Telekulak artık 'kabakulak'

Futbolda telekulak skandalı büyüyor. Hakem Vedat Yüksel, MHK Üyesi Seyfi Gözaydın'ın Disiplin Kurulu'na sevkini talep etti. Yüksel'den savunma istenirken kullanılan "Küfür ettiğiniz tespit edilmiştir" ifadesi hakkında ise avukatı TFF'ye başvurarak "ses kayıtlarını" sorguladı

Salı 17.11.2009
Son Güncelleme: Salı 17.11.2009
ABONE OL
Geçen hafta Türkiye Futbol Federasyonu'nda bir telekulak skandalı patlak vermiş; MHK'nın aforoz ettiği hakem Vedat Yüksel, "Telefonda MHK üyesi Seyfi Gözaydın'a küfür ettiğiniz tespit edildi" denilerek PFDK'ya sevkedilmiş ve savunması istenmişti. 10 Kasım'da konuyu gündemine alan Disiplin Kurulu ise, 'İsnat olunan eylemin unsurları oluşmadığından ceza tayinine yer olmadığı' kararını vermişti. Tüm bu gelişmelerin ardından Vedat Yüksel'in avukatı ve TFFHGD Genel Sekreteri Murat Söylemez, resmi yazıdaki 'tespit edilmiştir' ifadesine dayanarak; "Tespit, eğer bir 'dinleme' yahut 'ses kaydına' dayanıyorsa" ifadesini kullanarak, dayanak olduğu söylenen bu kayıtların Türkiye Futbol Federasyonu'ndan kendisine gönderilmesini talep etti.

YASALARA UYGUN MU?
Avukat Söylemez'in TFF'ye gönderdiği dilekçede kurulların dayanağı olmayan bir iddia ve isnad üzerine harekete geçmesinin akla kötü niyeti getireceği belirtilerek "Kurulunuzu harekete geçirenin bir ses kaydı olması halinde ciddi bir iddianın varlığından söz edebiliriz. Bu açıdan, müvekkil hakkında gerek 5271 sayılı Ceza Muhakemeleri Kanunu ve gerekse de diğer ilgili kanunlar çerçevesinde savcılık veya mahkeme tarafından çıkarılmış bir dinleme kararının varlığı da söz konusu değildir. Yasalara ve usulüne uygun oluşturulmamış yöntemle alınmış herhangi bir kayıt olmaksızın bu yönde bir savunma talep edildi ve dayanaksız bir iftira ile müvekkil karşı karşıya bırakıldıysa bu durumda da haksız yere suç isnat edildiğinden bu eylemlerin sorumluları hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulacağını ihtaren bildiririz" ifadesinin yer aldığı öğrenildi. Söylemez, "Bilgi Edinme Yasası" çerçevesinde 7 iş günü içinde tespit yönteminin belirtilmesini ve varsa kayıtların kendisine gönderilmesini talep etti.

VEDAT YÜKSEL DE ŞİKAYETÇİ OLDU
Disiplin Kurulu'nun hakkında 'ceza tayinine yer olmadığı' yönünde karar verdiği hakem Vedat Yüksel, TFF Yönetim Kurulu Başkanlığı'na bir dilekçe gönderdi. Savunma dilekçesinde hakaret etmediğini beyan etmenin yanı sıra Seyfi Gözaydın'ın kendisine hakaret ettiğini ve hakkında soruşturma açılmasını talep ettiğini belirten Yüksel'in, MHK üyesi Seyfi Gözaydın ile ilgili konuşmalarını yazdığı dilekçede, "Bir Merkez Hakem Kurulu üyesi ve bölge sorumlusuna yakışmayacak hareketlerde bulunan Seyfi Gözaydın hakkında gerekli tahkikatın yapılarak Disiplin Kurulu'na sevk edilmesini talep ederim" ifadeleri yer aldı.