Ayhan'a ömür boyu men

Çarşamba 11.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 11.11.2009 16:57
ABONE OL
Milli atlet Süreyya Ayhan Kop'a Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü (GSGM) Tahkim Kurulu tarafından verilen 4 yıllık müsabakalardan men cezası, sporcunun indirim talebiyle başvurduğu Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS) tarafından ömür boyu mene çevrildi.

Milli atlet ile eşi ve antrenörü Yücel Kop'un, tahkim kurulu tarafından verilen cezalara indirim talebiyle CAS'a taşıdıkları dava sonuçlandı. CAS, milli atlete verilen 4 yıllık cezayı uzatarak, bunu ömür boyu mene çevirdi. Eşi ve antrenörü Yücel Kop'a verilen 2 yıllık ceza ise uluslararası mahkeme tarafından kaldırıldı.
Çiftin avukatı Osman Buldan, ''Yücel Kop için verilen 2 yıllık cezanın ortada somut bilgi ve belge olmadan verilmesi nedeniyle cezasının kaldırılmasına karar verildi'' dedi.

Süreyya Ayhan Kop ile ilgili olarak da Buldan, ''2004 yılındaki olayı birinci ihlal, 2007'deki olayı ise 2. ihlal olarak değerlendiren CAS, 4 yıllık cezayı ömür boyu mene çevirdi'' diye konuştu.

Buldan, kararla ilgili şu görüşleri verdi:

''Aleyhe bozma yasağının ihlal edildiği kanısındayım. Zira, tahkim kurulunun vermiş olduğu 4 yıllık ceza temyiz edilmişti. Davalı olan Atletizm Federasyonu (TAF) ile Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF), süresi içerisinde bu cezaya karşı dava ileri sürmemişlerdi.

IAAF ve TAF, disiplin kurulu kararından sonra CAS'a gidilmesi gerektiğini ve sürenin aşıldığını savunuyorlardı. CAS bu itirazları reddetti. Türkiye'deki son karar mercinin, itirazların aksine GSGM Tahkim Kurulu olduğuna karar verdi. Bu karara karşı İsviçre Federal Mahkemesi'ne gitme yolu açık. Kararın aslının elimize ulaşmasını bekliyoruz. Kanaatimce IAAF etkili oldu. Zira 2009 yılı başında Dünya Anti-Doping Ajansı (WADA), IAAF ve TAF mevzuat değişikliğine gitti. Savunmada yakaladığımız boşluğu kabul ederek, bunu düzelttiler. Öte yandan, Ayhan'ın 1. davası hala Danıştayda bekliyor.''
Ceza hukuku uzmanı, Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ümit Kocasakal da konuyla ilgili yaptığı açıklamada, kararın beklenmesi gerektiğini belirterek, hukukun genel kurallarının bulunduğunu dile getirdi. Bu kuralların herhangi bir yerde yazılı olmasına gerek olmadığını belirten Kocasakal, şöyle konuştu:

''Bu aleyhe bozma yasağıdır. Bir kararla bu karanın yanlış olduğu düşüncesiyle temyize gidilirse daha fazla ceza verilemez. Bir sebepten dolayı temyize gidilirse bunun mantığı kişilerin üst mahkemeye korkusuzca gidebilmesidir. Ama aleyhe bozma yasağı bozulursa kişi korkar ve temyize gittiğinde kumar oynamış olur. Burada aleyhe bozma yasağı ihlal edilmiştir. Kararın bu açıdan yanlış ve aykırı olacağını düşünüyorum. İsviçre Federal Mahkemesi'nin kararı bozacağını düşünüyorum.''

''SÜREYYA'NIN CEZA ALMASI BİZİ ÜZDÜ''

Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzi, Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'nin (CAS) milli atlet Süreyya Ayhan Kop hakkında müsabakalardan ömür boyu men cezası vermesine ilişkin, ''Süreyya'nın daha büyük dereceler yapabileceği bir çağda böyle bir ceza alması bizi üzdü'' dedi.

