Aslan intihar etti

Potada Galatasaray'ın hazırlık maçlarında cezalı Cemal Nalga'yı Tufan'ın formasıyla oynatıp federasyonu yanılttığı ortaya çıktı. "Sahtecilik ve federasyonu kandırma" maddesine göre ceza ligden ihraç olabilir

Perşembe 19.11.2009
Son Güncelleme: Perşembe 19.11.2009
ABONE OL
Galatasaray Cafe Crown, basketbolda ligden ihraç tehlikesiyle karşı karşıya... Sarı- kırmızılı ekibin basketbolcusu Cemal Nalga, 16 Eylül'de Cibona Zagreb ile oynadığı hazırlık maçında rakibine yumruk attığı gerekçesiyle beş maç ceza almıştı. Galatasaray, Cemal Nalga'nın hazırlık döneminde beş maçta (Almanya'daki Deutsche Bank Skyliners ve EnBW Ludwigsburg, Türkiye'de Erdemir, Yeşilyurt ve İstanbul Belediye) oynamayarak cezasını çektiğini savunmuştu. Cemal Nalga, Galatasaray'ın Konya'daki Türkiye Kupası grup maçlarında ve 19 Ekim'de başlayan ligdeki karşılaşmalarında forma giymişti. Oyak Renault, ilk haftada Galatasaray'a 68- 63 kaybettikleri maçtan sonra Basketbol Federasyonu'na Cemal Nalga'nın cezasını tamamlamadığını savunarak itirazda bulunmuştu.

KÜME DÜŞÜRÜLEBİLİR
Galatasaray, Nalga'nın Erdemir maçında oynamadıktan sonra, Almanya'da Bonn'a karşı forma giydiğini ama beş maçlık ceza tebliğ edildikten sonra dört hazırlık maçında oynatılmadığını federasyona bildirdi. Basketbol Federasyonu da itiraz hakkında "Cemal Nalga'nın aldığı 5 maçlık men cezası, takımının sonraki tarihte oynadığı beş hazırlık maçında bu oyuncunun yer almaması suretiyle infaz edilmiştir" açıklamasını yaptı. Federasyonun açıklamasında Cemal Nalga'nın oynamadığı 5 maç arasında 24 Eylül tarihindeki Skyliners ve 26 Eylül'deki EnBW Ludwigsburg karşılaşmaları da sayıldı. Ancak Nalga'nın bu iki maçta Tufan Ersöz'ün 7 numaralı formasıyla oynadığı fotoğraflarla belgelendi. Federasyon, olayı "Sahtecilik ve Federasyonu Kandırmak" başlıklı 23. madde çerçevesinde değerlendirirse Galatasaray Cafe Crown'ı, Beko Basketbol Ligi'nden ihraç edebilir.