Hoşgörü+destek

Arda; G.Saray'ın yıldızı, lideri, kaptanı... Bunca sorumluluğu kaldıramıyor mu? Niye böyle mutsuz? Bugünleri atlatabilir mi? İşte uzmanların reçeteleri:

Galatasaray'ın kaptanı Arda son dönemde çok eleştiriliyor. SABAH, olaylara pozitif yaklaşımıyla herkesin sempatisini kazanan Arda'nın son dönemde yüzüne de yansıyan mutsuzluğunun nedenini 27 Ekim'de "Derdi bambaşka" manşetiyle ortaya çıkarmıştı. Bakımını üstlendiği birçok lösemi hastası çocuktan biri ölmüş, Arda bu psikolojik sarsıntı sonrası Trabzon ve Fenerbahçe maçlarında alışılmadık derecede agresif bir tablo çizmişti. Son dönemde Galatasaray'ın kaptanı, yıldızı, lideri, oyun kurucusu gibi birçok sorumluluğu alan Arda'nın bunca yükü kaldıramadığı, kaptanlığın geri alınabileceği yönündeki söylemlere önce başkan Adnan Polat, "Kaptanlığı Arda'dan almayı kesinlikle düşünmüyoruz" diyerek set çekti. Teknik direktör Rijkaard da, "Arda çok iyi bir kaptan ve futbolcu. Bir oyuncu sezon boyunca hep aynı performansı gösteremez" diyerek ona sahip çıktı. Buca maçında Arda'nın yüzü attığı golden sonra bile gülmedi. Arda'nın durumunu, mutsuzluğunu, bu günleri nasıl atlatabileceğini Türkiye'nin önde gelen mentör ve spor psikologlarına sorduk. Özet: "Arda'ya biraz hoşgörü ve destek lazım."

Zihinsel dayanıklılığı öğrenmeli
TEKNİK ve sosyal beceri olarak yüksek standartları olan, Türkiye'nin gözde yeteneklerinden biri Arda. Zihinsel beceriler açısından gelişmeye ihtiyacı var. Zihinsel dayanıklılığı öğrendikçe zor durumlarda daha sakin kalmayı bilecek ve her koşulda daha olgun bir davranış ortaya koyacak. Zihinsel ve duygusal becerilerin öğrenilmesi ve çalışılması gerekir. Arda veya kulübü bu tür çalışmaları önemsemeli. Arda, psikolojik açıdan da güçlü olmayı süratle öğrenmeli. Aksi halde kaybolur. Bu, Türkiye açısından bir yetenek kaybı anlamına gelir. Profesyonel uzmanlarla çalışmaya bir yerden başlamak zorunda. Ünlüler özel yaşamlarında da durumlarından dolayı çok daha olgun olmalılar. Yıldız olmayı da, bunu taşımayı da öğrenmeleri lazım. Yıldızların şikayet etme hakları yoktur. Bunlarla yaşamayı öğrenmeliler. Bunlar yetenek dahileridir. Dahice antrene edilmeleri ve eğitilmeleri gerekir.
PROF.DR. TURGAY BİÇER

Azmi ve hırsıyla bugünleri aşar
ARDA bu yere kolay gelmedi, ciddi zorluklar yaşadı. Asla pes etmedi. Uzun yıllar Arda ile çalıştım. Bir yıldız olacağını yıllar öncesinden göstermişti. Hırsı ve futbol oynama arzusu yeteneğinin de ilerisinde. Bugün A'dan Z'ye gözlem altında ve sıkıntılı bir ortamda. 50 yaşında bir adamı çok büyük başarı ve paraya boğun; inanılmaz hatalar yapar. 22 yaşındaki Arda bu baskıya rağmen iyi ayakta duruyor. Başka özellikleri de var. Çok yardımseverdir. Altyapıdaki çocuklara ağabeylik yapar. İyi yönlerinin çoğu bilinmiyor. Azmi, hırsı ve isteğiyle bugünleri aşar. Kimse bilmez ama ciddi bir kariyer planlaması yapıyor. Yabancı dil eğitimi alıyor. Arda'nın iç dünyasına girip yaşadıklarını görenler onu acımasızca eleştirmezler. Altyapıdaki 150 çocuktan beşi çıkıyor yukarıya. İşleri çok zor. Bu gençlerin küçük hatalarını abartmaya bayılıyoruz. Oysa; bu özel insanlara karşı daha hoşgörülü olmalıyız.
CEREN TOKDEMİR (SPOR PSİKOLOĞU)

İyi gidiyor, biraz hoşgörü lütfen
HERKESİN hayatında dalgalanmalar vardır. Hiçkimse her gün aynı ölçüde keyifli olamaz. Göz önünde bir insanın yaptığı yapmadığı her şeye anlam yüklenir. Galatasaray'ın derbideki sonuçla oluşan sıkıntılı ortamında aslan payını takımın yıldız oyuncularının alması doğal. 22 yaşındaki Arda akranlarına göre daha anlayışlı ve olgun. Ufak tefek hatalarında insaflı olmalıyız. Medyadan izlediğim kadar, ortada konu edilmeye değer ciddi bir durum görmüyorum. Üstlendiği sorumluluklar onu mutlaka etkiliyordur ama bence yaşına göre durumu iyi idare ediyor. Sağlam bir aile terbiyesi var. Ahlaklı bir futbolcu. Başarısızlık hayatın doğal parçası. Başarısızlık insanı insan yapar; hayata, insanlara karşı merhamet duygularını geliştirir. Dolayısıyla insanların değeri başarılarıyla ölçülmez. Arda gibi bir yeteneği birlikte öldürmeyelim. Ona gereken hoşgörüyü de gösterip sahip çıkalım; elinden tutalım. Arda buna layık.
PROF.DR. ACAR BALTAŞ

BİZE ULAŞIN