Forvetler ilk yarıda suskun

Çarşamba 11.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 11.11.2009 13:58
ABONE OL
Turkcell Süper Lig'de 12 hafta geride kalırken, takımlar şu ana kadar en çok ikinci yarılarda gol buldu.

Ligde şu ana kadar oynanan 96 karşılaşmada toplam 253 gol atılırken, takımlar bu gollerin 107'sini ilk yarıda, 146'sını ise ikinci yarıda kaydettiler.

Turkcell Süper Lig'in 2. haftası ikinci yarılarda en çok gol atılan hafta olurken, bu haftada karşılaşmaların ikinci yarılarında toplam 20 gol kaydedildi. Sıralamada 17 golün atıldığı 9. hafta ikinci, 14'er golün kaydedildiği 6, 9 ve 10. haftalar da üçüncü sırada yer aldı.

Ligin 11. haftası ise 7 golle şu ana kadar ikinci yarılarda en az gol atılan hafta olma özelliğini taşıyor. Bu devrede en az gol atılan haftalar değerlendirmesinde ikinciliği 3, 5 ve 6. haftalar elde ederken, takımlar bu haftalarda fileleri 8'er kez havalandırdı. Bu kategoride üçüncü sırayı ise 9'ar golle ilk hafta ve 7. hafta elde etti.

''ÜÇ BÜYÜKLER''İN İLK VE İKİNCİ YARI KARNELERİ


Turkcell Süper Lig puan cetvelinde ilk üç sırada bulunan Fenerbahçe, Galatarasay ve Beşiktaş, şu ana kadar oynadıkları karşılaşmalarda en çok ikinci yarılarda gol attılar.

''Üç büyükler'', karşılaşmaların ilk yarılarında toplam 25 gol kaydederlerken, ikinci yarılarda rakip fileleri 34 kez havalandırdılar.

''Üç büyükler'' arasında İkinci yarılarda en çok gol atan takım ise Galatasaray oldu. Sarı-kırmızılılar şu ana kadar oynadığı 12 karşılaşmanın ikinci yarılarında 15 gol kaydetti. Galatasaray şu ana kadar oynadığı 12 karşılaşmada hem ilk, hem de ikinci yarıda gol atma başarısı gösterdi. Sarı-kırmızılıların sadece ikinci yarıda gol attığı karşılaşmalar ise Fenerbahçe ve Beşiktaş'a karşı oynadığı maçlar oldu.

İkinci yarıda en çok gol atan takımlar sıralamasında sarı-kırmızılı ekibi 13 golle ligin zirvesinde yer alan Fenerbahçe takip ederken, Beşiktaş 6 golle üçüncü sırayı elde etti.

Galatasaray gol sayısı bakımından ikinci yarıda olduğu gibi ilk yarıda da rakipleri arasında ilk sırada yer aldı. Sarı-kırmızılı takım şu ana kadar oynadığı 11 karşılaşmanın ilk yarısında 12 gol kaydederken, iki maç dışında bütün karşılaşmaların ilk yarısında gol atmayı başardı. Bu kategoride ikinci sırayı 9 golle Fenerbahçe alırken, sarı-lacivertlileri şu ana kadar ilk yarılarda sadece 4 gol atan Beşiktaş izledi.

BURSASPOR, İKİNCİ YARI AÇILIYOR

Turkcell Süper Lig takımlarından Bursaspor, oynadığı 12 karşılaşmada ikinci yarılarda attığı 17 golle, bu yarıda en çok gol atan takım unvanına sahip oldu.

Yeşil-beyazlılar Kasımpaşa, Eskişehirspor, Manisaspor ve Antalyaspor ile oynadığı karşılaşmalarda 7 gole imza atarken, bu gollerin hepsini ikinci yarıda kaydetti. Bursaspor; Ankaragücü, Trabzonspor ve Gençlerbirliği maçlarının ikinci yarılarında gol kaydedemedi. Yeşil-beyazlılar ligin 5. haftasında sahasında oynadığı Fenerbahçe maçında ise 90 dakika boyunca gol atamadı.

Ligde karşılaşmaların ikinci yarılarında en çok gol atan takım sıralamasında ikinciliği 15 golle Galatasarasay elde etti. Sarı-kırmızılılar, şu ana kadar oynadığı 11 karşılaşmada ikinci yarıda fileleri havalandırırken, Eskişehirspor, Ankaragücü ve Sivasspor maçlarında bu yarıda gol atamadı.

Bu kategorinin üçüncüsü ise 13 golle Fenerbahçe olurken, sarı-lacivertliler ligde oynadığı 11 karşılaşmanın 4'ünde ikinci yarıda rakip fileleri havalandıramadı. Sarı-lacivertli takım, şu ana kadar oynadığı Denizlispor, Sivasspor, Diyarbakırspor, Manisaspor, Antalyaspor, Gençlerbirliği ve Galatasaray maçlarının ikinci yarılarında gol atma başarısını gösterdi.

