"Phelps" olmak, her yiğidin harcı değil!

Olimpiyatlarda 14 altın madalya kazanan, 37 dünya rekoruna imza atan ve 5 yıldır üst üste ''Dünyanın en iyi yüzücüsü'' seçilen ABD'li yüzücü Michael Phelps olmak, ''her yiğidin harcı'' değil.

  1. Haberler
  2. Spor
Cuma 16.10.2009 10:39 ABONE OL
Michael Phelps, 30 Haziran 1985'de öğretmen bir anne ve polis memuru bir babanın 3. çocuğu olarak Baltimore'da dünyaya geldi. ''Hiperaktivite bozukluğu (aşırı hareketlilik)'' teşhisi konulan ve annesine bir öğretmeninin, ''Üzgünüm Debbie, Michael hayatında hiçbir işe yoğunlaşamayacak'' demesi üzerine, yüzücü ablalarının da desteğiyle 7 yaşında havuzlara gidip gelmeye başlayan Phelps, dezavantajını fırsata çevirmeye başladı.

Kendine ve çevresine problem olan tükenmez enerjisini, havuzda atmayı başaran Phelps, çok kısa sürede kaptığı yüzme tekniğiyle, 10 yaşında kendi yaş kategorisinde ABD rekoru kırdı.

Dokuz yaşındayken anne ve babası ayrılan, o günden sonra da babasıyla arası açılan Phelps'in antrenörü Bob Bowman, başarılı yüzücünün baba rolünü de üstlendi. Antrenörünün peşinden Michigan Üniversitesi'ne giden ve burada Spor Yönetimi eğitimi gören Phelps, bulabildiği zamanlarda X-box, playstation ve blackberry'siyle oynayıp, arkadaşlarıyla buluşmayı seviyor.

Yarışlarda, son ana kadar elinden düşürmediği ''MP3 Player''ında, ağırlıklı olarak ''rap'' şarkılar bulunan Phelps, yarışlardan önce karbonhidrat depolamak için bol bol hamur işi yiyor.

YÜZMEK İÇİN YARATILMIŞ

Antrenörü Bowman'ın da söylediği gibi ''Suda yaşayanların vücuduna sahip olan (Aquatic Body)'', 1,93 metre boyundaki Michael Phelps'in, bacaklarının kısa, gövdesinin iri olması, yüzerken kendisine avantaj sağlıyor.

Kollarını iki yana açtığında, mezuranın 2,01 metreyi gösterdiği ''balık adam''ın, daha etkili kulaç atmasını sağlayan büyük ellerinin yanı sıra, ''palet''i andıran ayaklarının 48,5 numara olması da rakiplerini geride bırakmasını sağlıyor.

Eklemleri çok esnek olan, bu sayede de yarışın başlangıcında veya dönüşlerden sonra ''yunus yüzüşü''nü gerçekleştirebilen Phelps'in en önemli üstünlüğü ise kardiyovasküler kapasitesi... Normal insanınkinden 3 kat fazla olarak, kalbi, vücuduna dakikada 30 litre kan pompalayan Phelps'in vücudu, çok az laktik asit salgılıyor. Bu nedenle de Phelps, rakiplerinden daha geç yoruluyor. Sudan çıkınca ise esnek eklemleri nedeniyle sık sık düşen Phelps'in, havuzdan çıkınca koşması yasak...

HAFTANIN 7 GÜNÜ ANTRENMAN

Son derece titiz, otoriter ve ''çalışma delisi'' olan antrenörü Bob Bowman'ın, her akşam 21.00'de yatıp, her sabah 04.30'da kalkması ve 05.15'den 19.30'a kadar havuzda olmasına bakılırsa, Phelps'in başarısına şaşırmamak lazım.

11 yaşından bu yana kendisini yalnız bırakmayan Bowman ile ''oldukça yüklü'' bir antrenman programı izleyen Michael Phelps, Bowman'dan sonra lakros, Amerikan futbolu ve beyzbolu bırakarak, kendini olimpiyatlara adadı.

1998 yılından sonra haftalık antrenmanını 7 güne çıkaran Phelps, haftada 80 kilometre yüzmeye başladı. 2004 yılından sonra antrenman sayısı yeniden 6 güne inen Phelps, yılın 3 haftasını ise yine Bowman yönetiminde milli takım ile geçiriyor.

BİLİM ONUN EMRİNDE

Böylesine değerli bir yüzücüyü yetiştirirken, bilimin nimetlerinden de faydalanan Bowman, ABD'nin en nitelikli uzmanlarıyla işbirliği yaparak, Phelps'i sürekli denetimde tutuyor.

ABD Yüzme Federasyonu Bilim Direktörü Genadijus Sokolovas, kendi geliştirdiği bir cihazla yıl boyunca ''swim-power'' testi uyguladığı Phelps'in göğüs çevresine, antrenman sırasında bir elektronik kuşak takıyor. Bu kuşak, saniyede 60 kez veri gönderirken, havuzun kenarındaki ve dibindeki iki kamera da Phelps'in her hareketini kaydediyor. Sonuçlara göre, Phelps'in kol ve bacak hareketleri, daha da mükemmelleştirilmeye çalışılıyor.

''TÜM ZAMANLARIN EN BÜYÜK YÜZÜCÜSÜ''

Yüzme otoritelerince ''tüm zamanların en büyük yüzücüsü'' olarak görülen Phelps, olimpiyatlarda toplam 14 altın madalya kazanarak, tarihe geçti. Pekin-2008'de kazandığı 8 altın madalya ile ''tek bir olimpiyatta en fazla altın madalya alan sporcu'' unvanına ulaşan Phelps, vatandaşı yüzücü Mark Spitz'in 7 altın madalyalık (Münih-1972) rekorunu da geliştirmiş oldu. Atina-2004 ve Pekin-2008'de 2'si bronz olmak üzere, toplam 16 madalyayı boynuna takarak, ''oyunlar tarihinde en çok madalya kazanan erkek sporcu'' unvanını da elde eden Michael Phelps'in, 37 dünya rekorunda da imzası bulunuyor.

2003 yılından bu yana üst üste 5 yıl ''Dünyanın en iyi yüzücüsü'' seçilen, 2001'den bu yana da üst üste 7 kez ''ABD'nin en iyi yüzücüsü'' ilan edilen ''balık adam'', kariyerine 45'i altın olmak üzere, toplam 54 madalya sığdırdı.

GENÇLİK HATASI ESRAR

Öte yandan, alkollü araç kullandığı için 2004 yılında göz altına alınan Phelps'in, geçen yıl Kasım ayında bir okul partisinde esrar içerken çekilen fotoğraflarının Şubat ayında medyaya ''bomba'' gibi düşmesi, genç yüzücünün başını bir hayli ağrıtmıştı.

Müsabakalardan 3 ay men edilen Phelps, Mayıs ayında yeniden havuzlara döndü.

BUGÜN NELER OLDU