Bu mu Galatasaray?

Çarşamba 09.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 09.12.2009 10:51
ABONE OL
Usta kalem Hıncal "Rijkaard uykuda" başlığı ile verdiği yazısında Rijkaard'ı topa tuttu. Uluç "Rijkaard takımın iyi oynadığını sanıyor ve ikinci yarıya aynı 11'le başlıyor. İlk yarıda bir tek pozisyon yok. Bunca yatırım bunun için mi yapıldı?" dedi.

Hıncal Uluç, Fotomaç Gazetesi'nde Bülent Can ile yaptığı söyleşide şunları söyledi;

_Galatasaray, liderlik için çıktığı Büyükşehir Belediye karşısında 90+4'te yediği golle büyük bir şok yaşadı. 70'e kadar her şey yolunda gidiyor gibiydi ancak bir anda üstünlük 8 eksikli Belediye'ye geçti. Galatasaray'ın liderliği ikinci kez tepmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Aynı hata üst üste yapılmaz. Galatasaray, Manisa maçında liderlik şansını eline geçirdi. Ali Sami Yen'de oynuyor, Manisa puan cetvelinin alt sıralarında bir takım, yenerse lider. 82'de golü yiyip, liderliği kazanamadı. Bir defa daha önüne koydular, yine Ali Sami Yen'de, yine puan cetvelinin alt sıralarında bir takım, yine son dakikalarda golü yedi ve yine lider olamadı. Böyle bir şey olabilir mi? 'Kümede kalır mı, düşer mi?' diye düşünülen bir takıma karşı Ali Sami Yen'de liderlik maçı oynuyorsun, ilk 45 dakikada bir tek pozisyonun yok. Bir tane... Bu mu Galatasaray? Bu kadar adamı bunun için mi transfer ettin, Rijkaard gibi bir hocayı bunun için mi getirdin? Ama o Rijkaard denilen adam tekrar tekrar söylüyorum; hoca falan değil, hocalığı bilmiyor, o takımının iyi oynadığını zannediyor ve ikinci 45 dakikaya aynı 11'le başlıyor. Belediyespor'a karşı 45 dakikayı 0-0 bitiriyorsun, bir tane pozisyonun var topu topu; 'Niye!' demiyor. Keita gibi bir adam kenarda oturuyor, Barış gibi bir kazma oynuyor takımda, 'Ön liberolar başına düşsün!' senin... Galatasaray ortalama 3'ün üzerinde gol atarken, 3 tane ön libero ile mi oynuyordun, iki tane ön libero ile mi oynuyordun? 'Ben yediğimden fazlasını atarım' diye gelmedin mi Türkiye'ye!.. Öyle oynatmadın mı takımı? Olmuyor muydu o zaman? Neden tonla ön liberoya döndün de Galatasaray'ı gol atamaz bir takım haline getirdin!.. Pozisyona giremez hale getirdin!.. İlle ön libero istiyorsun, Kewell stoper oynadı bu takımda senin haberin yok mu kardeşim!.. Koy Kewell'ı ön libero yerine, Keita'yı sağ açığa, Arda'yı da sol açığa koy. Göreyim bakalım; kim nasıl tutuyormuş!..

ELANO'YU ÖLDÜRDÜ
Hayır ille stoper gibi kazmaları oynatacak!.. Mehmet Topal oynayacak, Ayhan oynayacak, Barış oynayacak, Mustafa Sarp oynayacak, Linderoth oynayacak. Futbolcu oynamayacak. Oyun kurucusuz oyun oynuyor Galatasaray!.. Koca bir sezonu Elano'yu öldürerek geçirdi. Elano tam top oynamaya başlıyor kenara alıyor. İlan ediyor; 'Ben sana güvenmiyorum' diye. Maçın bitmesine 5 dakika kala Arda'yı oyundan alması çılgınlık. Bunu ancak bir Galatasaray düşmanı yapar. Şunu da kabul ediyorum; 'Şunun şurasında 3 dakika, 5 dakika kaldı. Ben 1-0'ın üzerine yatayım.' Tamam ama 1-0'ın üzerine yatmak için Arda'yı oyundan alan adam yerine Aydın'ı mı koyar! Korktun, savunmaya yükleniyorsun. Emre Aşık'ı al oyuna, Mehmet Topal'ı da ön liberoya çek. Aydın'dan ne hayır bekliyorsun; bana bir anlat!.. Bana anlatmazsan, Adnan Polat başkansa eğer gerçekten Galatasaray'da; 'Arda'yı çıkarıp, Aydın'ı alırken ne umuyordun?' diye Rijkaard'ı çağırıp bir sorsun. Niyetin 1-0'ı korumaksa eğer... Orada Arda'yı tutan iki kişi var. 'Arkadaşlar bakın ben Arda'yı alıyorum, siz ikiniz de artık saldırabilirsiniz, korkulacak adam kalmadı Galatasaray forvetinde. Nonda'yı aldım, Elano'yu da aldım. Yüklenin' dedi.

ABDULLAH AVCI DELİ Mİ!
70 dakikayı Galatasaray o kahrolası yan paslar, geri paslarla geçiriyor. O seyirci de aşağılık arabesk şarkılarla, tezahürat yaptığını sanan, bayıcı seyirci de bu yan pasları alkışladı!.. Peki sen bu kadar topu dolaştırdın da son 5 dakikada niye dolaştıramadın? Niye elin ayağına dolaştı? Çünkü sen skor 0-0 olduğu dakikalarda top dolaştırırken, Abdullah (Avcı) hoca ve onun takımı seni gülerek seyrediyordu. Topu alıp, niye koşsunlar, niye yorulsunlar? Galatasaray kendi kendini yoruyor, öldürüyor! Hocanın istediği zaten beraberlik; niye gelsin Galatasaray'ın üstüne!.. Galatasaray'ın üstüne gittiği zaman da savunmanın nasıl aciz duruma düştüğünü, nasıl top çıkaramadığını gördük.

