Hezimet olur, 6-0 unutulur

Türk basınının duayeni Hıncal Uluç derbistanbul'u yorumladı.

Cuma 24.10.2009
Güncelleme: Cumartesi 24.10.2009
ABONE OL
TÜRK BASINININ DUAYENİ HINCAL ULUÇ derbİstanbul'u YORUMLADI
1-
FENERBAHÇE'NİN hücumcuları; G.Saray'ın rakipleri Panathinaikos, Sturm Graz ile Bükreş'in forvet oyuncularına benzemez. Mustafa Sarp ve Ayhan Akman'ın kendi yarı sahalarında adam eksiltirken kaptırdıkları topları affetmez; golü atarlar.

2- KADIKÖY'DEKİ derbide, Galatasaray savunmasındaki oyuncuların; kendi arasında yan toplar çevirdiği, rakibini adeta üstüne çekerek, "Bana zorla baskı yapın" dediği dakikalarda, Fenerbahçe'nin hücumcuları kaptıkları topları gole çevirirler.

3- GALATASARAY'IN defans oyuncuları; en başta da savunma yaparken topu taca atmaktan utanan Servet Çetin, "Topu kontrol edeyim" ya da "Rakip ile arasına gireyim, top auta çıksın" düşüncesi ile meşin yuvarlağı kaptırırlarsa gol kaçınılmaz olur.

4-
SARI-KIRMIZILILARA karşı kullanılan köşe vuruşlarında ön direkte adam var fakat arka direkte yok. Arka direğe atılan kafa topları hep golle sonuçlandı. Duran topları iyi kullanan Fenerbahçe, rakibi karşısında bu pozisyonları da gol yapar.

Şükrü Saracoğlu Stadı'nda yarın akşam oynanacak Fenerbahçe-Galatasaray derbisini, 'Türk Basını'nın duayen ismi Hıncal Uluç'a sorduk. Uluç, 'derbİstanbul'u çarpıcı analizleriyle anlattı.

Fenerbahçe derbide nasıl oynamalı? "Nasıl oynamamalarını konuşmak daha doğru olur. Çünkü Fenerbahçe aslında en başından bugüne birşey oynamıyor. Yani 8'de sekiz yapması tamamen tesadüf ve şanstı... Bunun gerçekliğini de Gaziantep karşılaşmasında tüm Türkiye'ye gösterdi. Üstüne gitmeyi, kazanmayı düşünen her rakip, Fenerbahçe'yi yenebilir."
Fenerbahçe'nin Kadıköy'de oynanacak derbideki en önemli avantajı nedir? "Sarı-lacivertli takımın en güçlü yanı forveti, zayıf tarafı ise savunması. Fakat rakipler F.Bahçe'den korktukları için zayıf yanının üzerine gitmediler; güçlü yanı ile oynadılar ve kaybettiler. F.Bahçe'nin en önemli avantajı: İyi oyun oynayamıyor ve oyun kuramıyor olması... Bu sebepten dolayı, 'duran toplar' önem kazanıyor. F.Bahçe önceki sezonlarda duran topları iyi kullanıyordu; şimdi de öyle... Duran topu kullanan adamları ve diğer oyuncuların rakip 18 içine yerleşimleri iyi... Fırsat değerlendirmede de ekonomik oynuyorlar. En büyük avantajları bu...

EN KÖTÜ SAVUNMA
Bu avantajları, Galatasaray maçında çok büyük önem kazanıyor. Nedeni: Galatasaray, Türkiye'nin en kötü savunmasına sahip olan takım. Teker teker değerlendirildiğinde defanstaki isimler kötü değiller. Dinamo Bükreş'in teknik direktörünün de dediği gibi, Milli Takım'ın geri dörtlüsü; Galatasaray'ın geri dörtlüsü... Bu oyun tarzı, savunmayı öldürüyor."
Rijkaard kazanmak için ne yapmalı? "Galatasaray'da akla gelmeyecek kadar geriye ve yana oynama inadı var. Dinamo Bükreş maçında bir ara ekrana topla oynama yüzdeleri bindi. Durum: yüzde 70 Galatasaray, yüzde 30 ise Dinamo Bükreş'ti... Aynı anda isterdim ki topun oynandığı alanların yüzdesi de gelsin. Eminim yüzde 70 Galatasaray yarı alanı, yüzde 30 Bükreş yarı alanı olurdu. Yani topa sahip olma istatistiğinin tam tersi... Çünkü Galatasaray, maçı kendi sahasında oynuyor. G.Saray'ın, İstanbul'da; sahasında oynadığı ve kazanması gerektiği bir maçta bile, topu kendi yarı sahasında dolaştırmayı marifet sayan adamları var. Kaç maçtır kenardan uyarı dahi gelmiyor. İşte bu adamlar böyle topu kaptırıyorlar. Böylece rakip durduk yerde atak yapıyor; pozisyona giriyor ve gol buluyor. Yani Galatasaray'ın yediği gollerin yüzde 80'inde akını başlatan Galatasaray'ın kendisi. Galatasaray'ın maç boyu karşılaşacağı bütün gol ihtimallerinde sarı-kırmızılı futbolcular başrol oynuyorlar. Eğer Rijkaard bunu önleyemezse, Fenerbahçe Stadı'ndan hezimetle döner.G.Saray, 6-0'ı bile unutturabilecek kadar gol yiyebilir.Çünkü gol yedikleri zaman önde olsalar dahi sinirleniyorlar. Böyle olduğunda maçı kaç kişi bitirir onu da düşünemiyorum. Rijkaard, savunma ile orta sahanın yana ve geriye oynamasını önleyemezse bu maçı Fenerbahçe'ye elleriyle ikram eder. Şimdiye kadar da önleyemedi."

4-0 DAHİ YETMEZ "
Aslında normal koşullarda Galatasaray'ın maçı kazanması gerekir.Çünkü öyle bir kadroya sahip... Galatasaray mutlaka gol atar, bundan şüphem yok. Çünkü Fenerbahçe savunması da mükemmel değil... Fakat Rijkaard'ın takımı savunmada aptalca oynarsa, 4 farklı öne geçmesi dahi birşey ifade etmez. Fenerbahçe maçının 60. dakikasında 4-0, bu Galatasaray'a yetmez. O maç 5-4 biter. Ama savunmada kötü olduğu için değil, aptalca oynadığı için, altını çiziyorum: Aptalca oyunda ısrar ettiği için. Yani Rijkaard ile Neeskens neredeyse 15 maçtır bu aptalca oyuna müdahale etmedikleri için Galatasaray kazanacağı maçı, hezimet gibi bir sonuçla hediye edebilir. Dinamo Bükreş maçında Galatasaray 4-0 galipti, benim evimde 20 Galatasaraylı vardı ve hiçbiri galibiyetten emin değildi. Dinamo Bükreş bir mahalle takımı... Topları nasıl dağlara taşlara attılar hepimiz gördük. Mahalle maçlarında çocuklar o kadar kötü vurmaz.

Baros mu, Nonda mı, çift forvet mi? Bence çift forvet...Çünkü ikisi de ayrı özellikleri olan adamlar... Ama Rijkaard, "İki forvetle oynamam. 4-4-2 bambaşka bir oyundur"diyor. İtirazım yok. Çünkü G.Saray'ın gol bakımından sıkıntısı yok. Sıkıntı, savunmadaki yanlış oyunu!