Yattara göz yaşı döktü

İbrahim Yattara, Trabzonspor forması altında 6 sezonu geride bırakırken, Kayserispor maçıyla birlikte 200. maçına çıkmasına rağmen aldığı tepkiler ve eleştirilerin ardından sevinç yerine hüzün yaşadı.

Gineli oyuncu elde ettiği bu rakam ile Trabzonspor'da en çok forma giyen yabancı oyuncu unvanını da sürdürüyor. Saha dışındaki sıra dışı hayatı, olumsuz dedikodulara karşın yeteneğiyle Trabzonsporlu taraftarların sevgilisi haline gelen İbrahim Yattara, yaşadığı sakatlığın speküle edilmesinin ardından Bordo-mavili taraftarların da tepkisini çekti.

Kayserispor maçında teknik direktör Hugo Broos'un ilk 11'de şans verdiği Gineli oyuncu bordo-mavili forma altında 200. maçında istenilen performansı ortaya koyamaması üzerine maçın ilk yarısında Broos, tarafından oyundan alındı. Trabzonspor taraftarlarının büyük tepkisini çeken Yattara, girdiği yedek kulübesinde Bordo-mavili forma ile ikinci kez dalya demenini mutluluğunu yaşayacağı yerde, göz yaşı dökmek zorunda kaldı.

Son dönemlerde davranışlarıyla önce formu düştü, sonra da gözden düşen Yattara, geçtiğimiz sezon oynanan kritik maçlarda yer almaması da taraftarı hayal kırıklığına uğratmıştı. Taraftarın bu sezon Yattara'dan çok şey beklediğini bilen yönetim buna uygun olarak Gineli oyuncuya tavan ücret sonrada 61 numaralı formayı verdi. Sezon öncesi Standart Liege ile oynanan hazırlık maçında sakatlanan Yattara'nın o günden sonra sahalara dönmesi uzun sürdü.

Trabzonspor Sağlık Kurulu'nun hazır dediği oyuncuyu teknik direktör Broos oynatmayınca tribünlerden "Yattara oynasın" baskısı yapıldı. Galatasaray maçında tribünde olan oyuncu Kayserispor karşısında ise ilk 11'de sahaya çıktı. Bekleneni veremedi ve tribünlerden 'Yattara gitsin" sesleri yükseldi. Maç sonrası Trabzonspor Teknik Direktörü Hugo Broos, oyuncusuna sahip çıkarken, Gineli oyuncunun oynaması yönünde baskı yapanlara ise 'Körlere yol göstermek gerekiyor" diyerek tepkisini dile getirmesinin ardından Yattara konusunda ortam yeniden gerildi. Trabzonspor 24. Olağan Divan Genel Kurulu'nda tartışma konusu olan Yattara, toplantıya damga vurmuştu.

Yattara konusunda ikiye bölünen Trabzonspor camiasında artık oyuncunun bordo-mavili takımdaki geleceği tartışmaya başladı. Yönetim, Yattara'nın bugünkü performansıyla elden çıkarılması halinde kulübün zarara uğrayacağını düşünürken, Gineli oyuncunun iyi bir seviyeye gelmesi ve Trabzonspor'un menfaatlerinin ön planda olacağı bir durumun ortaya çıkması halinde bu oyuncunun satışına sıcak bakılabileceği belirtildi.

HAKKINDAKİ TRANSFER DEDİKODULARI

İsmi sürekli transfer sezonlarında transfer dedikoduları ile de gündeme gelen İbrahim Yattara için 2008-2009 sezonu başında Katar kulübü Al-Sadd'ın 10 Milyon euro teklif ettiği iddia edilmiş ancak bu transfer gerçekleşmemişti. İtalya'nın Roma takımı da Gineli oyuncuyla ilgilenmiş ancak dönemin yönetimi tarafından bonservis bedeli yeterli bulunmayınca transfer gerçekleşmemişti. Hakkında birçok transfer dedikodusu çıkmasına rağmen İbrahim Yattara Trabzonspor'da 7. sezonunu yaşıyor.

Trabzonspor'un Gineli oyuncusu İbrahim Yattara, Turkcell Süper Lig'de 168, Fortis Türkiye Kupası'nda 20 ve Avrupa Kupası maçlarında 12 olmak üzere toplam 200 maça çıktı. Yattara, Bordo-mavili forma altında ise oynadığı 200 Maçta 38 gole imza attı.

BİZE ULAŞIN