Mesafeli bir ilişki gerekli

Cuma 27.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 27.11.2009 16:49
ABONE OL
Turkcell Süper Lig hakemlerinden Özgür Yankaya, hakemlerin futbolcularla mesafeli bir ilişki kurması gerektiğini söyledi.

Futbol Federasyonu tarafından yayınlanan, TamSaha Dergisi'nin Aralık ayı sayısında röportajı yer alan Yankaya, saha içinde sadece kuralları uygulamaya çalıştığını ifade ederek, şunları kaydetti:

''Bence hakemin her zaman futbolcuyla mesafeli bir ilişki kurması gerekiyor. Futbolcuya saygı gösterirken, karşısındakinden de saygı beklediğini hissettirmesi lâzım. Çok fazla konuşulmaması gerektiğini düşünüyorum. Eğer verdiğiniz kritik bir kararla ilgili aşırı tepki aldıysanız, sadece bir oyuncuya çok kısa bir açıklama yapabilirsiniz. Maç içinde futbolculara kararlarınızın gerekçelerini anlatmak zorunda değilsiniz. Zaten karşınızdakiler profesyonel futbolcu. Dolayısıyla kuralları bilmek zorundalar. Federasyon da her sezon başında kulüpleri kurallarla ilgili olarak bilgilendirme çalışmaları yapıyor.''

Hakemlikte tecrübenin önemli bir faktör olduğunu dile getiren Yankaya, ''Deneyimli hakemlerin hata yapma oranları da daha düşük oluyor. Bazen sabırsız davranıyoruz ama bence sabretmeli ve beklemeyi bilmeliyiz. Ben de yavaş yavaş tecrübe kazandığımı düşünüyorum ve kendimi çıkış yapacak düzeyde görüyorum'' dedi.

Özgür Yankaya, 12 yıl futbol oynadığını ve bunun hakemlikte kendisine önemli avantaj sağladığını anlatarak, ''Çünkü maç sırasında futbolcunun niyetini, davranışlarına yön veren duygularını anlayabiliyorsunuz. Bu da otomatik olarak karar verirken sizi daha avantajlı bir konuma getiriyor. Bence en önemli özelliğim futbol oynamış olmam. Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu'nda futbol eğitimi almış olmam da çok önemli bir faktör. Bugün yapılan çalışmalara baktığımızda hakemin futbolcu psikolojisinden anlaması ve eğitici olması yönünde çabalar harcanıyor. Benim okulda aldığım eğitim de bu yönde olduğu için otomatikman bir avantaja sahip olmuş oluyorum'' diye konuştu.