DENİZLİSPOR, İKİNCİ YARIDA GOL SIKINTISI ÇEKİYOR

Turkcell Süper Lig'de ikinci yarılarda en az gol atan takım kategorisinde ise ilk sırayı Denizlispor aldı. Karşılaşmaların ikinci yarısında şu ana kadar sadece 3 gol atan yeşil-beyazlılar, bu golleri Sivasspor, Manisaspor ve Bursaspor maçlarında kaydetti. Söz konusu sıralamada ikinciliği 4 golle Manisaspor aldı. Bu kategorinin üçüncüsü olan Diyarbakırspor ise oynadığı karşılaşmaların ikinci yarılarında ancak 5 gol atabildi.

İLK YARILARDAKİ GOLLER

Turkcell Süper Lig'de şu ana kadar oynanan karşılaşmalarda takımlar ilk yarılarda 107 gole imza atarken, ilk yarılarda en çok gol atılan hafta 5. hafta oldu. Bu haftada ekipler, karşılaşmaların ilk yarılarında ağları 13 kez havalandırdı. Ligin 9. haftası ise 12 golle ilk yarılarda en çok gol atılan ikinci hafta oldu. Ligde yer alan 17 takım, 4. ve 10. haftada ise ilk yarılarda 11 gole imza attı.

Turkcell Süper Lig'in 8. haftası karşılaşmaların ilk yarılarında en az gol atılan hafta olma özelliğine sahip. Bu haftada takımlar ilk yarılarda sadece iki gole imza attı. Kayserispor'un deplasmanda Eskişehirspor'u 1-0 yendiği maçta gol 5. dakikada gelirken, Fenerbahçe'nin sahasında Gençlerbirliği'ni 3-0 yendiği karşılaşmada sarı-lacivertlilerin ilk golü 13. dakikada geldi. İlk yarılarda filelerin en az havalandığı haftalar sıralamasında ikinci sırayı 6 golle 2. hafta, üçüncü sırayı da 7 golle 3. hafta elde etti.

TRABZONSPOR İLK YARILARDA GÜLÜYOR

Turkcell Süper Lig takımlarından Trabzonspor, ligdeki karşılaşmaların ilk yarılarında 13 golle en çok gol atan takım olma özelliğini taşıyor.

Bordo-Mavililer şu ana kadar oynadığı 11 karşılaşmanın 4'ünde gollerini ilk yarıda bulurken, bu maçları 1 galibiyet, 1 mağlubiyet 2 de beraberlikle tamamladı. Karadeniz temsilcisi Manisaspor, Gaziantepspor ve Beşiktaş karşılaşmalarında ise hem ilk yarıda, hem de ikinci yarıda gol atamadı.

Trabzonspor, oynadığı karşılaşmaların ikinci yarılarında ise 7 gole imza attı.

İlk yarılarda en çok gol atan takım kategorisinde ikinci sırayı 12 golle Galatarasay elde ederken, sarı-kırmızılılar oynadığı 11 maçın 8'sinde bu yarıda meşin yuvarlağı filelere gönderdi.

Galatasaray 8. haftada deplasmanda Ankaragücü ile oynadığı maç haricinde bütün karşılaşmalarda gol atmayı başardı.

Sıralamanın üçüncü basamağında yer alan Bursaspor ve Fenerbahçe, bu yarıda 9 kez rakip fileleri havalandırdı.

SİVASSPOR'UN YÜZÜ İLK YARIDA GÜLMÜYOR

Turkcell Süper Lig takımlarından Sivasspor, ligde geride kalan 12 hafta sonunda oynadığı karşılaşmaların ilk yarılarında hiç gol atamadı.

Kırmızı-beyazlılar, ligde şu ana kadar attığı 11 golün hepsini ikinci yarıda bulurken, bu kategoride ikinciliği 3 golle Denizlispor elde etti. Üçüncü sırada ise 4'er golle Gaziantepspor, Manisaspor, Kasımpaşa ve Beşiktaş yer aldı.


Turkcell Süper Lig'de yer alan 17 takımın puan durumuna göre ilk ve ikinci yarılardaki gol dağılımı ise şöyle:

TAKIMLAR İLK YARI İKİNCİ YARI
--------- -------- -----------

1-Fenerbahçe 9 13
2-Galatasaray 12 15
3-Beşiktaş 4 6
4-Bursaspor 9 17
5-Kayserispor 8 8
6-İstanbul Büyükşehir Belediyespor 6 8
7-Eskişehirspor 7 7
8-Gençlerbirliği 5 9
9-Trabzonspor 13 7
10-Gaziantepspor 4 10
11-Antalyaspor 7 6
12-Ankaragücü 6 8
13-Manisaspor 6 4
14-Diyarbakırspor 7 5
15-Kasımpaşa 4 7
16-Sivasspor - 11
17-Denizlispor 3 3

Not: Hesaplamalarda, TFF Tahkim Kurulu tarafından bir alt lige düşürülen Ankaraspor'un karşılaşmalarına yer verilmedi.