Özak'tan çağrı

Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Özak, "Avrupa Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası tv ekranlarından 600 milyon kişiye ulaşacak. İstanbullular'ın da ilgisini bekliyoruz" dedi

Salı 08.12.2009
ABONE OL
İstanbul'da 10-13 Aralık'ta düzenlenecek 13. Avrupa Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası'nın tanıtım toplantısı yapıldı. Yüzme havuzuna dönüştürülen Abdi İpekçi Spor Salonu'ndaki toplantıda konuşan, Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, Türkiye'nin son yıllarda çok ciddi organizasyonlara talip olup, gerçekleştirebildiğini belirterek; Üniversiad, Karadeniz Oyunları ve Dünya Basketbol Şampiyonası'nı örnek gösterdi. Özak, şimdi ise hedeflerinde 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası'nın ev sahipliğini alabilmek olduğunu aktardı. Yüzme Şampiyonası'nın önemine dikkat çeken Özak, "42 ülkeden 340 erkek, 290 da bayan sporcu yarışacak. Tv yayınlarıyla yaklaşık 600 milyon kişinin takip etmesi planlanıyor. Şampiyon yüzücüler gelecek. İlgi göreceğini ümit ediyoruz'' dedi.

KAYITSIZ KALAMAZDIK
Uluslararası Spor Organizasyonlarından Sorumlu Başkoordinatör Mehmet Atalay, Olimpiyat Oyunları'na ev sahipliği yapmayı hedefleyen Türkiye'de yüzme sporuna kayıtsız kalınamayacağını vurguladı. Atalay, "Olimpiyat alabilmek ve olimpiyatlarda söz sahibi olabilmek için en önemli iki branştan biri yüzmedir. Yaklaşık 950 madalyadan 142'si atletizmde, 139'u da yüzmede dağıtılır. Bu kadar önemli bir branşa kayıtsız kalamazsınız" derken, organizasyon nedeniyle kurulan geçici yüzme havuzunun Abdi İpekçi Spor Salonu'na olumsuz etkileri olup olmayacağı şeklindeki bir soru üzerine ise, dünyada bunun örneklerinin bulunduğunu söyledi ve gerekli tüm önlemlerin de alındığını belirtti.

ÇOCUKLARIMIZ DA YÜZMEYİ SEVECEK
YÜZME Federasyonu Başkanı Ahmet Bozdoğan, "Yüzmenin, bu organizasyonla 8-10 yaşlarındaki çocuklarımızın rüyası haline gelmesini ve bir altyapı oluşturmasını hedefliyoruz" dedi.