_İnanılmazdı Belediye! Son dakikalarda Galatasaray'ın üstüne kabus gibi çöktü!
Son 5 dakikayı Rijkaard ile bir seyredelim bakalım, top çıkaramadılar. 'Gol geliyorum' diye bağıra bağıra geldi. Bitti, kimse kimseye pas veremiyor, topa vuramıyor, taca atamıyorlar, kornere atamıyorlar. İnanılır gibi değil. Hani sen güzel yan paslar yapıyordun, geri paslar yapıyordun, topu ayağında tutuyordun, top çeviriyordun! Hani!.. Yine çevirsene bakayım!.. O yan pasları, geri pasları bir göreyim bakalım! Alkışlasalar ya o yan pasları... Maç 0-0'iken Galatasaray'ın geride top çevirmesinin nasıl bir ihanet olduğunun kimse farkında değil. 90 dakikanın 30 dakikasını maç berabereyken öldürüyor, 'Ne yapıyorsunuz' diyen yok!.. Hakan Balta haftalardır takımın en kötü oyuncusu, Rusya'dan almış getirmişsin, hâlâ Caner kenarda oturuyor!.. Sezon başından beri şans verilmeyen Uğur'un oynadığı futbolu gördünüz! Sabri dökülürken, Hakan Balta dökülürken oynatsana... Her hafta aynı şeyi söylemekten ben utanıyorum ama Hakan Balta da Sabri de Servet de Gökhan Zan da 'Benim ölüm oynar' diyor. Öbürlerinin de ümidi yok. Rijkaard derhal gönderilmeli. Adnan Polat eğer başkansa, başkanlığın b'si varsa Rijkaard'ı kovar. İzahat bile istemeden kovar. Çünkü adamın yaptıkları ve yapamadıkları o kadar aleni ki... 'İhanet et Galatasaray'a' desen, bu işte... Elano ve Arda değişiklikleri tam o maçı satmak. Savunma yapacaksın tamam ama o da yok. İyi adamı çıkarıp, kötü adamı alarak, kendi kendini bitiriyorsun.

_Abdullah Avcı son 15 dakika değil de baştan galibiyeti düşünse ve takımına cesur futbol oynatsa farklı olur muydu?
Belediye beraberliğe razı. Galatasaray da beraberliğe razı gibi oynuyor, hiçbir tehlike yaratmadan... Niye müdahale etsin ki oyuna!.. Uyuyan yılanı niye uyandırsın ki!.. İki haftadır maçı birlikte seyrettiğim Galatasaraylı arkadaşlarım bana kızıyorlar; 'Manisa ve Bursa golü erken atsın ki Galatasaray'a cevap verecek zaman kalsın' diye söylüyorum. Çünkü o zaman mecburen ayılacak uykucu Rijkaard!.. 10. dakikada yese Galatasaray golü, 1-0 mağlup duruma düşse Belediye'yi yener. Çünkü Keita 15'te girerdi oyuna! Barış 90 dakika sahada kalmazdı. Elano'nun, Arda'nın kenara alındığı maçta, Keita'nın kulübede başladığı maçta topa vurma özürlü bir adam Galatasaray'da 90 dakika oynuyor. Galatasaray'ın erken gol yemesi lazım ki ayılsın! Niye Abdullah Avcı müdahale etsin deli mi!.. Çocuk çolukla oynuyor maçı zaten... Üstüne de gelmiyor Galatasaray; yan pas, geri pas. 'Bırakın oynasınlar' demiş.

ŞAMPİYON YAPARIM
Ne zaman ki 1-0 mağlup, 1-0 ile 5-0'ın bir farkı yok, başladı yüklenmeye... O yüklenince de korkak Rijkaard, Elano ile Arda'yı kenara aldı. Ama savunmayı da bilmediği için savunmayı kurtaracak adamlar kenarda otururken, topu kaptırmalarıyla ünlü adamları oraya salarak, Aydın'ı ve Ayhan'ı, Abdullah Avcı'nın ekmeğine yağ sürdü. 94. dakikada gelen gol Adnan Polat için ilahi bir şans. Manisa maçından ayılmadı Adnan Polat, bu defa da ayılmazsa Galatasaray'ın hiç şansı yok. Tekrar söylüyorum; bu saatten sonra 'takımın başına kim gelir' önemli değil. Galatasaray'ı paçavraya çeviren adamlar gittiği zaman sezon sonunda kenarda bugün adını bile kimsenin hatırlamadığı Cevat Güler vardı ve Galatasaray şampiyon oldu. Aynı durum yine geçerli. Kendi kendine oynasa Galatasaray yine şampiyon olur. Her maçta tribünde otururken gösteriyor Lig TV, niye gösteriyor onu da bilmiyorum, Büyük Metin oraya otursa Galatasaray şampiyon olacak. Ben otursam Galatasaray şampiyon olur. Fenerbahçe'nin, Beşiktaş'ın bu halinden sonra Galatasaray'ın şimdi 6 puan farkla lider olması lazımdı. Şimdi dördüncü Galatasaray. Rijkaard ve Neeskens sayesinde. Adnan Polat bunun bilincine varmadıysa eğer, zaten bir şey olmaz.