Tekke kafa karıştırıyor

Salı 08.12.2009 00:00
ABONE OL
Trabzonspor'da gündemin ilk maddesi olan Fatih Tekke'nin askerlik durumu kafaları karıştırıyor. Yurt dışında bulunan bir kişinin bedelli askerlikten yararlanabilmesi için 3 yıla tekamül eden bin 95 günü doldurması gerekiyor.

3 Ağustos 2006'da Zenit Kulübü ile sözleşme imzalayan golcü oyuncunun bu süreyi doldurduğu görülüyor. Rusya'nın Zenit Petersburg Kulübü ile 1 Ağustos 2010'a kadar sözleşmesi bulunan Fatih Tekke'yi ara transfer döneminde kadrosuna katmak isteyen Trabzonspor'da kulüp başkanı Sadri Şener'in Fatih Tekke'nin transferi ile ilgili golcü oyuncunun askerlik problemini öne sürmesi
kafalarda soru işareti bıraktı.

Edinilen bilgiye göre, yurt dışında bulunan bir kişinin bin 95 günü doldurması gerekiyor. Bu da 3 yıla tekabül ediyor. Kişinin yurt dışında oturma izniyle birlikte, maaşını da bulunduğu yerden alması, 1 yılda 6 aydan 1 gün fazla Türkiye'de kalmaması gerekiyor. 21 gün olan bedelli askerlikten yararlanabilmek için mevcut yasaların bunu gerektirdiği belirtilirken, tatil günleri olan Cumartesi-Pazar günlerinin hesaba katılmaması gibi bir değerlendirmenin olmadığı öğrenildi.

Trabzonspor taraftarlarının ara transfer döneminde kadroda görmek istediği Fatih Tekke ise 3 Ağustos 2006 yılında Rusya'nın Zenit Petersburg kulübü ile resmi sözleşme imzaladı. Söz konusu tarihten bugüne kadar gelen sürede golcü oyuncunun bu ay sonunda bin 215 günü yani 40 ayı dolduracağı görülüyor. Ancak Fatih Tekke'nin Rusya'da bulunduğu sürede hangi tarihler arasında oturma izni aldığı ve maaşının başlama tarihinin de önemli olduğu belirtiliyor.

Trabzonspor Kulübü Başkanı Sadri Şener, "Fatih Tekke'nin askerliği ile ilgili problem var. Onu halederse bu transfer olur" demesinin ardından gözler golcü oyuncuya çevrildi. Transferiyle ilgili olarak resmi bir açıklama yapmaktan kaçınan golcü oyuncunun yakın çevresine, "Zenit Kulübü ile Ağustos ayına kadar sözleşmem var. Bu zamanı tamamlamak istiyorum. Zenit Kulübü'nün benimle ilgili düşüncesi çok önemli. Ama benim gönlüm Trabzonspor'da" dediği öğrenildi.