Fener nasıl söndü?

Pazartesi 23.11.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 23.11.2009
ABONE OL
1- Daum'un 'sonlarda kazanan' takımı gitti, yerine '2. yarıda oyundan düşen' bir takım geldi
2- Güiza maçtan 1 gün önce 'Nasılsa oynamıyorum' diyerek iğne olmayı reddetti ve restleşti
3- Eldeki 'tek gerçek santrfor' Semih, sezon başından beri bir türlü takıma monte edilemedi
4- Çok beğenilerek alınan Santos, mücadele futbolunda fizik olarak 'bitik' bir görüntü çizdi

Lige mükemmel başlayan Fenerbahçe, Beşiktaş karşısında aldığı farklı mağlubiyetle tüm kredisini tüketti. İlk 8 maçta alınan 8 galibiyetin ardından başlayan düşüşte, 4 önemli etken ön plana çıktı. İşte bu düşüşün altında yatan nedenler:
Çalıştırdığı takımların 90 dakika maçı bırakmamasıyla övünen Daum'un Fenerbahçesi, son 4 lig maçında sadece 1 kez kazanırken, Gaziantep, Kayseri ve Beşiktaş önünde yaşanan puan kayıplarında hep ikinci yarıda takımın oyundan düşmesi önemli rol oynadı. Gaziantep ve Kayseri'de ilk yarıda öne geçen ancak maçın sonlarında gardı düşen sarı-lacivertliler, Beşiktaş önünde de ilk yarıda yakaladığı pozisyonları gole çeviremeyince aynı akıbete uğradı.
Topuğundaki ağrı nedeniyle sezon başından bu yana her maça iğneyle çıkan Güiza'ya doktorlar Beşiktaş karşılaşması öncesinde de iğne yapmak istedi. Ancak İspanyol golcü, "Zaten ilk 11'de değilim. Neden iğne olayım ki?" diyerek teknik heyete rest çekti. Bunu öğrenen Daum "Madem sakat, o zaman onu kadroya almıyorum" diyerek bir anlamda bu futbolcuyu kafasında bitirdi.
Güiza'nın formsuzluğuna rağmen yedek kulübesine hapsolan Semih Şentürk, Daum'un forvette Kazım ısrarı nedeniyle forma şansı bulamayarak temposunu iyice yitirdi. Kazım'ın da dağınık ve her an takımı yakabilecek görüntüsü, Beşiktaş maçında kendini gösterdi ve Semih'in de hazır olmaması nedeniyle takım forvetsiz kaldı.
Fenerbahçe kurmayları tarafından Brezilya'da izlenen ve çok beğenilerek transfer edilen Andre Santos, fizik gücü olarak Avrupa futbolunun çok gerisinde kaldı. Son olarak Brezilya Milli Takımı'na da çağrılmayan Santos, Fenerbahçe'nin son yıllarda sıkça yaptığı yanlış transferlerden biri olduğunu artık ispatladı.