Ayhan'dan hazin finiş

Avrupa Şampiyonu ilk bayan atletimiz Süreyya Ayhan Kop, dopingden aldığı 4 senelik cezaya itirazı sonrası CAS'tan ömür boyu men aldı. Eşi Yücel Kop'un 2 yıllık cezası kalktı

Perşembe 12.11.2009
Son Güncelleme: Perşembe 12.11.2009
ABONE OL
Atletizm dünyamızın devrik kraliçesi Süreyya Ayhan'ın sporculuk hayatı resmen sona erdi. Süreyya Ayhan Kop'a Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Tahkim Kurulu tarafından verilen 4 yıllık müsabakalardan men cezası, sporcunun indirim talebiyle başvurduğu Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS) tarafından ömür boyu mene çevrildi. CAS, daha önce 2 yıllık cezaya çarptırılan Süreyya Ayhan'ın eşi ve antrenörü Yücel Kop'un cezasını ise kaldırdı. Konuyla ilgili açıklama yapan Süreyya Ayhan'ın avukatı Osman Buldan, CAS'ın hatalı karar verdiğini ve paniğe gerek olmadığını söyledi. Buldan, CAS'ın usulde hata yaptığını belirterek CAS'ın bağlı olduğu İsviçre Federal Mahkemesi'ne başvuracaklarını söyledi. Buldan, '2004 yılındaki olayı birinci, 2007'deki olayı ise ikinci ihlal olarak değerlendiren CAS'ın 4 yıllık cezayı ömür boyu mene çevirmesinin usulde hata olduğunu ve daha öncede CAS'ın buna benzer bir kararının İsviçre Federal Mahkemesi'nden döndüğünü kaydetti.

"TEMYİZ KARARI YANLIŞ"
Ceza hukuku uzmanı, Doç. Dr. Ümit Kocasakal ise ''Bu aleyhe bozma yasağıdır. Bir kararın ardından bunun yanlış olduğu düşüncesiyle temyize gidilirse daha fazla ceza verilemez. Bir sebepten dolayı temyize gidilmesinin ardındaki mantık kişilerin üst mahkemeye korkusuzca gidebilmesidir" diye konuştu.

ZİRVEDEN DİBE
2000 Sidney Olimpiyatları'nda yarı final, 2001 Dünya Şampiyonası'nda 1500 metre finali koşan Süreyya Ayhan, 2002'de Avrupa Şampiyonu, 2003'te Paris'te Dünya ikincisi olmuştu. 2004 Olimpiyatları öncesinde doping testindeki kurallara aykırı davranışları nedeniyle iki yıl ceza alan Ayhan'ın 2007'deki pozitif testi "ikinci kez doping" olarak değerlendirildi.