"Milli takımın yeniden yapılanması lazım"

Futbol Federasyonu eski Başkanı Levent Bıçakcı, 2010 Dünya Kupası'na gidemeyen (A) Milli Takım'ın kötü bir sonuç aldığını, milli takımın yeniden yapılanması gerektiğini söyledi.

Futbol Federasyonu eski Başkanı Levent Bıçakcı, 2010 Dünya Kupası'na gidemeyen (A) Milli Takım'ın kötü bir sonuç aldığını, milli takımın yeniden yapılanması gerektiğini söyledi.

Bıçakcı, Türkiye'nin her turnuvada yer alması gerektiğini vurgulayarak, ''Eğer biz Türkiye olarak 'Avrupa'nın 6. büyüğüyüz' diyorsak, hem Avrupa Şampiyonaları hem de Dünya Kupalarında sürekli yer almamız ve oralarda dereceye koşmamız gerekir. Ancak, istikrarsız bir spor anlayışımız var. Dolayısıyla bu sefer başarısız olduk ve gidemedik'' dedi.

Hem yönetici bazında hem de antrenör bazında istikrar olması gerektiğini anlatan Levent Bıçakcı, ''Şu anda da milli takımın yeniden yapılanması lazım. 15-16 yaş milli takımlarından (A) Milli Takım'a kadar, hocaların da takımların da hepsinin yeniden yapılanması lazım'' diye konuştu.

"BAŞARIYA ODAKLANIYORSUNUZ"
Levent Bıçakcı, ''İstikrar olması gerektiğini söylüyorsunuz, sizin döneminizde de 18. Dünya Kupası Avrupa elemeleri sırasında, (A) Milli Takım Teknik Direktörü Ersun Yanal'ın sözleşmesi feshedilip, yerine Fatih Terim getirilmişti. Bu konuda ne diyorsunuz'' sorusu üzerine şunları söyledi:
''Başarıya odaklanıyorsunuz. Mühim olan mutlaka başarı. Mesela İsviçre maçlarında yaşanan olaylar. Tamamen o maçların kazanılmasına yönelik olduğu için futbolcu da kendinden geçiyor, antrenör de kendinden geçiyor, hiç kimse kendini kontrol altında tutamıyor. Bizim üniversitede spor hukuku ve yönetimi programlarını yapmamızın nedeni de bu. Bunu bizim algılamamız ve yönetebilecek olmamız lazım. ''

''Ersun Yanal'ı değiştirdiğinize pişman oldunuz mu'' sorusu üzerine Bıçakcı, ''Hayır, pişmanlık duymadım'' diye cevap verdi.

"TERİM'İN KARARI, ZAMANINDA VERİLMİŞ BİR KARAR"

Levent Bıçakcı, kendi döneminde göreve gelen Fatih Terim'in, (A) Milli Takım 2010 Dünya Kupası'na gidemeyince, milli takımlar teknik direktörlük görevinden istifa etmesini, yeni bir dönem başlayacağı için yerinde verilmiş bir karar olarak yorumladı.

''Bu Terim'in kendi kararıdır'' diyen Bıçakcı, ''Bir dönem bitti çünkü. Şimdi yerine 2012 Avrupa Şampiyonası var. Dolayısıyla zamanında verilmiş bir karar. Şu anda yeniden bir yapılanma gerekiyor'' dedi.

Levent Bıçakcı, milli takımın yeni teknik direktörün yabancı mı yerli mi olması konusundaki tartışmalarla ilgili olarak ise ''Yabancı veya yerli gelsin ayrımı yapan biri değilim. Mühim olan antrenörün niteliğidir. Türk Milli Takımı'na yakışacak, milli takımı kucaklayacak bir antrenörün olması lazım'' diye konuştu.

"FEDERASYONUN TEK GÖREVİ MİLLİ TAKIMLARI YÖNETMEK DEĞİL"

Levent Bıçakcı, (A) Milli Takım'ın Dünya Kupası'na gidememesinin ardından federasyonun da eleştirilmesini yanlış bulduğunu belirterek, ''Federasyonun tek görevi milli takımları yönetmek, milli takımların başarısı değil. Türkiye'de bu yanlış algılanıyor'' dedi.

Federasyonun futbolu sevdirmek gibi çok önemli bir görevi olduğunu vurgulayan Bıçakcı, ''Onu da gayet iyi yapıyorlar. Dolayısıyla da zaman tanımak lazım, istikrar lazım. Sadece milli takım Dünya Kupası'na gidemedi diye, federasyonun görevden ayrılması veya bu konuların konuşulmasını yanlış buluyorum'' şeklinde konuştu.

BİZE ULAŞIN