Kocaman itiraf

Yetkileri tartışılan Fenerbahçe'nin sportif direktöründen itiraf gibi açıklama: Kendi alanımı yaratmalıyım. Daum'la ilişkimi deneme-yanılma ile götürüyorum. Pozisyonum iyi tanımlanmadığı için bilerek geri planda kalıyorum. Benim de hatalarım var

Salı 08.12.2009
Son Güncelleme: Salı 08.12.2009
ABONE OL
Fenerbahçe'de Sportif Direktör Aykut Kocaman'ın basın toplantısında dağ fare doğurdu. Asbaşkan Şekip Mosturoğlu "Sayın Aykut Kocaman liderliğinde profesyonel sportif direktörlük görevinde ısrarcıyız" derken Kocaman'ın "Buraya hazırlık yapmadan geldim. Açık bir vaziyette karşınızdayım" diyerek başladığı basın toplantısında verdiği cevaplar tatmin etmedi.

1 Samandıra'da yetki karmaşası

Başkan Aziz Yıldırım'ın "Samandıra'nın tek patronu" diye tanımladığı Aykut Kocaman, Daum ile yetki karmaşası yaşandığı iddialarını "Kendime belli bir alan yaratmak zorundayım. Bu 3-5 ayda olmaz. Kişilerin alanlarını küçültmeye çalışması kolay değil. Bu, teknik direktör için de geçerli" sözleriyle adeta doğruladı. Daum ile ilişkisini "deneme- yanılma" ile götürmeye çalıştığını belirten Kocaman, "Dünyaya, futbola bakışımız farklı olabilir ama bunlar profesyonel dünyamı etkilemez" ifadesini kullandı.

2 "Bilerek geride kalıyorum"
Kocaman, Brezilyalı oyuncuların performansı hakkındaki soruyu yanıtlarken özeleştiri de yaptı: "İyi günlerde de bizimleydiler, kötü günlerde de... 8 maçta 8 galibiyet alırken ne kadar doğrularımız olduğu konuşuluyordu. Son dönemde hepimizin hataları arttı. Hata yapanlardan biri de benim. Kendimi sıyırmanın anlamı yok. İyi tanımlı bir pozisyonum olmadığı için, teknik direktör vasfımdan dolayı geri planda kalmaya çalışıyorum."

3 Gitmek isteyenler belirsiz
Roberto Carlos, aylardır gitmek istediğini söylüyor, ihaleyi hamile olan eşinin çocuğun Brezilya'da doğması isteğine kesiyordu. Toplantıda Carlos hakkındaki karar için "Kocaman ve Daum'un belirlediği süreç içinde verilecek" açıklamasıyla yetinilirken Güiza gibi mutsuzlar için de "Dört resmi maçımızı oynadıktan sonra yapılması gerekenleri devre arasında net bir şekilde ortaya koyacağız" denildi.

4 Gececilere yumuşak yaklaşım
Kazım ve Santos'un Kasımpaşa maçı gecesi Beyoğlu'na gidişleri "Futbolcu gezecek ama ertesi sabah idmanı varken gece 02:30'a kadar değil. Sabah idmanı için kaçta kalkacak, kaçta kahvaltısını edip sıhhatli bir şekilde idmana gelecek?" tepkisini çekmiş, Kazım'ın o gecenin sabahında idmana yetişmeye çalışırken trafik kazası yapması olay olmuştu. Bunu Önder'in yine bir gece gezmesi sonrası bileğini kesip hastanelik olması izlemişti. Aykut Kocaman, "Disiplin talimatımıza göre uygun cezalar verilecektir" derken Mosturoğlu "Kulüp disiplininin ötesine taşanların kulüple ilişkisi kesilmesi gerekiyorsa o da yapılır" ifadesini kullandı. Ama aynı Kocaman "Bu olaylar 20 yıl önce ben burada futbol oynarken de yaşanıyordu. 8 galibiyetlik seride aynı futbolcular ve aşağı yukarı aynı yaşamları vardı. Bunlar makine değil, sağlıklı, şöhretli, yüksek ücretler alan gençler. Hepsinin başına birer Aykut Kocaman koyarak onları tutma şansımız yok" yorumuyla kafa karıştırdı.

5 "Aşırı istek kavga çıkarıyor"
Son maçlarda saha içinde birbirleriyle tartışan futbolcuların sayısının artması, bu tartışmaların giderek sertleşmesi de Fenerbahçe'de eleştirilen unsurlardan biriydi. Seyircisiz Kasımpaşa maçında sakat ve cezalılar ile kadroya giremeyen futbolcular içinde sadece Emre Belözoğlu ve Abdülkadir Kayalı'nın tribünde olması, aynı maçta oyundan alınan Mehmet Topuz'un taksiyle stattan ayrılıp apar topar geri dönmesi "Takım ruhunda sıkıntı var" eleştirisine yol açmıştı. Kocaman bu yöndeki soruya "Saha içindeki gerginliklerin ana nedeni aşırı isteklilik. Her şeyde olduğu gibi aşırı istek ve ihtiras hali zaman zaman yarar değil, zarar getirebiliyor" yanıtını verdi.