Tribünlerde bomba araması

  1. Haberler
  2. Spor
Pazar 25.10.2009 17:56 ABONE OL
Turkcell Süper Lig'de Fenerbahçe ile Galatasaray arasında yapılacak derbi mücadelesi için Kadıköy'de ve Fenerbaçe Şükrü Saracoğlu Stadı çevresinde geniş güvenlik önlemleri uygulanıyor.

İl Spor Güvenlik Kurulu toplantısında alınan karar gereği derbide 1760'ı emniyet, 950'si de özel olmak üzere 2710 güvenlik personeli görevlendirildi.

Stadyum dışında oluşturulan birinci güvenlik çemberinin içine biletsiz kişiler alınmazken, arama noktalarında yapılacak üst aramalarında titiz davranıldı. Dış arama noktalarındaki bilet kontrolü özel güvenlik personelince, üst aramaları ise güvenlik kuvvetlerince gerçekleştirildi. Giriş kapılarındaki üst aramaları da emniyet gözetiminde özel güvenlik personeli tarafından yapıldı.

Alkollü içki içmenin yasak olduğu stat çevresinde yasağa uymayanların olduğu görüldü.

Emniyet güçleri Kadıköy'de iskeleler çevresinde iki takım taraftarları arasında yaşanabilecek muhtemel olaylar içinde tedbirler uyguladı.

TRİBÜNLERDE BOMBA ARAMASI

Karşılaşma öncesi emniyet güçlerinin tribünlerde bomba araması yaptıkları öğrenildi.

Henüz taraftarların tribünlerde olmadığı sırada yapılan aramada bir şey bulunamadığı öğrenildi.

KADIKÖY'E AKIN

Fenerbahçeli taraftarlar, Galatasaray ile yapacakları derbi maçın heyecanını neredeyse bütün gün yaşadı.

Özellikle İstanbul dışından maça gelen taraftarlar erken sabah saatlerinden itibaren Kadıköy'de ve stat çevresinde dolaşmaya başladı.

Kadıköy'ün sembolü olan Altıyol'daki boğa heykelinin üzerini sarı-lacivertli bayrakla süsleyen taraftarlar, heykel önünde hatıra fotoğrafları çektirdiler.

Fenerbahçeli taraftarlar, zaman zaman gruplar halinde tezahüratlar yaparak dolaştı.

MEDYANIN İLGİSİ BÜYÜK

Fenerbahçe ve Galatasaray arasında yapılacak dev derbiye her zamanki gibi medyanın ilgisi büyük oldu.
Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'ndaki mücadelede, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden 10, Türkiye'den 335 ve yurt dışından da 15 olmak üzere akredite olan toplam 360 gazeteci görev yapacak.

TRİBÜN ORGANİZASYONLARI

Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'nda önemli maçlara özgü tribün organizasyonları yapıldı.

Maraton alt tribün koltuklarına bırakılan sarı renkteki kartonlarla İngilizce olarak ''No way out'' (Çıkış yok) yazısı yazılırken, Türk Telekom kale arkası üst tribünde ise mavi ve sarı renkteki kartonlarla kareografik görüntüler oluşturuldu.

Lazer ışığıyla ''Burası Kadıköy, buradan çıkış yok'', ''Şampiyon Fenerbahçe'' ve ''En büyük Fenerbahçe'' yazıları kale arkası tribünleri ile çatı arasındaki bölüme yansıtıldı.

KARABORSADA BİLET SATIŞI

Geçen haftalarda tükenen maçın biletleri, karşılaşma öncesi stat çevresinde karaborsa satışlarında alıcı buldu.

Biletix'ten 66 liraya satılan kale arkası tribün biletleri karaborsada 300, 250 ve 200 olmak üzere değişen fiyatlarda alıcı buldu.

DİĞER NOTLAR

-Galatasaraylı taraftarların bulunduğu bölüm ile Fenerbahçeli taraftarlar arasında güvenlik nedeniyle boşluk bırakılırken, bu boşluğa emniyet güçleri yerleştirildi.

-İki takım taraftarlarının tribünlere alınmasından itibaren karşılıklı küfürleşmeler de başladı. Atışmalarla gerilen ortamda bir ara Galatasaray seyircisinin olduğu bölüme doğru yönelen Fenerbahçeli taraftarları emniyet güçleri engelledi. Stat hoparlörlerinden yapılan anonslarda ''Tahriklere kapılmayalım'' denildi.