Statta çevirme!

Futbolda şiddetin önlenmesi için yapılan zirvede, spor mahkemelerinin kurulması ve alkolmetre ile kontrol gibi devrim niteliğinde kararlar alındı

Cumartesi 07.11.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 07.11.2009
ABONE OL
Başkentte Türk futbolunun yeni rotası çiziliyor. Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak Ankara'da Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mahmut Özgener, TFF Başkan Vekili Lütfi Arıboğan, Kulüpler Birliği Vakfı ve Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, İçişleri ve Adalet Bakanlığı müsteşarları ile bir araya gelerek tribünlerde yaşanan şiddetin önüne geçebilmek için alınması gereken tedbirleri görüştü. Toplantı sonrası SABAH'a özel açıklamalar yapan Bakan Özak, geleceğe yönelik ciddi adımların atılacağını söyledi. Öncelikli olarak stat güvenliğini görüştüklerini belirten Özak, atılacak adımları şöyle anlattı:

STATLARDA KAMERA SİSTEMİ
F.Bahçe Başkanı Aziz Yıldırım örnek bir davranış gösterdi. Sahaya yabancı madde atan taraftarını tespit ederek şikayette bulundu. Şimdi bütün statları kameralarla donatacağız. Bunun parasını TFF karşılayacak. Süper Lig'den başlanarak alt liglere doğru yayılacak.

KAPILARA ALKOLMETRE
Statlara girişte aynı trafik polisleri gibi alkol kontrolü yapabiliriz. Burada sıkıntı, alkol oranının ne olacağı. Bu konuda çalışmamız sürüyor. Ayrıca İngiltere'de olduğu gibi, olay çıkartan taraftar fişlenecek ve maçlara girmesi engellenecek. Eğer yapabilirsek, biletlere vatandaşlık numarasını işleyeceğiz. Böylece bilet satıldığında, kimin aldığını da tespit etmiş olacağız. İstanbul'da şiddet yapan birisi, Trabzon'da maça girememeli. Kafileyle birlikte yurt dışına çıkamamalı.

SPOR MAHKEMELERİ YOLDA
İçişleri ve Adalet Bakanlığı ile 'Spor Mahkemeleri'nin kurulması için fikir birliğine vardık. Hukuki alt yapının oluşması için incelememiz devam ediyor. 12 Kasım Salı günü ilgili bakanlıklarla tekrar bir araya gelerek, son şekli vermeyi planlıyoruz.

BAŞKANLARLA ZİRVE
Bütün kulüp başkanlarıyla görüşeceğiz. Her kulüp önce kendi evinin önünü temizlemeli. 'Benim taraftarım yapmaz' diye bir konu yok. Kimse şiddeti körüklememeli. Basını, futbolcusu, teknik adamı, başkanı, yöneticisi, tahrik edici söz ve davranışlardan kaçınmalı. Ceza alan kulüp başkanının statlara girişinin yanı sıra yönetim kurulu toplantılarına katılımı da engellenmeli.

MAHMUT ÖZGENER: 3 ÖNERİDE BULUNDUK
TFF Başkanı Mahmut Özgener de futbolda şiddeti tamamen ortadan kaldırmayı hedeflediklerini belirterek, 3 ana konuyla ilgili öneride bulunduklarını belirtti. Özgener, "Öncelikle statlara kamera sistemi yerleştirilmesini ele aldık. İkinci olarak biletlerde yeni uygulamaya gidilecek. Üçüncüsü ise statta şiddete karışanların tespitinin ardından süratli ve ciddi şekilde cezalandırılması. Türkiye, şu anda bu tip olaylara karşı mahkemeler dışında bir kurulla ceza veren tek ülke. Bu kararı kurulun değil; mahkemenin alması lazım. Kanunun bir an evvel çıkmasını temenni ediyoruz. Önce bir taslak hazırlanacak. Daha sonra yasal süreç başlayacak" dedi.