Mims'e bu kez 7,5 ay ceza

  1. Haberler
  2. Spor
Pazartesi 26.10.2009 16:27 ABONE OL
Basketbol Federasyonu Disiplin Kurulu, dopingli çıktığı için geçen sezon Beşiktaş Cola Turka ile ilişkisi kesilen basketbolcu Dennis Mims'e, 7,5 ay hak mahrumiyeti cezası verdi.

Kurul, bugün yaptığı toplantıda, 22 Temmuz'da 2 yıl ceza verdiği, ancak itiraz üzerine Tahkim Kurulu tarafından 10 Temmuz'da kaldırılan Mims'in ceza dosyasını bugün yeniden görüştü. Erkekler Teknosa Türkiye Kupası'nda, 20 Şubat'taki Beşiktaş Cola Turka-Efes Pilsen maçı sonrası yapılan doping kontrolünde, vücudunda, WADA'nın yasaklılar listesinde bulunan bir maddeden rastlanan Dennis Mims'in dosyası yeniden incelenirken, ABD'li oyuncunun 22 Ekim tarihli dilekçesi de dikkate alındı.

Basketbol Federasyonu Disiplin Kurulu'nun gerekçeli kararında, Mims'in, dilekçesinde pişmanlığını ve bu tip maddeyi ilk kez kullandığını ifade ettiği vurgulanırken, ''Bu kriterler dikkate alınarak, konu kurulumuzca yeniden değerlendirilmiş, Basketbolda Dopingle Mücadele Yönergesi ek cezai yaptırımlar 6. maddesi ve FIBA 2009 Dopingle Mücadeleye Dair Kurallar İç Tüzüğü 10.4 maddesi çerçevesinde, tedbir kararı tarihinden (13 Mart 2009) başlamak üzere 7,5 ay hak mahrumiyeti ve 5 bin lira para cezası verilmesi kararı alınmıştır'' denildi.