G.Saray kümeye mi?

Disiplin Kurulu, Cemalgate skandalında G.Saray Cafe Crown'u kupadan ihraç ederken, ligdeki 5 maçta hükmen mağlup ilan edip, 5 puanını da sildi. Böylece G.Saray'ın kümede kalması mucizelere kaldı

Pazartesi 23.11.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 23.11.2009
ABONE OL
Türkiye'nin gündemine bomba gibi düşen 'Cemal Nalga skandalında' cezalar dün açıklandı. Galatasaray Cafe Crown Basketbol Takımı'nın cezalı olmasına rağmen Cemal'i, Tufan Ersöz formasıyla oynatmasının ortaya çıkmasıyla yaşanan sürecin ardından dün toplanan Basketbol Federasyonu Disiplin Kurulu, sarıkırmızılı kulübe ceza yağdırdı. Galatasaray, Beko Basketbol Ligi'ndeki ilk 5 maçı ile Teknosa Türkiye Kupası'nda yaptığı maçlarda hükmen 20-0 skorla yenik ilan edilirken, bu dönem içerisinde oynadığı resmi lig maçları sayısı kadar olan toplam 5 puanı silindi. Cimbom, ligde OYAK Renault, Kepez Bld, Erdemir, Banvit ve F.Bahçe Ülker maçları, Türkiye Kupası'ndaki Pınar Karşıyaka, Tofaş, Mersin BŞB maçlarında, 20-0'lık sonuçlarla hükmen yenik sayıldı. Ligde son yaptığı Efes Pilsen maçını kaybeden ve 1 puan alan Galatasaray, bu kararla -4 puana gerilemiş oldu. Kupada ise Galatasaray'ın yerine çeyrek finale Mersin BŞB yükseldi. Disiplin Kurulu, ihraç kararı vermesi halinde bölgesel lige gitmek zorunda kalacak olan Galatasaray'ı ligden atmadı ancak -5 puanla devam etmesine karar vererek, bir anlamda küme düşürdü. Zira puan sistemi gereği, bu -5 puan tam 10 galibiyet anlamına geliyor. Yani Galatasaray, ligde geriye kalan 24 maçta en az 22 galibiyet alsa bile 40 puanla küme düşebilir. Nitekim, geçen sezon Mutlu Akü 10 galibiyetle 40 puan toplamış ve küme düşmüştü.

'TAHKİME GİDECEĞİZ'
Bu arada Galatasaray İkinci Başkanı Mehmet Helvacı, daha önce verilen cezalara itiraz etmeyeceklerini açıklamasına rağmen dün cezaların çok ağır olduğunu ve Tahkim'e gideceklerini belirtti.