"Carlos'un gitmesi beni ilgilendirmiyor"

Salı 10.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 10.11.2009 17:50
ABONE OL
Fenerbahçe Kulübü Asbaşkanı Ali Koç, kulüpten ayrılacağını açıklayan Brezilyalı Roberto Carlos ile ilgili olarak, ''Roberto Carlos'un gidip, gitmemesi beni o kadar ilgilendirmiyor'' dedi.

Son zamanlarda konuyla ilgili yapılan değerlendirmelerde doğruluk payı olduğunu anlatan Koç, ''Fenerbahçe'ye katkıları olmuştur. Gidip, gitmemesi beni o kadar ilgilendirmiyor. Zorla kimseyi tutamazsınız. Bu olay bir netliğe kavuşmalı'' diye konuştu.

Gazi Üniversitesi'nde düzenlenen ''Sports Marketing'' konulu panele katılan Koç, katılımcı öğrencilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

Asbaşkan Ali Koç, Semih'in, Kezman ve Güiza'dan önce de sonra da sonra yedek kulübesinde kalmasıyla ilgili bir soruya, ''Tek forvetli sistemde Semih sıkıntıya giriyor. Olmaması gereken durumda kulübede oturuyor. Sahaya çıktığında da görevini yerine getiriyor. Burada sorulacak soru neden 2 forvetle oynamıyoruz olmalıdır'' dedi.

Fenerbahçe ve Galatasaray ve Beşiktaş'ın, Türkiye Cumhuriyeti'nin en büyük markaları olduğunu savunan Koç, şöyle konuştu:

''Kardeşlik, sevgi ve barışa katkı yapmalılar. Diğer başkanların bizim yaptıklarımızı göstermesi, bizim doğru yolda olduğumuzu gösterir. Kanallar açılıyorsa, statlar yapılıyorsa, bunda Fenerbahçe'nin katkısı vardır. Biz birşey yapıyorsak, rakiplerimiz de bunu yapıyorsa, biz doğru yoldayız demektir.''

GUIZA HABERİNE TEPKİ

Türk futbolundaki olumsuz gelişmeleri basının tavrına bağlayan asbaşkan Ali Koç, dün basında yer alan Güiza haberine de tepki gösterdi.

Koç, konuyla ilgili olarak habere konu olan CR diye bir televizyonun İspanya'da bulunmadığını ifade ederek, ''Güiza, Türkiye iyi bir tatil ülkesi. Gitmek istiyorum' şeklinde CR Televizyonu'na açıklamalarda bulunduğu gazetede yer aldı. İspanya elçiliğine sorduk, böyle bir televizyon yok. Böyle bir kanal yok'' şeklinde konuştu.

Başkanlığın fedakarlık isteyen bir iş olduğuna dikkati çeken asbaşkan Koç, ''Aklı olan insan başkan olmaz' demiştim. Başkanlık, her konuda fedakarlık isteyen bir iş. Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş Başkanları omuz omuza verirse, Türk futbolu iyi noktalara gelir'' değerlendirmesinde bulundu.

BENİM BABAM BEŞİKTAŞLI

Fenerbahçe Kulübü Asbaşkanı Ali Koç, çocuklarının başka bir takımı tutması halinde, onlara bakış açısının değişeceğini ifade eden Koç, şunları söyledi:

''Babam Beşiktaşlı. Baba-oğul maç seyretmeye gidemiyoruz. Bu benim içimde bir eksiklik olarak her zaman kaldı. Çocukların hangi takımı tutacağında okul servis şoförleri veya dayıları etkili oluyor. Benim çocuklarım başka bir takımı tutarlarsa, ya hayatta olmam, yada onlara bakış açım değişir. Babam tüm maçları izliyor. Benim Fenerbahçeli olacağımı bilseydi, beni Beşiktaşlı yapmak için daha çok uğraşırdı. Fenerbahçe'nin, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunda ve kurtuluşunda rolü olmuştur. Fenerbahçe futbolda öncü ve önderdir. Ben sadece olaya sportif başarı olarak bakmıyorum.''

Asbaşkan Ali Koç, Galatasaraylı bir taraftarın, ''Fenerbahçe'nin büyük bir kulüp olduğunu kabul ediyorum, ama'' diye başlayan cümlesinde sarı-lacivertli kulübe eleştiri yöneltmesi sonrasında, ''Hiç kimseyle spor konusunda dalga geçmemişimdir, son 10 yıldaki Galatasaray maçlarına rağmen. Fanatiklik kötü algılanıyor. Kulübü desteklemek bana göre fanatiklik. Tek taraflı ilişki insanın doğasına aykırıdır. Taraftarlık hep tek taraflı. Böyle bir ilişki yok'' değerlendirmesinde bulundu.

Anıtkabir'deki törenlere katılan 1907 UNİFEB Fenerbahçeliler Derneği'ne övgüler yağdıran Koç, sözlerini şöyle tamamladı:

''Bugünkü törenlere, 38 şehir ve 65 üniversiteden, 2038 kişi katıldı. Derslerine ve sınavlarına rağmen bu katılım gerçekleşti. Futbolda bazı şeyler erozyona uğruyor. Türk futbolu büyük bir atılım yapmıştır. Hakemliğimiz bu gelişmelere ayak uyduramadı. Fenerbahçe stat gelirleri bakımından Bayern Münih'ten sonra Avrupa'da ikinci sıradadır. Her yönüyle futbolumuzda yeni bir sayfa açmalıyız.''