Geciken hamleler!

Pazartesi 23.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 23.11.2009 09:32
ABONE OL
Turkcell Süper Lig'in 13. haftasının kapanış maçında Galatasaray, konuk ettiği Manisaspor karşısında uzun süre 1 - 0 önde götürdüğü maçta Simpson'un golüne engel olamayınca liderlik şansını kullanamadı.

LEVENT TÜZEMEN: Geciken hamleler (SABAH)

Elano'nun ilk onbirde oynaması için önce takım arkadaşlarının güvenini kazanması gerekir. Ribery, Galatasaray'a geldiğinde önce takım arkadaşlarına kendini kabul ettirmişti. Hakan Şükür Ribery için, "Balık gibi ele avuca sığmıyor, müthiş futbolcu" yorumunu yapmıştı.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

Elano bu fizik gücüyle ve çakılı oyun anlayışıyla, sorumluluk taşının altına elini sokmayarak, kaçak oynayarak, ikili mücadeleye girmeyerek Galatasaray'da forma giyemez.

Rijkaard nihayet Manisa maçında Keita'yı kesip Elano'yu sağda oynattı ama yine verim alamadı. Çünkü Brezilyalı oyuncunun koşacak, mücadele edecek hatta ayakta duracak hali yoktu. Ayhan'ın oyundan çıkarken gösterdiği tepki doğruydu, çünkü ilk çıkması gereken oyuncu Elano'ydu. Futbolcu kendinin ya da başka oyuncunun saha içinde nasıl oynadığını görüyor.

ALİ GÜLTİKEN: İnanmadan bu kadar (SABAH)

G.Saray lider olabileceği bir maçta kendi seyircisinin önüne çıkıyor ve tribünler bomboş.

Bu bile bir takım adına çok kötü bir mesaj. Bu kadar iyi kadrosunun olduğunu, lider olmasını istediği takımını destekleyecek, bu azmi ve motivasyonu oyuncularına verecek G.Saray taraftarı tribünde yok. Kulübeye bakıyoruz; bu tür maçlarda takımının kazanması için önce daha doğru bir başlangıç kadrosu, sonra da oyun içerisinde yapılması gereken hamleleri yapacak bir teknik adam görüntüsü bu karşılaşmada kenarda yok. Dönüyoruz sahaya... Lider olmak isteyen, bunu mücadelesi, hırsıyla, temposuyla ve agresifliğiyle sahaya yansıtacak futbolcu kadrosu da ortada yok.

Dün gece G.Saray mücadeleci bir orta sahayla oynamaya çalışırken, golü yalnızca çabukluğu ve yaratıcı özelliği üst seviyede olan Kewell ile düşündü. Tempoları düşük olan Nonda ve Elano da rakibin kucağında kaldıkları için oyunun hakimiyetini ele alıp oyunu rakip sahaya fazla yıkamadı.

Başlangıç böyle olabilirdi. Fakat Rijkaard, Keita ve Arda hakkındaki yanlış kararlarıyla da bu sonucun gelmesine neden oldu. Bu yüzden şimdi boşuna üzülmesin.

İSMET TONGO: Elbirliğiyle: 1-1 (FOTOMAÇ)

G.Saray kötü oynuyor, Arda ve Barış yok orta saha tatilde. Elano, Brezilya'ya gitsin daha iyi. Yan toplar yok, pas hataları çok işte yazılacak şeyler bu kadar başka bir şey de yok. Taraftarlar beklemediğim kadar tribünleri doldurmuş. Hiç durmadan bağırıyorlar. "Haydi Cimbom haydi" diyorlar, ama yabancılar bunu anlamıyor ki. Bazı şutlar heyecanlı oluyor. Ama netice, haticeden öteye gitmiyor. Eğri duralım doğru konuşalım G.Saray'da bir asil adam var adı: Kewell. Son derece akıllı oynuyor üstelik futbolun da kralını biliyor. Müthiş güzel paslar atıyor. Ama ne çare ki, topsuz futbolu hatta futbolu öğrenememiş G.Saraylı oyuncular, tribündeki seyirciler gibi onu seyrediyorlar.

Rijkaard'a kısa bir cevap verelim: Ne ikisi hocam, bu takım 6 futbolcu alsan Edirne'den öte finali seyretmeye bile gidemez.

BÜLENT TULUN: Kritik bir kayıp (FOTOMAÇ)

Frank Rijkaard, Fenerbahçe maçından sonra doğruyu bularak değiştirdiği şablonda ısrar ettiğini gösterdi. Sahaya çıkan kadroda 3'lü orta saha birçok sorunu çözebilecek ve takım savunmasını en iyi yapabilecek durumdaydı. Kulübede oturan hastalıktan yeni kalkmış Arda, Keita her an oyuna katkıda bulunabilecek silahlar olarak rezervdeydiler.

Bu tip maçlarda 1-0 galipken muhakkak farkı yükseltmek gerekir. İkinci yarıda bu fırsat birçok kez Kewell ve Nonda'nın önüne geldi. Değerlendiremediğiniz zaman böyle bedavadan iki puanı da verirsiniz. Bu iki puanın ilerde çok aranacak puanlar olduğunu düşünüyorum. Çok kritik dakikada attığı golle bir puanı Manisa'ya götüren konuk ekip oyun disiplininden kopmadan 90 dakika mücadele etti.

HAKAN DİLEK: Allah şaşırtmasın (FOTOMAÇ)

Bir takımı nasıl yanlış konumlandırırsınız liderliğe oynayacağınız bir maçta diye sorsalar bu maçı anlatırdık herhalde.. Defansı kalabalık tutup geriye yaslanacaksınız ve orta sahanın yardımıyla çoğalarak tek santrforunuzun sayı bulmasını sağlayacaksınız. Yok büyük usta yok. Bu işi gerçekten bilmiyormuşsunuz siz. Baştan bunu söyleyenlere kızıyordum ama...

Ayhan'ın ayaklarına bakıyoruz orta sahada; aman sakatlanma sarışın! Mustafa Sarp bir iyi niyet göstergesi olabilir sarı-kırmızılı takımın orta sahası için ama yeterli isim o değil işte... Peki Arda? Grip teşhisiyle yattı-dinlendi. O düzeyde bir futbolcu, bu maçın yarısını oynayamaz mıydı gerçekten? İnsan böyle durumlarda üst düzey mevzulara giremiyor futbol adına. O kadar basit ama önemli problemler var ki... Neresinden tutacağımızı şaşırıyoruz. Belli ki Rijkaard bizden daha fazla yaşıyor bir şaşkınlığı... Ne diyeyim; Allah şaşırtmasın.