Terzi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, milli atlet Süreyya Ayhan Kop'un Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Tahkim Kurulu tarafından verilen 4 yıllık müsabakalardan men cezasının indirilmesi talebiyle CAS'a başvurduğunu anımsatarak, CAS'ın 4 yılı az bulup ömür boyu men cezası verdiğini kaydetti.
Türkiye'de Süreyya Ayhan kop gibi başarılı atletleri çok zor bulduklarını anlatan Terzi, şöyle konuştu:
''Atletizmde, dünya şampiyonalarında, Avrupa şampiyonalarında madalya almak, yarı final, final koşmak çok zor. Bu yıl düzenlenen Olimpik Festival'de, Avrupa Gençler Şampiyonasında ve 23 Yaş Altı Avrupa Şampiyonalarında altın madalyalar aldık. Genç sporcularımız iyi geliyor. Büyükler dünya şampiyonasında da üçüncülük aldık. Yarı final koşan sporcularımız oldu. Türk atletizminin ivme kazandığını düşünüyorum. Bunu tabi ki yeterli bir gelişme olarak görmüyorum, o nedenle daha fazla çalışıyoruz. Büyük sporcular çok zor yetişiyor. Süreyya, Avrupa şampiyonu, Dünya ikincisi olmuş bir atlet, yeteneği üstün bir sporcu. Süreyya'nın daha büyük dereceler yapabileceği bir çağda böyle bir ceza alması bizi üzdü. Ancak, yapabileceğimiz bir şey yoktu. Biz sporcumuzu yarıştırmak için ABD'de kampa bile gönderdik.''
Terzi, CAS'ın Süreyya Ayhan Kop hakkında verdiği kararın bağlayıcı olduğunu bildiğini de sözlerine ekledi.

''KOP'A 'VİCDANİ KANAATLE' VERİLEN HATALI CEZA, CAS'TAN DÖNMÜŞTÜR''

Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'nin (CAS), milli atlet Süreyya Ayhan Kop'u ömür boyu pistlerden men ederken, eşi ve antrenörü Yücel Kop'un 2 yıllık cezasını kaldırmasının yankıları sürüyor.

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü (GSGM) Doping Uzmanı Dr. Kaya Livanelioğlu, Süreyya Ayhan'ın dopingli yakalanmasında somut bir dahli olduğu kanıtlanamayan Yücel Kop'a, uluslararası kural ve teamüllere göre 'kanaatle' ceza verilmesinin hatalı bir karar olduğunu hatırlatarak, ''Yücel Kop'a 'vicdani kanaatle' verilen hatalı ceza, CAS'tan dönmüştür'' dedi.

Antrenör Kop'a verilen cezanın başlı başına bir skandal olduğunu ifade eden Dr. Livanelioğlu, ''CAS'a gidilmesi halinde, bu cezanın kaldırılacağını yaklaşık bir yıl önce söylemiştim. Federasyon, yetkisini kötüye kullanarak, Yücel Kop'u ceza kuruluna sevk etmiş, somut kanıtlara dayanılmadan skandal bir karar verilmiştir. Yücel Kop da savunmasında, bu olayda kendisine yer verilmesini anlamadığını, ne ile suçlandığını bilmediğini, federasyon başkanı ile aralarında husumet bulunduğunu ve bu nedenle ceza kuruluna sevk edildiğini belirtmiştir'' diye konuştu.

Dr. Livanelioğlu, doping suçları yargılamalarında somut kanıtlara, belgelere, itiraflara, ifadelere dayanmadan, sadece vicdani kanaat ile ceza verilemeyeceğini vurgulayarak, şöyle konuştu:
''Bu mantığa dayanırsak, çok pahalı olan analizlere de pek gerek yoktur. Vicdani kanaatle sporcuda yasaklı madde olduğunu ileri sürerek ceza verebiliriz. Dünyanın her yerinde, doping suçlarını yargılayan kurum ve kurulların, somut delillerle ilgilendiğini ve bunlara dayanarak karar verdiğini belirtmek isterim. Bugüne kadarki CAS kararlarına bakıldığında, vicdani kanaat ile verilmiş bir cezaya rastlayamazsınız.''


"BU NASIL GOL KRALI!" HABERİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

"ASLAN HAREKETE GEÇTİ" HABERİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

"REAL MADRİD ŞOKTA" HABERİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ...

"BOMBA-BİTİRİCİ-UZMAN" HABERİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ...

SPOR TURU