Ringden hamama

13 yıl ringlerde fırtına gibi esen, 20 yıl da milli takımda antrenörlük yapıp, şampiyonlar yetiştiren Nazif Kuran, şimdi Erzurum'da bir hamamda çalışıyor

  1. Haberler
  2. Spor
Cuma 31.10.2009 ABONE OL
Türk boksunun efsane isimlerinden Nazif Kuran ringe veda ettikten sonra hamamda çalışmaya başladı. 1963-1976 yılları arasında Seyfi Tatar, rahmetli Celal Sandan, Engin Yadigar, Mehmut Kumova, Gülali Özbey gibi isimlerle 13 sene milli formayı giyen Kuran, boksu bıraktıktan sonra da antrenörlüğe başladı. 1980-2000 yılları arasında milli takımda antrenörlük yapan Kuran, Malik Beyleroğlu, Nurhan Süleymanoğlu, Kibar Tatar, Bülent Angın ve 2000 yılında Dünya Şampiyonu olan Sinan Şamil Sam'ın antrenörlüğünü yaptı. Ancak Kuran şimdi ailesini geçindirebilmek için bambaşka bir iş yapıyor.

MANEVİ KAZANCIM BÜYÜK
Erzurum'da Karayolları'ndan emekli olan ve antrenörlüğü bıraktıktan sonra ailesini geçindirmek için bir arkadaşının sahibi olduğu hamamda çalıştığını söyleyen Kuran, "Ben hiçbir zaman boksa küsmedim. Maddi olarak değil ama manevi olarak çok şey kazandım. Bugün hâlâ gelip bana başvurmaları beni memnun ediyor. Geçmişte boksa ilgi daha büyüktü. Salonlar tıklım tıklımdı. Şimdi bomboş. Bizim dönem ile bugünün olanakları arasında dağlar kadar fark var. Şimdi sporcuya her şey veriliyor. Onlar da bunun karşılığını vermek zorunda."

NAZİF KURAN ELDİVENLERİNİ ASTI
Kuran, "13 yıllık boks hayatımda 100'e yakın milli formayı giydim. 20 yıl da antrenörlük yaptım. Sayısız şampiyonlar yetiştirdim. Sinan Şamil Sam da bunların en sonuncusuydu" diye konuştu.