Galibiyetin Has'ı

Kayseri, Bursa önünde yenilmezliğini 12 maça çıkardı, Makukula üst üste üçüncü kez duble yaptı. Tıka basa dolan Kadir Has Stadı'ndaki galibiyetin en büyük anlamı tarihteki ilk liderlikti

Pazartesi 07.12.2009
ABONE OL
Beşiktaş'tan sonra ligin en az gol yiyen iki takımı, liderlik umuduyla çıktı sahaya... Kayseri, Bursa'ya oranla daha kontrollü başladı. Kafkas'ın takımı, rakip ceza alana ilk defa 8. dakikada girdi. 9'da Saidou vurdu Ivankov karşıladı; devamında Mehmet Eren 'in ortasını Saidou kafayla indirdi; Kafkas'ın transferi Ömer Şişmanoğlu, Cangele'nin cezası nedeniyle ilk 11'de çıktığı ilk maçında kendinden emin vuruşuyla açılışı yaptı: 1-0. Bu gol, stattaki 'temkin havası'nı dağıttı. Ali Tandoğan, sağda yalnız kalınca, Volkan Şen de 27'de sağ kanada geçti. Ligin gol kralı, 32'de sahne aldı. Farkın ikiye taşındığı kanat, ilk goldeki gibi yine sağ kanattı. Ceza alanında topla buluşan Makukula topu ağlara bıraktı: 2-0. İlk devrede tam beş korner kullanan; kanat akınlarında aradığını bulamayan Bursa, umutları 2. yarıya taşıyarak soyunma odasının yolunu tuttu.

CADDE EDÂSI TUTMADI
İkinci 45, karşılıklı 2 atakla başladı. İlk önce Makukula'nın kafası çerçeveyi tutmadı. 48'de Bursa'da Ivan Ergic'in şutu direkten döndü. Volkan Şen 52'de kale sahası önünde çarprazdan topu auta yolladı. Baskıyı artıran Bursa, 55'te ilk kontratağı yedi. Topu sol kanattan taşıyan Mehmet Eren ortayı yaptı; ilk golü atan Ömer Şişmanoğlu, uzun atladı; Makukula farkı 3'e taşıdı. Sivas ve Diyarbakır'a ikişer gol atan 'kral', hem seriyi devam ettirdi, hem de Bursa'nın en az gol yiyen takımlarından olma özelliğini en azından bu hafta sona erdirdi. Ertuğrul Sağlam, Bursa caddelerinde arabayla gezdikleri edâyı Kayseri'ye de taşıyan Sercan Yıldırım ile Volkan Şen'e 59 dakika dayanabildi; Batalla ve Muhammet'i oyuna aldı. Kayseri savunması, kalan sürede rakibine gol vizesini vermedi. Duran toplara bel bağlayan Bursa'nın elindeki, kocaman bir 'sıfır'dı. Kayserililerin hafızalarından kolay çıkmayacak bir maçtı. 1 TL'lik biletler, ceplerindeki 3 puanın yanında, hatıra olarak evlerine taşındı. Tolunay Kafkas, Ertuğrul Sağlam'a oranla daha sessiz ve derinden geliyordu. Bu takımın temellerini ne kadar 'sağlam' attığını, tüm Türkiye'ye gösterdi. Hem de kuşbakışı; zirveden!