Devlerin Düellosu

Mustafa Denizli, ligden kopmamak adına önce kaybetmemeyi sonra kazanmayı ve 3 puanı düşünüyor Christoph Daum, tıpkı Galatasaray derbisindeki gibi gedikleri kapatarak duvarın arkasında sürpriz bekleyecek

Cuma 20.11.2009
Son Güncelleme: Cuma 20.11.2009
ABONE OL
Derbileri sevmiyor
Mustafa Denizli, Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın başında toplam 27 lig derbisine çıktı. Tecrübeli teknik adam bu maçlarda 7 galibiyet 14 yenilgi alırken, 6 maç da beraberlikle sona erdi. Mustafa Denizli'nin çalıştırdığı dönemlerde takımlar, lig derbilerinde toplam 34 gol atarken, kalelerinde 49 gol gördü.

DERBİDEN UNUTULMAZ FOTOĞRAFLAR

SİZ DE DEV DERBİYİ YORUMLAYIN

ANKET-SİZCE DEV DERBİYİ KİM KAZANIR?

F.Bahçe'de başarılı
Christoph Daum, Türkiye kariyerinde Beşiktaş ve Fenerbahçe'nin başında toplam 27 lig maçına çıktı. Tecrübeli teknik adam bu maçlarda 9 galibiyet 11 yenilgi alırken, 7 maç da beraberlikle sona erdi. Daum'un Fenerbahçe'yle 13 lig derbisinde 7 galibiyet 3 beraberlikle başarılı bir grafik yakalaması dikkat çekti.

ESKİ SAĞ KOLLARI DENİZLİ VE DAUM'U DEĞERLENDİRDİ
Denizli psikolojiyi iyi bilir
Beşiktaş lige iyi başlamadı. İlerleyen haftalarda seri galibiyetlerle ligdeki durumunu toparlasa da Şampiyonlar Ligi'nde arzulanan başarı yakalanamadı. Takımda oyuncuların devamlılığı olmadı; iskelet tam oluşturulamadı. Buna bağlı olarak geçen seneden en büyük fark, gol atma sorunu yaşanması. Başkan ve yönetimle taraftarlar arasındaki ciddi gerginlik de çok önemli. Bugün Beşiktaş Fenerbahçe'nin 7 puan gerisinde. Derbi kazanılırsa fark 4 puan; kaybedilirse 10 puan. Bu tablonun merkezinde olan Mustafa Denizli maça teknik, taktik, fizikten ziyade tamamen psikolojik yönde ciddi bir hazırlık yapacaktır. Kişilik yapısı, teknik adamlığı buna çok müsait. Zaten Beşiktaş'ta taktik, fizik yönden eksiklikler var. Saydığımız olumsuzlukları, sorunları Mustafa Denizli gece gündüz kafasında yaşıyor. Etkileniyor da. Ama en büyük özelliği bunları takıma yansıtmaması. Takımı herhangi bir endişesi, kaygısı yokmuşcasına, çok rahatmışcasına hazırlayacaktır. Taktiksel olaraksa rakibi bozacak bir kadro sahaya çıkaracaktır. Oyunu mücadeleye dökecek, rakibi her alanda ikili mücadeleye sokacak, daha çok koşan, mücadele eden bir anlayış içinde olacak. Fenerbahçe top hakimiyetini alır, set oyununa geçerse Beşiktaş'ın işi zorlaşır. Beşiktaş, maç istediği gibi gittikçe saha ve seyirci avantajını iyi kullanır. Ama olumsuz bir durumda Beşiktaş'ın maçı çevirmesi zor.
OĞUZ ÇETİN

Daum'un önceliği derstir
Bu tür önemli maçlar öncesi Christoph Daum önceliği kendi derslerine verir. Rakibini uzun süre önceden incelemeye başlar. Ofansif-defansif avantaj ve dezavantajlarını ortaya koyar. Derbi haftasının ilk döneminde ise önce oyuncularının üzerinden psikolojik baskıyı kaldırmaya gayret gösterir. Maça 2-3 gün kala taktik çalışmalara ağırlık vermeye başlar. Uygulamaya karar verdiği taktiği oyuncularına ezberletir ve buna çok önem verir. Duran top çalışmalarının dozajını arttırır. Maçtan 1 gün önce ise oyuncularıyla bire bir görüşmelere başlayarak onların motivasyon ve konsantrasyonlarını üst düzeye çeker. Onlara ortada kazanılacak veya kaybedilecek sadece 3 puan olduğunu hatırlatarak psikolojik baskı hissetmeden oynamalarını söyler. Her zaman çalıştırdığı takımlara duyduğu güveni futbolcularına aşılar ve onların sakin olmalarını ister. Maç günü ise Samandıra'da hava çok ayrıdır. Kimse fazla konuşmaz, çok ses çıkmaz. Herkes maça motive bir şekilde, sakin bir ortamda karşılaşma saatini bekler. Cumartesi günkü maçta bana göre kilit orta saha olacaktır. Çok fazla pozisyon yaşanacağını sanmıyorum. Orta alana hakim olup ele geçen fırsatları en iyi kullanan maçı kazanacaktır. Bu arada duran topların da önemli rol oynama ihtimali bana göre yüksek.
MURAT KUŞ