Mısır'da galibiyet coşkusu

Pazar 15.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazar 15.11.2009 12:11
ABONE OL
Dünya Kupası Afrika Elemeleri 3. Grup'ta mücadele eden Mısır ve Cezayir, dün gece Kahire'de karşılaştı. Mısır'ın maçı 2-0 kazanmasının ardından halk sokaklara döküldü. Bütün Mısır'da geç vakitlere kadar sevinç gösterileri düzenlendi.

İlk golü 2. dakikada bulan Mısır Milli Takımı, uzatma dakikalarında attıkları ikinci golle Güney Afrika'da 2010 yılında yapılacak olan Dünya Kupası finallerine katılma yolunda büyük bir avantaj yakaladı. Maç esnasında boşalan 23 milyonluk Kahire sokakları, maçtan sonra sevinç gösterine katılan on binlerce insanla doldu taştı. Kadın-erkek, genç yaşlı sokaklara dökülen Mısırlılar, galibiyetin mutluluğunu sabaha kadar doyasıya yaşadı.

Maçın hemen ardından Tahrir, Ramses, Abbasiye, Roksi, Medinet en Nasr, Camiatül Arabia gibi Kahire'nin meşhur caddeleri ilginç gösterilere sahne oldu. Sevinç gösterileri sadece Kahire'de değildi. İskenderiye, İsmailiyye, Port Said ve Dumyat gibi Mısır'ın bütün şehirlerin halk sokaklara döküldü. Mısır halkının geneli maçı üç gol farkıyla alarak, 2010 dünya kupası finallerine doğrudan katılacaklarına ikna olmuştu. Milli takımlarına destek vermek amacıyla, Kahire stadını tıklım tıklım doldurdular.

Cezayir Milli Takımı'na ise beraberlik ve hatta tek gollü mağlubiyet bile yetiyordu. Ancak Mısır Milli Takımı, 80 bin kişilik seyircisinin önünde ilk karşılaşmada 3-1 yenildiği Cezayir'e, iki gol atmayı başararak sevinen taraf oldu. İkinci golün ümitlerin tükenmekte olduğu uzatma dakikalarında gelmesi ise sevinç üstüne sevinç katarak, duygulu sahnelerin yaşanmasına sebep oldu.

Mısır ve Cezayir'in puan durumu ve averajları bu maç sonrasında eşitlendi. İki takım 18 Kasım 2009 tarihinde Sudan'da tekrar karşı karşıya gelecek. Dünya Kupası Afrika Elemeleri 3. Grup lideri ve 2010'da Güney Afrika'da yapılacak olan dünya kupası finallerine gidecek olan takım, 18 Kasım 2009 Çarşamba günü yapılacak olan Sudan'daki karşılaşmadan sonra belli olacak.