İlk kez Süper Lig'de lider

Pazartesi 07.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 07.12.2009 11:18
ABONE OL
Tarihinde ilk kez Süper Lig'de liderlik koltuğuna oturan Kayserispor'da keyifler yerinde.

Kulüp başkanı Recep Mamur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kayserispor'un 6 sezondur art arda Süper Lig'de kalıcı olduğunu, bu süre içinde ilk kez lider olmanın sevincini yaşadıklarını dile getirdi.

Ligin 15. haftasında ligin zirvesine oturmanın büyük bir başarı olduğunu, ancak sorumluluklarının daha da artırdığını ifade eden Mamur, şunları söyledi:

''Yakaladığımız başarı çok önemli. Ancak, omuzlarımızda taşıdığımız yük daha da ağırlaştı. Önemli olan bu başarıyı sürdürebilmektir. Bunun için daha çok desteğe ihtiyacımız var. Bugüne kadar çok eleştirildik, büyük baskılar altında bunu başardık. Ama artık bunların bir kenara bırakılması lazım. Şehrin yöneticileri, sivil toplum kuruluşları, taraftarımız ve tüm Kayseri'den daha çok destek bekliyoruz. Kayseri'nin spor şehri olmadığı yönünde eleştiriler var. Elde ettiğimiz bu başarı ile Kayseri'nin spor şehri olduğunu gösterdik. Şimdi bunu sürdürmemiz gerekiyor. Bunun için herkesin takıma sahip çıkmasını istiyoruz.''

Henüz şampiyonluk mücadelesinden bahsetmek için temkinli olduklarını, ligin üst sıralarından kopmak istemediklerini kaydeden Mamur, önlerindeki iki maçı da kazanarak ligin ilk yarısını lider olarak bitirmeyi hedeflediklerini belirtti.

Devre arasında takımın durumunu değerlendirerek, yol haritası çizeceklerini anlatan Mamur, ''Ligin üst sıralarından kopmamak istiyoruz. Bazı hedefler için henüz erken. Ancak, her şey yolunda giderse neden olmasın şampiyonluk için de mücadele edebiliriz. Kayserispor'a şampiyonluk yakışır.''

LİDERLİK SEVİNCİ

derlenen bilgilere göre, 1966 yılında kurulan Kayserispor, Süper Lig'de ilk kez liderlik sevinci yaşadı. 1972-1973 sezonunda 1. Lig'e çıkan sarı kırmızılı ekip, inişli çıkışlı yılların ardından 2005-2006 sezonunda Ertuğrul Sağlam'ın takımın başına geçmesiyle Süper Lig'de kalıcı hale geldi.

Sarı kırmızılı ekip, lider olmak için hayati önem taşıyan 3 puanı ise Ertuğrul Sağlam'ın şimdiki takımı Bursaspor'dan aldı.

11. haftada Fenerbahçe ile berabere kaldığı maçtan sonra peş peşe 4. galibiyetini Bursaspor karşısında alan Kayserispor, puanını 31'e çıkardı. Gol averajı ile Fenerbahçe ve Beşiktaş'ı geride bırakan sarı kırmızılı takım, Galatasaray'ın Büyükşehir Belediyespor maçında kaybettiği puanlarla liderlik koltuğuna oturdu.

Ligin zirvesinde son iki haftada alınan sonuçlar Kayserispor'a yaradı. Fenerbahçe ve Galatasaray'ın son iki haftada puan kaybetmesi, Kayserispor'un ise bu fırsatları iyi değerlendirmesi takımı liderliğe taşıdı.

Kayserispor, şimdi Büyükşehir Belediyesi ve Antalyaspor maçlarından 6 puan alarak ligin ilk yarısını lider olarak bitirebilmenin hesaplarını yapıyor.