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

BU EKİP TARİH OLDU
Fatih Terim'in istifası sonrası yardımcıları Müfit Erkasap, Oğuz Çetin, Metin Tekin, Eser Özaltındere ve Şükrü Hanedar'ın (Milli Takımlar İdari Sorumlusu) da görevleri sona erdi. Terim'in yardımcıları da istifalarını federasyona verdiler. Federasyon Yönetim Kurulu, Ermenistan milli maçı sonrası yapacağı yönetim kurulu toplantısında milli takımlarda ve bölgelerde görev verdikleri diğer hocalarının da durumu masaya yatıracak. Ay-yıldızlı ekipte köklü bir revizyona gidilmesi bekleniyor.

SİFTAHI YAPTI TERİM'E KOŞTU
Servet Çetin, Dünya Kupası Elemeleri'nde Fatih Terim'in vazgeçilmezleri arasındaydı. Tecrübeli futbolcu grup maçlarındaki ilk golünü dün gece Ermenistan'a attıktan sonra, yedek kulübesinden hiç çıkmayan Fatih Terim'e koştu. Fatih Terim'in özellikle ilk golden sonra oyuncuların kendisine koşması üzerine bir hayli duygulandığı gözlendi.

HALİL BUZLARI ERİTTİ
Euro 2008'de Milli Takım kadrosundan Terim'in çıkardığı son futbolcu olan Halil Altıntop (sağda) buna tepki gösterip Terim'i eleştirmişti. Ancak Halil dün gol attıktan sonra Hamit'le (solda) Terim'e koşup buzların eridiğini gösterdi.

MAÇTAN SONRA NE DEDİLER?
M.ÖZGENER: Çok güzel bir sınav verdik. Dünya bizi takdir edecektir. Fatih Terim'e de bize yaşattığı tüm güzellikler için teşekkür ediyorum.
MİNASYAN:
(Ermenistan Teknik Direktörü) Galibiyeti Türkiye hak etti. Üzülerek söylüyorum ki, bu güçlü takım Dünya Kupası'na gidemedi.
HAMİT ALTINTOP:
yerini Kazım'a bıraktıktan sonra doğrudan Fatih Terim'in yanına gitti ve hocasına sarılarak vedalaştı. Daha sonra da yardımcılarıyla...

BİZE ULAŞIN