Özel güvenlik görevlileri sayıları düştü

Turkcell Süper Lig'de 25 Ekim Pazar günü oynanacak Fenerbahçe-Galatasaray derbisi öncesi İl Spor Güvenlik Kurulu toplantısı yapıldı.

İstanbul Valiliği'nde, vali yardımcısı Ali Bakoğlu başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, Fenerbahçe Kulübü Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu ve Galatasaray Futbol A.Ş. Genel Müdürü Adnan Sezgin de katıldı.
Toplantı sonrasında, alınan kararlar yazılı olarak açıklanırken, dev maçta 1760'ı emniyet personeli, 950'si özel güvenlik görevlisi olmak üzere toplam 2710 güvenlik personelinin görev yapacağı bildirildi.
Açıklamada, stat giriş kapılarının maç günü saat 17.00'de açılacağı, stat dışında oluşturulan birinci güvenlik çemberi içine biletsiz hiçbir seyirci alınmayacağı, stat arama noktalarında yapılacak üst aramalarında daha hassas ve titiz davranılacağı, stada yasak maddelerin kesinlikle alınmayacağı kaydedildi.

Açıklamada, statta 6 polis ve 184 stat kamerasının çekim yapacağı belirtilerek, şöyle denildi:
''Misafir takım taraftarları, toplu olarak güvenlik güçleri eşliğinde stada getirilmeyecektir. Kadıköy Söğütlüçeşme, Gayrettepe ve Mecidiyeköy Metrobüs duraklarında etkin güvenlik tedbirleri aldırılacaktır.
Söz konusu müsabaka ile ilgili bilet satışı 22 Ekim Perşembe günü (yarın) saat 11.00'de Biletix satış noktalarında başlayacak.

Dış arama noktalarındaki bilet kontrolü özel güvenlik personelince, üst aramaları güvenlik kuvvetlerince, giriş kapılarındaki üst aramaları ise emniyet personelinin gözetiminde özel güvenlik personelince titizlikle yapılacaktır.

Stat ve çevresinde alkollü içki içilmeyecek ve satışı da yapılmayacaktır. Aşırı derecede alkollü olup kendini idare edemeyen şahıslar stada alınmayacaktır.

Statlardaki büfelerde içme suları kağıt veya plastik bardaklarda satılacak, ayrıca kağıt bardakların ağzı açık olarak satışı yapılacaktır. İçme suları, ağzı kapalı olarak pet şişede satılmayacaktır.''

ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİLERİ SAYILARI DÜŞTÜ

Toplantıda, kulüplerin talebi doğrultusunda maçlarda görevlendirilecek özel güvenlik görevlilerinin sayıları azaltıldı.

Statlara ve oynanacak maçların özelliklerine göre belirlenen özel güvenlik elemanı sayısı düşerken, derbi ve Avrupa kupası maçlarında Şükrü Saracoğlu Stadı'nda 950, BJK İnönü Stadı'nda 870, Ali Sami Yen Stadı'nda 850, Atatürk Olimpiyat Stadı'nda ise 550 özel güvenlik görevlisinin görevlendirilmesine karar verildi.

Öte yandan, İl Spor Güvenlik Kurulu toplantısında, 48 kişiye toplam 69.440 TL para cezası verilirken, kurulun bugüne kadar 2002 kişiye 2.404.408 TL idari para cezası verdiği açıklandı.

BİZE ULAŞIN