Nalga'nın ceza kaosu

Perşembe 19.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 19.11.2009 15:07
ABONE OL
Basketbol Federasyonu Bakanı Turgay Demirel, KK Cibona Zagreb maçından dolayı 5 müsabaka ceza alan Cemal Nalga ile ilgili, federasyona yanıltıcı belgeler verildiğinin ortaya çıkmasını değerlendirerek, ''Bu olay çok üzücü. Bazı kişilerin yaptığı tavrı çok cüretkar bir tavır olarak değerlendiriyorum'' dedi.

Demirel, Swissotel'de Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener ve Voleybol Federasyonu Başkanı Erol Ünal Karabıyık ile yaptığı toplantının ardından gazetecilerin soruları üzerine, Galatasaray Cafe Crown takımının oyuncusu Cemal Nalga ile ilgili olayı anlattı.

OTORİTELERE GÖRE DERBİNİN FAVORİSİ

Konunun, Cemal Nalga'nın hazırlık turnuvasında İstanbul'da Cibona Zagreb maçında bir disiplin suçu işlemesi ve oyundan atılmasından sonra bir ceza almasıyla ilgili bir konu olduğunu kaydeden Demirel, şunları söyledi:

''Cemal bir sonraki Erdemir maçında otomatik olarak oynamıyor. Daha sonra Galatasaray, Almanya'ya hazırlık maçı yapmaya gidiyor. Bu arada Disiplin Kurulu kendisine iletilen dosyayı değerlendirip, 24 Eylül'de karara bağlayarak, kulübe tebliğ ediyor. Galatasaray'ın Almanya'ya gidiş tarihi 21-22 Eylül gibi. 23 Eylül'de Almanya'da bir hazırlık maçı yapıyorlar ve Cemal Nalga bu maçta oynuyor. Fakat disiplin kurulunun 5 maç ceza olarak tebligatından sonra ilk Erdemir maçında oynamadığı ve daha 4 maç oynamaması gerektiği göz önüne alınarak, Galatasaray Kulübü sanıyorum ENBW Ludwigsburg ve Deutsche Bank Skyliners takımlarıyla yaptıkları maçlarında ve daha sonra İstanbul'da İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Yeşilyurt ile yapılan hazırlık maçlarında Cemal'i oynatmadığını belirtiyor. Bu hazırlık maçlarını yapmak için federasyondan izin alıyorlar, hakem ve gözlemci görevlendiriliyor. Bu 5 maçta Cemal Nalga'nın oynamadığını bildiren bir yazıyla bize başvuruyorlar. Bu yazının ekine bütün bu maçların istatistikleri ve maç kağıtlarını koyuyor. Dolayısıyla bu maçlarda antrenörler tarafından imzalanmış Cemal Nalga'nın oynamadığını ifade eden resmi maç kağıtlarında, bu 5 maçta cezasını tamamlayıp tamamlamadığını, oynayıp oynamayacağını soruyorlar. Bizim lig kurulundaki arkadaşlarımız 5 maçın maç kağıtlarına bakıp, oynamadığını tespit ederek, cezanın tamamlandığını ve oynayabileceğini ifade eden bir yazı yazıyorlar.''

OYAK RENAULT'UN İTİRAZI


Turgay Demirel, Galatasaray'ın Banvit turnuvasında da 3 tane hazırlık maçı oynadığını, Oyak Renault Kulübü'nün ilk oynadığı maçtan sonra Cemal Nalga konusunda itiraz ettiğini ifade ederek, ''İtirazının gerekçesi 'bu oyuncu özel maçta ceza almasına rağmen bu ceza resmi müsabakada çekilir' diye bir ifade vardı. Bu yönetim kurulu tarafından disiplin kurulunun hazırladığı rapor doğrultusunda değerlendirildi ve 4 Kasım'da bu konuda yönetim kurulunun kararı verildi. Bu karar bu hafta başında kamuoyuna açıklandı'' dedi.

Demirel, Cemal Nalga'nın Almanya'daki iki maçta oynadığının dün ortaya çıktığını ifade ederek, ''Dün bu oyuncunun esasında Galatasaray Kulübü tarafından federasyona 'oynamadı' diye bildirilen Almanya'daki iki müsabakada, başka bir isimle ve başka bir formayla oynadığı konusunda bilgi geldi. Hakikaten federasyondaki arkadaşlar da Almanya'da basın kuruluşunun arşivinden bu fotoğrafları buldular. Daha sonra internetlerde bu fotoğraflar ve görüntüler yayınlandı'' diye konuştu.

BU ÇOK TALİHSİZ BİR DURUM

Turgay Demirel, burada federasyona yanlış bir bilgilendirmenin yapıldığını vurgulayarak, ''Bu çok talihsiz bir durum. Ortada federasyona yapılan yanlış bir bilgilendirme yanlış bir tebligat var. Gerçeklerin saklanması ve gizlenmesi gibi disiplin kurulunda yer alan maddelerin ihlali var'' dedi.

Disiplin kurulunun, bu konuyu dün değerlendirmeye başladığını kaydeden Demirel, ''Bugün Galatasaray Kulübü'nde maç kağıdını imzalayan antrenör, cezalı sporcu, cezalı sporcunun yerine oynadığı diğer sporcu ve bize bu yanlış tebligatı yapan yönetici ile sarı-kırmızılı kulübün basketbol yöneticileri savunma vermeye davet edildiler. Bu savunmalar alınacak. Disiplin Kurulu toplanıp, bütün bu olayı enine boyuna en kısa sürede değerlendirecek. Disiplin Kurulu adına bir şey diyemem, ama en kısa sürede sonuçlandırılması gerektiğini ifade ettim. Bu spor kamuoyunun da beklentisi. Sanıyorum en genç Pazartesi gününe kadar bütün bu bilgileri toparlayıp, değerlendirip bir karara varırlar'' şeklinde konuştu.
Bir gazetecinin ''İhraç söz konusu olur mu?'' sorusu üzerine, ''Bu konuda bir şey söyleyemem. Bu tamamen Disiplin Kurulu'nun vereceği kararlar doğrultusunda ve bizim basketbol federasyonunun yönetmelikleri doğrultusunda alınacak kararlar'' dedi.

Demirel, ''Bu olay Fenerbahçe maçını etkileyecek mi?'' sorusu üzerine de ''Bu sporcunun yer aldığı maçların 2 tanesiyle ilgili itiraz var. Basketbol Federasyonu'nun yönetmeliklerinde de itirazların ne zaman nasıl yapılacağı açıkça belli. Bütün bunlar disiplin kurulunun vereceği kararlar arasında yer alacak'' diye konuştu.