"Skandalın daniskası"

Perşembe 19.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 19.11.2009 14:24
ABONE OL
Basketbolda, Galatasaray Cafe Crown takımının, 5 maç ceza alan oyuncusu Cemal Nalga'yı Almanya'daki iki hazırlık maçında oynamamış gibi gösterip başka bir oyuncunun formasıyla mücadele etmesinin yankıları sürerken, konuyla ilgili itirazda bulunan OYAK Renault Kulübü Başkanı Alpay Şar, tüm bunların Türkiye Basketbol Federasyonu'nun (TBF) disiplin yönetmeliğinin sağlıklı ve ihtiyaçlara cevap verir nitelikte olmamasından kaynaklandığını öne sürdü.

Şar, Cemal Nalga ile ilgili TBF'ye ilk itirazı kulüp olarak kendilerinin yaptığını, federasyondan da kendilerine, ''Cemal Nalga, 5 hazırlık maçında oynatılmayarak cezasını çekmiştir'' yönünde yanıt geldiğini, ancak konunun peşini bırakmadıklarını belirtti.

Araştırmaları sonucu Galatasaray Cafe Corwn'ın sezon öncesi Almanya'da Murat Didin'in çalıştırdığı Deutsche Bank Skyliners ile Frankfurt'ta yaptığı maçta Cemal Nalga'nın, arkasında Tufan Ersöz yazılı 7 numaralı formayla çıktığını tespit ettiklerini dile getiren Şar, aynı oyuncunun Tolga Öngören'in antrenörlüğünü yaptığı EnBW Ludwigsburg ile oynanan maçta da aynı formayla mücadele ettiğini belirlediklerini bildirdi.

Şar, Cemal Nalga'nın Almanya'daki hazırlık maçlarında oynadığına ilişkin görüntüleri elde ettikten sonra TBL'ye yeniden başvurduklarını dile getirerek, daha sonra Beko Basketbol Ligi'nde yer alan takımların da konunun takipçisi olmaya başladığını vurguladı.

Hem basketbol hem de futbol branşında faaliyet gösteren bir kulübün başkanı olarak basketbol ve futbol federasyonları arasında çok ciddi bir kurumsal yapı farklılığı olduğunu gözlemlediklerini dile getiren Şar, ''Tüm bunlar TBF'nin disiplin yönetmeliğinin sağlıklı ve ihtiyaçlara cevap verir nitelikte olmamasından kaynaklanıyor. Örneğin TBF yönetmeliğinde ceza alan oyuncunun cezasını özel maçta mı resmi maçta mı çekeceğine ilişkin bir ibare yok'' dedi.

Şar, olayın gerek Galatasaray Kulübü gerekse Türk basketbolu adına çok ciddi boyutta olduğunu, böyle bir hatanın nasıl yapılabildiğini hala anlayamadığını belirterek, ''Cemal Nalga'nın başka bir oyuncunun yazılı olduğu forma ile oynatılması skandalın daniskasıdır. İnşallah bu olay Türk basketbolu açısından bir milat olur. Galatasaray Kulübü, sorumluların görevine son vererek yapılması gerekeni, yani doğruyu yaptı'' diye konuştu.

Daha önce Cemal Nalga ile ilgili yaptıkları itirazın kabul edilmediğine ilişkin yanıt geldiğini anlatan Şar, şunları kaydetti:

''Örneğin itirazımıza çok uzun süre geçtikten sonra yanıt verdiler. TBF'nin Bursalı yöneticisi Ayhan Barışıcı'nın ısrarları sonucu cevap verildi. Sanki böyle uyutma, soğutma taktiği vardı. Ret cevabı üzerine yaptığımız incelemelerle elde ettiğimiz bilgi ve belgeler ışığında yeni itirazda bulunacağız. Futbolda tahkim var ama basketbolda olmadığı için bu konuyla GSGM ilgilenecek.''

Şar, basketbol camiasında Galatasaray Cafe Crown takımının küme düşürüleceğine ilişkin söylentilerin çıktığını anımsatarak, ''Eğer bu eylem kulübün bilgisi dahilinde yapılmışsa konuyla ilgili madde çok açık, Galatasaray'ın küme düşürülmesi veya diskalifiye edilmesi gerekir'' yorumunu yaptı.

OYAK Renault Menajeri Sabri Can da iki gün önce TBF'nin itirazlarına ''ret'' cevabı vermesi üzerine kulüp yönetiminin direktifleri doğrultusunda ekip olarak yaptıkları incelemede Cemal Nalga'nın Almanya'daki hazırlık maçlarında oynatıldığını belgeleriyle birlikte tespit ettiklerini bildirdi.

OYAK Renault Kulübü olarak, kaybettikleri Galatasaray Cafe Crown maçını saha dışında kazanmak gibi bir düşüncelerinin olmadığını dile getiren Can, ''Amacımız kahramanlık yapmak veya yenilgiye kılıf bulmak değil. Basketbol adına yapılan bir hatayı tespit ettik. Elde ettiğimiz tüm bulgularu TBF'ye gönderdik'' dedi.